Temat który już był poruszany wielokrotnie ale rezultaty dalej kiepskie jeśli chodzi o znajomość dalszej licytacji po tym otwarciu, nawet w licytacji jednostronnej (o licytacji po interwencji już nie wspomnę)

Już na otwarciu pierwszy problem: 10 PC ale honory ładnie umiejscowione, grzech nie rozważyć otwarcia bo w drugim okrążeniu może nie być okazji się podłączyć do licytacji. Ci klubowicze którzy zdecydowali się otworzyć mieli szansę uzyskać dograną, ci którzy przepasowali grali częściówkę.

Za otwarciem przemawia reguła Petkowa (10+4+9+3=26) , przeciwko reguła 15 ( mamy tylko 12) i reguła 20 (mamy  tylko 19) . Ponieważ byłem w bojowym nastroju a SZŁO MI RACZEJ KIEPSKO UZNAŁEM ŻE TYLKO OSTRA GRA MOŻE POPRAWIĆ MOJĄ SYTUACJĘ więc poszło. Partner ma również graniczną kartę, może zalicytować mdłe 2? ale w moim odczuciu ma na GF na pikach a przynajmniej na inwit na pikach.Jakie ma zatem możliwości?

  • 2? zasadniczo do pasa, nie forsuje na co najmniej pięciokarcie w przedziale 7-11 PC
  • 3? INWITOWE na co najmniej szóstce (pomimo przeskoku NIE FORSUJE)  !!!!
  • 2? sztuczne pytanie o skład: używamy do uzgadniania koloru starszego 4-4 (coś na wzór Staymana) ale również GF na własnym kolorze lub z fitem

Po zadaniu pytania 2? dalsza licytacja rządzi się następującymi regułami:

  • po odpowiedzi czwórką zalicytowanie następnego najbliższego koloru czyli 2? po odpowiedzi 2? (lub 2BA po 2?) jest następnym pytaniem , tym razem o fragment (kolor 3 kartowy)
  • po odpowiedzi szóstką zalicytowanie następnego najbliższego koloru czyli 3? jest dalszym pytaniem tym razem o singla
  • po dowolnej odpowiedzi otwierającego pominięcie najbliższego koloru jest NATURALNE i FORSUJE do DOGRANEJ.

W zaprezentowanym diagramie Partner wybrał drogę przez pytanie czyli ocenił swoją rękę jako GF, zadał drugie pytanie i dowiedział sie o składzie 5422 i…..pogubił sie ponieważ zgłoszenie 3? to szlemikowe uzgodnienie kierów i wołanie o cuebidy. Ze swoją siłą i składem powinien zalicytować 4? i po kłopocie.

Jak licytowali inni zaraz zobaczycie: nie analizuję licytacji po pasie gracza W bo te pary nie miały szans zagrać końcówki i nie zagrały.

Ten gracz bez ceregieli zalicytował końcówkę w myśl zasady „albo idzie , albo wypuszczą”. W ostatnim diagramie ku przestrodze dla naśladowców pokazuję że PAS na drugie pytanie to licytacja niedorzeczna.

Dla rzetelności wspomnę że niektóre pary zrezygnowały z drugiego pytania i w drugim okrążeniu przechodzą na naturalne tory licytacji ale i tak piki forsują do końcówki, w nowszej wersji WJ 2? jest już GF na pikach a pytanie o fragment jest przesunięte do 2BA.