Dziś przedstawię rozdanie w którym jak zawsze przy rękach granicznych od oceny otwarcia zależy końcowy wynik oraz pokażę po raz kolejny bezradność licytacyjną naszych klubowiczów wynikającą z braku wiedzy lub jej niewłaściwego wykorzystania.

Otwierający ma brzydkie (trzy krótkie kolory z figurami) 18 PC i musi dokonać wyboru między systemowym 1? oraz możliwymi odstępstwami w postaci 1 BA lub 1?. Przyznam że ja wybrałbym 1BA ze względu na AJ w kierach ponieważ chciałbym uniknąć gry bezatutowej z ręki partnera.

Niestety jak w wielu przypadkach na tym turnieju to otwarcie nie przyniosłoby sukcesu gdyż odpowiadający ma za słabą rękę do próby szlemikowej. Przy rękach zrównoważonych potrzeba na to co najmniej 17 PC jak nie więcej a ma tylko 13 PC.

W dużo lepszej sytuacji były pary w których otwierający wybrał otwarcie 1?. Jednak i te pary napotkały trudności i żadna nie potrafiła zalicytować idącego szlemika w prawidłowy sposób.

Licytacja przebiegała albo z użyciem krzywej odwrotki albo w sposób pokerowo-skokowy.

Najpierw pokażę jak powinna wyglądać prawidłowa licytacja a później przytoczę realne przykłady złych rozwiązań.

  • 2BA 18-21 PC bez trójki kierów
  • 4!s cuebid
  • 4BA Blackwood na karach
  • 5? trzy wartości z pięciu przy uzgodnionych karach

Oczywiście zamiast 6BA można również stanąć w poprawnym kontrakcie 6? ale w turnieju na zapis maksymalny warto jednak zaryzykować 6BA.

A teraz pokaz bezradności naszych klubowiczów.

Nie dość że ODWROTKA z dublem w kolorze partnera (skąd ta głupia maniera??) to później odpowiedź na Blackwooda przy uzgodnionych karach 5? (2 wartości bez damy atu) zamiast 5? (3 wartości), obydwaj Partnerzy dopasowali się swoimi niedoskonałościami ale system był odporny na ich poczynania.

Ci dwaj specjaliści spieszyli się do kasyna na pokerka i szybko trafnie dobiegli do optymalnego kontraktu tyle że biegli byle jak.

To że fircyk podskakiwał jak w zalotach to już inny temat a że wynalazł czwartą odpowiedź na Staymana to należy mu się  wielkie uznanie.

Tutaj zastosowano nowatorską metodę tzw. dwuskok choć przyznaję że gracz E miał pewne podstawy żeby się tak zachować. Skok na 3BA sugeruje solidny co najmniej sześciokartowy kolor młodszy u otwierającego i 18+PC wiec 2 asy i król to potężne wsparcie.

 I to by było na tyle. Krzywa odwrotka i metoda pokerowa to tylko przejaw bezradności licytujących. System pozwala na prawidłową licytację nawet takich niewygodnych rozdań tylko trzeba chcieć go opanować w stopniu chociaż PODSTAWOWYM.

Pozdrawiam

Jacek – klimaPL