Witam. Dzisiaj w ostatnim rozdaniu turnieju porannego zdarzyło się rozdanie w którym gracze nie rozumiejąc co oznacza szlemikowy forsing ( w odróżnieniu od zwykłego GF) oraz jak zwykle mając zapisy systemu w DU…żym poważaniu licytują po otwarciu Partnera z przeskokiem swój starszy kolor. Muszę tu zacytować z KK co oznacza taka akcja:

1? ? 2? : GF na solidnym pięciokarcie, szlemikowe ( to cytat z Rozszerzonego opisu systemu- wisi na stronie w pdf i bss )

1? ? 2?  = NAT GF, zasadniczo 6+?, kolor przedniej jakości.( to cytat ze skróconego opisu na stronie www.gagusia.pl w dziale Skrócony system licytacyjny dla turniejów indywidualnych w Klubie PBC.

Słowo solidny albo przedniej jakości to podkreślenie że jakość koloru pozwala grać w ten kolor nawet do renonsu Partnera a słowo szlemikowe oznacza że do słabego otwarcia już od razu widać szanse szlemikowe. Tak więc muszą być spełnione obydwa warunki JEDNOCZEŚNIE. Teraz pokażę jak interpretują te warunki nasi klubowicze w liczbie aż siedmiu. Na diagramie pokażę tylko jednego , z litości nie przytaczam nicków pozostałych nieszczęśników.

Filozof21 nie dość że ma cienki kolor i tylko 13 oczek (a więc trzeba mieć sokoli wzrok żeby od razu dostrzec szlemika)  licytuje z przeskokiem zamiast spokojnie 1!s (jak wielu spokojnych kolegów) to jeszcze w drugim okrążeniu powtarza swój kiepski kolor jakby miał conajmniej siódmego AKDW10xx. Całkowicie niezrażony że Partner sprzedał już 9 a kto wie czy nie 10 czerwonych kart. Co więcej trzyma potrójnie trefle a licytuje jakby chciał grać tylko w kolor i to w SWÓJ KOLOR. Naprawdę żenujący brydż.

Powtórzę jeszcze raz ku przestrodze: KOLOR PRZEDNIEJ jakości to ja rozumiem co najmniej trzy z czterech figur, jeśli tego nie mamy to licytujemy powoli, żadnych pierwszoręcznych przeskoków, dopiero później Magistry , cuebidy i inne wynalazki.

Poniżej zaprezentuję poprawną licytację

:

Agolo mając mocne trzymanie w 4 tym kolorze licytuje zgodnie ze zdrowym rozsądkiem i siłą kończące 3BA.

Nie myście sobie że wszyscy tak licytowali.Znalazł się jeden artysta który z trzymaniem w 4tym kolorze zalicytował ten kolor , ale miał szczęście że Partner miał tam króla i mógł zapowiedzieć 3BA. Gdyby Partner nie  miał tam trzymania to byłby zmuszony zalicytować coś na wysokości czterech i żegnaj idące 3BA.

I na koniec godna napiętnowania samowolka:

Nie idźcie tą drogą jak mawiał kiedyś z trybuny sejmowej pewien Marszałek i to całkiem niedawno.

I to by było na tyle na dziś, pozdrawiam i do następnego rozdania.

Jacek – klimaPL