Witam ponownie.

Dzisiaj wybrałem dla Was całkiem przeciętne rozdanie jakich rozgrywa się w życiu zapewne na pęczki.

Ale właśnie w takich rozdaniach można zdobyć wiele dobrych zapisów a nie na szlemikach czy szlemach. Dobry brydż to składowa dobrego rzemiosła i błysku geniuszu i to w tej kolejności.

Rozdanie to z pozoru proste ( i w rzeczywistości takie jest) w kilku przypadkach skłoniło graczy do dziwnych akcji: mogę się domyślić że niektóre z nich to braki w podstawach licytacji, inne zaś wynikły z dezorientacji co Partner miał na myśli  a jeszcze inne ze zwykłej nonszalancji i braku szacunku do siedzącego naprzeciwko. A teraz do rzeczy:

Po pierwsze otwarcie: Znakomita większość otworzyła 1!c (słabe BA w przedziale 11-14 PC).Paru graczy zdecydowało się otworzyć 1BA i nie potępiałbym ich że mając 14 PC z dwoma 10 i krótkimi nożycami pikowymi tak właśnie postąpili.

Modelowo licytacja biegła tak:

1!c  –  1!s

1BA  –  3BA

W kilku przypadkach gracz na pozycji W postanowił wykonać próbę uzgodnienia pików gdyby Partner miał na swoje BA fit pikowy 3 kartowy. 3BA przecież nie ucieknie.

Gracze zabierali się do tego naukowo : odzywka 2!c  stosowana w naszym obowiązującym w PBC systemie licytacyjnym jest konwencją Magister. Jest to konwencja mająca na celu uzgodnienie koloru pierwszej odpowiedzi( tylko w kolorze starszym) jeśli mamy PIĄTKĘ w sile co najmniej inwitu a więc 10-11 PC  lub stosuje się ją z dowolnymi rękami w sile GF.

 Odpowiedzi na zapytanie 2!c są drabinkowe i całkowicie sztuczne:

2!d= brak trzech kart w kolorze Partnera i 11-12 PC

2 w kolor Partnera= 3 karty i 11-12 PC

2 w drugi starszy kolor= 3 karty i 13-14 PC

2BA=brak trzech kart w kolorze Partnera i 13-14 PC.

Z włączenia Magistra do systemu wynikają inne WAŻNE konsekwencje. POWTÓRZENIE koloru odpowiedzi na wysokości dwóch oznacza rękę słabą do PASA. I o pasie nie decyduje otwierający tylko jego partner!!!!!.

Teraz popatrzmy na diagram:

Gracz W ma kartę forsującą do dogranej i powinien zameldować  3 BA jeśli uznał że słabe piki nie są warte uzgadniania lub szukać fitu poprzez Magistra.

 Co robi?

 Powtarza piki które są do pasa a jego partner w pełnym zrozumieniu smile…… licytuje 3BA.

Wracam do stołów gdzie zadano  Magistra .Tylko w jednym przypadku w wykonaniu pary  fraski ? koronowo wszystko przebiegało wzorowo.

1!c  –  1!s

1BA  –  2!c (Magister)

2BA (silny bez fitu)-3BA

Brawa dla tej pary!!!. W innych przypadkach gracze chyba nie rozumiejąc  idei Magistra zgłaszali naturalnie czwórkę kierów a nie odpowiadali na pytanie o fit pikowy.

I to by było na tyle jeśli chodzi o to takie zwykłe rozdanie?

Pozdrawiam i do następnego

Jacek- klimaPL