Witam ponownie. Dzisiaj w porannym turnieju 22 stycznia 2018 roku napotkałem rozdanie w którym gracze grający bez ustawionej KK albo nie korzystający z systemu w formie wydruku pdf lub pliku bss licytowali na pamięć dwukolorówkę w obronie , oczywiście niezgodnie z systemem PBC. Dawno temu w systemie nastąpiło ustalenie że po otwarciu młodszym kolorem czyli 1? lub 1? odzywka pierwszego obrońcy 2?  oznacza obie starsze piątki w sile nielimitowanej. Niestety aż 8 graczy zalicytowało 2 ?  w charakterze Wilkosza tj. podlimitowe ale TYLKO na JEDNEJ starszej 5+.

Jest wielu zwolenników określania tej odzywki od razu ze wskazaniem obu starszych kolorów ale też niemało ( zresztą widać w naszym klubie) jest zwolenników dowolnego Wilkosza. Ale system to system, tak zostało ustalone to trzeba przestrzegać ponieważ Partner może niefortunnie zarepetować koncówkę w starszy a tu niespodzianka,brak wymaganej piątki.

Przy okazji zwrócę Waszą uwagę na rozwiązanie nie stosowane w naszym Klubie ale niektórzy gracze ze swoimi Partnerami nie grają nielimitowanym Wilkoszem czy Michaelsem ale dwustrefowym (albo słabe albo silne) a nawet tylko podlimitowym. Polega to na rozdzieleniu limitu tak naprawdę na trzy strefy:

1a. 1!c – 2 podlimitowe do 10 PC oczywiście skład kolorów jak powyżej albo 1b. 1!c – 2 silne powyżej 16 PC  kolory jak wyżej

W sile 11-15 PC licytują starszy kolor naturalnie na wysokości jednego a potem jak się da to sprzedają drugi kolor

Rozwiązanie jak każde inne , jedni lubią blondynki inni zaś brunetki.

A teraz przedstawię dwa diagramy na których po prawidłowej obronie 2? odpowiadający wybierali różne drogi do sukcesu.

Odpowiadający  uznał że piąty mariaż jest mniej ważny niż ładna szóstka pików i ze względu na skład i siłę zalicytował z przeskokiem . 

Inny pogląd ( może i bardziej prawidłowy ) zaprezentował marek1943 ponieważ jak sądzę uznał ze jeśli otwierający przypadkiem będzie miał wersję 18+ otwarcia to informacja o dwóch kolorach będzie mu bardziej przydatna a z pikami się nie spieszy( kontra może również być zalicytowana tylko na kolorze pikowym 5+!s ale z siłą większą niż na nieforsujące 2!s). Ryzyko takiej kontry jest jedynie takie że Partner spodziewając się tylko 44 w czarnych kolorach może taką kontrę negatywną ukarnić z czwórką kierów a będzie szła końcówka w piki  za 420 albo nawet szóstka pikowa  za 980 lub treflowa za 920.

I na koniec diagram z płochliwym odpowiadającym który mając 11 czarnych kart i dwa mariaże licytował nieforsująco:

Sirstan ( i kilku innych) , więcej odwagi albo więcej wiedzy , dasz radę…..

I to by było na tyle, pozdrawiam i do następnego rozdania.

Jacek – klimaPL