Witam ponownie.

Dziś może dla niektórych graczy mało atrakcyjne rozdanie bo to ani szlem za 2220  ani wysoka wpadka np.za 800 (nazywana pieszczotliwie przez brydżystów bałwankiem) , tylko przyziemna walka w strefie zapisu częściowego. Gracze często nie koncentrują się na takich płaskich rozdaniach zapominając ze maksy są takie same za błyskotliwego szlemika jak za ugraną cienką częściówkę.

Ale do rzeczy. W opisywanym rozdaniu siły par na liniach są zrównoważone (20 PC:20 PC) z dwiema ważnymi różnicami :

  • NS są PO PARTII a WE Przed Partią
  • NS mają piki a od czasów kamienia łupanego wiadomo że KTO MA PIKI TO MA WŁADZĘ

Praktycznie strona NS powinna wygrać 2!s za 110 ale przy wyrównanych siłach para WE może walczyć o zapisanie dla siebie 110 za ugrane 2!h lub zanotować niewielką wpadkę za  50 bez kontry lub 100 za wpadkę z kontrą ponieważ są w korzystnych założeniach.

Zacznę od otwarcia. Prawidłowym otwarciem jest oczywiście 1!c ponieważ 1!d otwieramy z czwórki tylko w szczególnych przypadkach( w składzie 4441 z singlem !c lub z piątką !c 4!d w sile 11-14 PC).

Niestety na 22 graczy aż 5 otworzyło 1 !d .Byli to beka50,jank51,elka26,zygmut i bamika. Podaję Ich  niki ku przestrodze dla następców, po to jest system w turnieju indywidualnym żeby go stosować, jak chcemy grać byle jak to możliwości na innych turniejach są nieograniczone.

Układając w zeszłym roku Kartę Konwencyjną  musiałem przyjąć jedną z dwóch koncepcji licytacji po otwarciu Partnera młodszym kolorem i interwencji na wysokości jednego.

Stosowane są  w Polsce najczęściej dwa rozwiązania : przykład po otwarciu 1!d

1a) 1!d -1!h ? Kontra  (7+ PC , brak czwórki pików a więc jakieś młodsze lub brak trzymania !h)

1b) 1!d –1!h1!s (7+PC co najmniej  4ka pikowa)

Rozwiązanie to pomaga w uzgodnieniu koloru młodszego zwłaszcza po otwarciu 1!c.

2a) 1!d -1!h ? Kontra  (7+ PC ,czwórka  i to najczęściej tylko czwórka pików)

1b) 1!d –1!h1!s (7+PC piątka lub więcej pików)

Rozwiązanie to ma tą zaletę że pozwala łatwiej uzgodnić piki 5-3, bez konieczności stosowania Magistra czy innych niegodnych cool wynalazków.

Jak widać obydwa rozwiązania mają swoje zalety i mają swoich zwolenników , ja należę do tych którzy chętniej grają rozwiązaniem nr 1 zwłaszcza jeśli chcę rozgrywać z własnej ręki.

Do Karty Konwencyjnej zostało wybrane rozwiązanie nr 1 ponieważ na stronce ta sekwencja nie była przedstawiona. Jak widać stosowanie KK w takich przypadkach pozwala Partnerom nadawać na tej samej fali w takich sytuacjach gdzie różne rozwiązania istnieją w życiu brydżowym.

Po interwencji pikami na nasze otwarcie sytuacja jest bardziej klarowna bo kontra jest SPUTNIK i pokazuje 4+kiery.

Teraz trochę statystyki : kontrę wybrało 10  graczy !!!!!O czym to świadczy? Ano o tym że lekceważą zapisy KK albo są zbyt leniwi na przeczytanie chociaż RAZ  systemu  który 5x na tydzień stosować POWINNI.

Z radością donoszę (tak tak kolego rybaj-to jest pozytywne donosicielstwo) że 6 graczy zameldowało 1!s i część zwyciężyła licytację za 88%. Byli to tomman, święty55,zuberek,michał35,marek52 i haz61.BRAWO !!! Część dobrze licytujących graczy spotkała się z agresywną opozycją i zostali przelicytowani albo przegrało swój kontrakt.

Zdarzyły się też perełki: trzech graczy spasowało z ręką N !!!!! Więcej odwagi Panowie , Brydż to nie jest gra dla  śpiochów albo przesadnie ostrożnych.

Pozdrawiam i do następnego rozdania

Jacek -klimaPL