Witam. Dziś rozdanie ze szlemikiem w tle. Nie wszyscy nasi klubowicze dostrzegli szanse szlemikowe po poprawnej odpowiedzi i rebidzie otwierającego a jeszcze innym Odpowiadający nie dał nawet szansy do pomyślenia o grze premiowej. Ciągle niektórzy gracze ( i to w części ci sami ) nie respektując zapisów w KK i Opisie Systemu doprowadzają do kiepskich rezultatów pogrążając nie tylko siebie ale też nieszczęśnika siedzącego naprzeciwko.

Już nie wiem ile razy pisałem o szkodliwości takiego skoku na 3 BA po otwarciu starszym kolorem.W systemie stoi jak byk że jest to:

1 !s  –  3BA  ?

13-15 PC w składzie 4333 z fitem trzykartowym (nieznana czwórka) i bez ambicji szlemikowych!!!!!!!

Jeśli ktoś ocenia rękę W jako przeciętną bez ambicji szlemikowych mając asa , 3 króle, 16 PC i do tego jeden z króli jest w kolorze otwarcia – ten powinien jak najszybciej zaprzestać uprawiania naszej szlachetnej gry i przerzucić się na trudniejszą grę np zechcyk, tysiąc czy 358.

Niestety muszę na samym początku przedstawić jeszcze inne naganne sposoby licytacji i dopiero na końcu omówić tytułowe szlemiki.

Następny kwiatek sprezentował gracz amada ( jakoś mnie to nie dziwi, gracz ten notorycznie nie stosuje systemu prawdopodobnie nie przeczytał opisu nawet skróconego).

 

Sekwencja 1!s -2 BA to TYLKO INWIT i ani grama więcej, forsujemy do dogranej przez 2!c jeśli nie mamy bocznego koloru pięciokartowego. TYLKO przez 2!c !!!!! Siła 12+ to już forsing do dogranej a tu mamy tłuste 16 PC. Żenada i wstyd….

Poniżej inny artysta licytuje wprawdzie forsujące 2!h ale zapomina że oprócz siły 12+ MUSI mieć kolor pięciokartowy.

Licytując 2!c nie zaprzepaszcza uzgodnienia kierów jeśli Partner ma ich cztery ponieważ otwierający po 2!c w sposób naturalny zgłosi kiery sygnalizując skład 5!s 4!h więc nic nie ucieknie. Ginter mimo że kiery się dynamicznie uzgodniły licytuje ryzykowne  4!s (sądzę jako cuebida a nie do gry)  które mogą zostać przepasowane ( specyfika turniejów indywidualnych) .

Teraz akcja ukrywania drugiego MOCNEGO koloru starszego i licytowania szóstki pików. To zła praktyka po odpowiedzi 2!c , mamy łączną siłę wystarczającą do ujawnienia 6ciu pików w następnym okrążeniu licytacji. Gdybyśmy ukryli czwórkę kar na rzecz szóstki pików to nic by się nie stało, ale z kierami nie warto tak żartować zwłaszcza z mocnym kolorem.

Nareszcie dochodzimy do par które zalicytowały szlemika ale w różne kolory i różnymi sposobami.

Na przykładzie mojego stołu przedstawię jakie miałem wątpliwości co do sposobu zalicytowania tej szóstki.

Pierwsze 3 odzywki nie budzą wątpliwości. Po ujawnieniu czwórki kierów wartości mojej ręki a więc mocny fit kierowy , król w pierwszym kolorze Partnera zachęcają do próby szlemikowej. I tu pierwsza refleksja, najprostszym sposobem zainwitowania szlemika jest teraz bezpośrednie podniesienie kierów do 3!h.Wynika to z faktu że niezalicytowanie 3!c wyklucza ze znaczenia odzywki 2!c wersji inwitowej na 6+!c.Skoro tak jest to wchodzi w grę druga zasada , że w przypadku kiedy obydwaj Partnerzy wiedzą że wcześniejsze odzywki wskazały GF to niezalicytowanie tej końcówki jest nadwyżkowe i w naszym przypadku jest INWITEM SZLEMIKOWYM a nie inwitem do końcówki.

Prosta zasada i zastosowanie jej w przypadku graczy zaawansowanych nie budzi sprzeciwu. Niestety gracz rrysio13 znany już wcześniej wielokrotnie pozostawał w niezgodności z systemem. W związku z tym obawiając się pasa szukałem odzywki na którą Partner nie może spasować (:) Padło na czwarty kolor a więc 3!d- niezbyt estetyczne ale w ten sposób gdybym na 3!d nie usłyszał 3BA ( a więc pełne trzymanie kar) to chętka szlemikowa znacznie by u mnie osłabła. Usłyszałem jednak 4!s co w obliczu mojego nieznanego fitu pikowego wskazywało  BARDZO solidny kolor.Uznałem że szlemik pikowy będzie bezpieczniejszy niż szlemik kierowy.

I tu dochodzimy do tytułu artykułu. Wbrew uwadze pewnej przemądrzałej brydżystki windy21 zapewniam Ją że wiem o tym że lepiej  grać na składzie 4-4 bo na długie piki można wyrzucić ze stołu połowę zbędnych kart. Tak było w tym rozdaniu  (w piki idzie tylko 12 lew a w kiery da się wziąć 13 jeśli przeciwnicy nie sciągną Asa karo na 1 wiście). Ryzyko jest tylko takie że jeśli mamy niepełne kiery i do tego się nie dzielą to sztuczka ta jest niemożliwa do zrealizowania a szlemik pikowy będzie pewny. Na 23 pary aż 15 nie doszło wcale do szlemika a tylko 3 zalicytowały szlemika kierowego  i to w sposób losowy. Oto przykład sposobu :(oprócz cytowanego na samym początku w wykonaniu pary amada-bamika)

Trafne i szczęśliwe , za 13 lew 97 %, szlemik pikowy to wypłata 80%.

I to by było na tyle na dziś. Pozdrawiam i do następnego rozdania.

Jacek – klimaPL