Witam ponownie.

Dziś znowu muszę wrócić do konwencji Magister  ponieważ wielu graczy boi się posługiwać nią zapewne ze strachu że Partner nie zrozumie albo z obawy o własne umiejętności. Ilustracją będzie rozdanie z turnieju porannego w dniu 24.01.2018 r .Pokażę w tym rozdaniu jak w prostym  licytacyjnie rozdaniu można się całkowicie pogubić.

W powyższym rozdaniu oceniłem że nie mam ręki forsującej do dogranej (w takim razie nie mam na skok na 3!h – o czym poniżej) , również że ta karta zasługuje na więcej niż nieforsujące 2!h) więc zgodnie z tymi wnioskami i zakwalifikowaniu ręki do strefy inwitu zdecydowałem się przejść przez Magistra. Jak widać z diagramu Partner miał mętne pojęcie o tej konwencji i dostałem pasa na wg niego nieforsujące 2!h po uprzednim zastosowaniu Magistra. Nawet gdyby miał minimum ( a miał niebrzydkie 14 PC) jest sforsowany na 1 okrążenie i pas jest NIEDOPUSZCZALNY.

A teraz przedstawię bardzo obszerne omówienie konwencji Magister wg  WJ2005 w wersji naszego Arcymistrza Krzysztofa Jassema.

Na koniec pokażę ku przestrodze wyczyny kilku graczy pozostawiając ocenę naszym klubowiczom. Jeden z tych wyczynów to próba zastosowania konwencji Wilkosza w niecodziennej pozycji.

Konwencja Magister wg Krzysztofa Jassema w WJ2005

Konwencją Magister (niekiedy zwaną także konwencją PRO) jest sztuczne pytanie 2? zadane przez odpowiadającego po zgłoszeniu w pierwszym okrążeniu koloru starszego.

Przykłady:

a) 1? – 1?

    1BA – 2?

b) 1? – 1?

    1? –  2?

c) 1? – 1?

   1BA – 2?

 

Konwencję Magister stosujemy w trzech podstawowych sytuacjach:

  1. Sign off na treflach
  2. Inwit(10-12 PC) na 5+starszy
  3. Forsing do dogranej ręka dowolna

1)  Sign off na treflach

  Powtórzenie trefli  w następnym okrążeniu  oznacza  sign  off  (?partnerze, pasuj?), np.:

1? –  1?

1BA – 2?

2? –  3?

Odpowiadający  ma  niewiele  punktów (7?10)  i pięć  (a  częściej  sześć  trefli). Chce grać 3?.

2) Strefa inwitu

Konwencję  Magister możemy  zastosować z siłą 10?12 PC i piątką w kolorze  starszym.  Wtedy  naszym  celem jest sprawdzenie, czy mamy szansę na dograną, a jeśli tak, to czy grać w kolor, czy bez atu (w tej samej sile bez piątki  odpowiadający  nie  stosowałby niepotrzebnie konwencji, lecz naturalnie zainwitował przez 2BA).

3) Forsing do dogranej

Także z każdą kartą, z którą chcemy sforsować  do  dogranej  możemy  skorzystać z Magistra. Konwencja umożliwi znalezienie najlepszej dogranej, jak również pozwoli ocenić możliwości gry premiowej.

Dalsza licytacja po pytaniu 2!c MAGISTER( PRO)

W  zasadzie  otwierający  ma  cztery możliwe  odpowiedzi  na  konwencyjne pytanie 2?:

1) 2? = minimum (12?13) bez trzy kartowego  fitu  w pierwszym  kolorze odpowiedzi,

2) 2 w kolor odpowiedzi partnera,

np.:

1? –  1?

1BA –  2?

2?

lub

1? –  1?

1BA –  2?

2?

Odzywka taka oznacza minimum otwarcia (12?13) z fitem trzykartowym w kolorze partnera.

3) 2 w drugi starszy, np.:

1? – 1?

1BA – 2?

2?

Oznacza to maksimum otwarcia (13?14 z fitem trzykartowym.

4)  2BA  =  maksimum  otwarcia (13?14) bez fitu.

Kryterium, według którego kwalifikujemy naszą rękę do odpowiedzi ?minimum?  lub  ?maksimum?  jest  to,  czy przy  półpozytywnym  wariancie  zastosowania konwencji Magister (10?12 na starszej piątce) jesteśmy zdecydowani grać końcówkę.

Powtórzenie  przez  pytającego  koloru starszego, np.:

1? –  1?

1? –  2?

2? –  2?

świadczy  o wariancie  10?12  PC  i (co najmniej)  pięciu  kierach.  Otwierający może  przenieść  na  2BA  z krótkością w kolorze  partnera  lub  ze  względów taktycznych (turniej na maksy).

Odzywka 2BA po zastosowaniu Magistra, np. w sekwencji:

1? –  1?

1BA – 2?

2? –  2BA

jest forsująca! (z wariantem 10?12 zalicytowalibyśmy 2?).

Inne odzywki są naturalne, forsujące (oprócz 3?).

Przykłady  licytacji  z zastosowaniem konwencji Magister:

1? –  1?

1BA –  2?

2? –  2?

pas

Zagrano  kontrakt  na  22?24  punktachi siedmiu  pikach.  Otwierający  nie  widział powodu do przeniesienia na 2BA.

1? –  1?

1? –  2?

2? –  2BA

3BA   pas

Osiągnięto  3BA  mimo  posiadania ośmiu kierów na linii. Odpowiadający wiedział,  że  jego  partner ma  układ 4333  z czwórką  pik  (boczną  czwórkę byłby  zobowiązany  pokazać)  i zdecydował  się  na kontrakt  maksowy  (być może jest to jedyna końcówka do wygrania).

1? –  1?

1BA – 2?

2BA – 3?

4?…

Nie  udało  się  uzgodnić  pików.  Odpowiadający  spróbował  uzgodnić  kiery i to się powiodło. Otwierający pokazał fit  kierowy,  wskazując  po  drodze  cue bid karowy. Jego partner oprócz informacji o ficie kierowym wie już o dublu w pikach, górze otwarcia, braku trzymania trefl i trzymaniu karo. Powinno mu to ułatwić decyzję co do gry premiowej.

Uwaga  1. Konsekwencją  stosowania  konwencji  Magister jest  bardzo istotne ustalenie, że skok nowym kolorem odpowiadającego przyrzeka układ co najmniej 5-5, np. w sekwencji:

1? – 1?

1BA- 3?

odpowiadający sprzedał rękę forsującą do dogranej z układem co najmniej 5-5  w pikach  i kierach.  Z silną  kartą i czwórką  kier  należy  zadać  najpierw Magistra 2?, a potem w razie potrzeby próbować uzgadniać kiery.

A teraz parę przykładów jak  nie powinno się licytować:

 

W powyższym diagramie otwarcie prawidłowe ale już rebid 2!c wskazuje 15+PC .

 

To jest prawdziwa perełka, odpowiedź 2!d to jakiś horror( wskazuje GF naturalny na 5+!d) , prawdopodobnie odpowiadający albo nie zauważył otwarcia Partnera albo wynalazł Wilkosza w pozycji odpowiadającego.

 

W tym diagramie cała gama błędów.Otwierający nie ma na otwarcie 2!c ponieważ ma skład 5332, zgadzają się punkty ale skład już nie, Partnerka mając inwitową kartę na 5!h5!s niedoczytała że w systemie na takie ręce jest przewidziana odzywka transferowa 2BA i po automacie 3!c mamy odejście na 3!h  wskazując inwit na obu starszych  w składzie 5!h z 5!s.

 I to tyle na dziś .

pozdrawiam i do następnego rozdania

Jacek – klimaPL