O tym że odwrotka przeszkadza licytować z rękami 18+PC z longerem karowym pięcio lub sześcokartowym wiemy nie od dzisiaj. Lekarstwem na tą niedogodność jest podrasowanie Wspólnego Języka i otwieranie 1?  w limicie również 18-21 PC  (szczególnie z układami dwukolorowymi lub kiepskimi karami) . Sam to wypróbowałem przez wiele lat i to działa we Wspólnym Języku bez zarzutu.

W naszym klubie gramy wg standardowych rozwiązań i otwarcie 1? jest w limicie 11-17 PC i ani grama więcej. Majsterkowicze oczywiście ze względu na te niedogodności uznają że z siłą 22+PC można zadać ODWROTKĘ  nie posiadając wymaganych TRZECH kart w kolorze odpowiedzi bo zależy im na złapaniu bilansu na szlemika. To zła droga i taka licytacja spowodowała słuszną falę krytyki na czacie turniejowym.

W rozdaniu które chcę opisać aż 16 na 23 klubowiczów zalicytowało odwrotkę z dublem wywołując zgorszenie bardziej świadomych klubowiczów.

Szybko do celu ale o poprawności nie ma mowy, zły przykład dla mniej zaawansowanych klubowiczów.

Jedyny klubowicz który starał się zalicytować w tym rozdaniu prawidłowo to matros41. Niektórzy i owszem również doszli do szlemika ale w sposób o którym lepiej nie pisać.

Partner matrosa41  z nieznanych przyczyn znalazł w karcie jednego asa ale czasem TRZY KORNERY TO KARNY jak się żartowało w piłkę kopaną.

Nie umniejsza to starań  matrosa 41  którego zdziwioną minę chciałbym zobaczyć po odpowiedzi 5? (sam posiadał 5 wartości jeśli założyć że Blackwood był na samouzgodnionych karach).

Pozdrawiam

Jacek – klimaPL

27 marca 2019 r.

PS. Już po napisaniu artykułu dostałem taką wiadomość od STANPO:

Bridge Base Online Wiadomość od stanpo otrzymany: Thu Mar 28 15:02:06 2019

stanpo zostawił Ci wiadomość 2019-03-28 03:48:47
witaj Jacku. Opisywałeś rozdanie z moim udziałem w dniu wczorajszym. Nie dziw się mojej odpowiedzi na Blackwooda, bo niedawno wstąpiłem do klubu i nie doczytałem wszystkiego. Na stole napisałem że odpowiadam 0-3 . Pozdrawiam

Zatem sprawa ilości asów wyjaśniona chociaż nie popieram wyjaśniania na czacie co znaczą własne odzywki:)