Kontra fit- napisał Maro73

Witam . Na turnieju porannym 14.11.2018 r. przytrafiło mi się ciekawe rozdanie, które skłoniło mnie do napisania paru słów z jednoczesną prośbą do bardziej doświadczonych graczy, aby spróbowali pokazać optymalną licytację w celu osiągnięciu optymalnego kontraktu.

Sprawa dotyczy rozdania nr 1, które na pierwszy rzut oka wydaje się łatwe do licytacji, oczywiście bez interwencji przeciwników.

W mojej ocenie najlepszym  kontraktem dla tego rozdania są 3? lub dla bardziej agresywnych 4?, które idą bez wistu treflowego.

Jednak jak dojść do tego kontraktu?

Po trzech pasach oraz otwarciu przez Partnera i wejściu N 1? zdecydowałem, że lepiej sprzedam kartę mówiąc 1? niż kontra, ponieważ partner mając cztery piki zawsze zdąży je zgłosić. Może ja w tym miejscu popełniłem błąd? Dalszą licytację utrudnił nam klimaPL  wchodząc 2?. Ale kto mówił, że będzie łatwo.

Mój partner stanął przed wyborem zgłoszenia prawidłowej odzywki. Co powinien powiedzieć, aby najlepiej sprzedać swoją kartę?

Dla mnie:

PAS ? oznaczałby – mam dół otwarcia, z kartą nieokreśloną,

2? – przyjąłem jako fit 4-o kartowy i normalne otwarcie 12-14 PC,

2? – nie może powiedzieć, bo sprzedałby silnego trefla na pikach,

3? – jako pytanie o pół-trzymanie i zachętę do gry w NT czy inne odzywki kolorem nie wchodzą w grę, z uwagi na ilość posiadanych punktów oraz układ karty.

Szukając odpowiedzi na to pytanie przeanalizowałem  licytację na pozostałych stołach i nie znalazłem odpowiedzi.

Czuję, że najlepszą odpowiedzią ze strony pozycji W byłaby kontra, jako kontra ?fit?, mówiąca o trzech kartach w kolorze partnera. Taka odzywka bez dalszej interwencji przeciwników pozwoliłaby graczowi z pozycji E zgłosić 4-kę pików poprzez zgłoszenie 2?. A w przypadku interwencji strony N-S pokazanie 5-u kierów poprzez powiedzenie 3? i prawdopodobnie zakończenie licytacji.

Jednak czy mam rację?

Marek ? maro73

Komentarz klimaPL

O kontrze-fit (z angielskiego suport ? double)  już pisałem w kilku artykułach i zauważam znikome wykorzystanie tej pożytecznej konwencji.

W założeniu taka kontra pozwala rozróżnić długość fitu w kolorze Partnera i to na obu rękach w zależności od tego gdzie była interwencja. Po otwarciu 1trefl taka kontra może być wieloznaczna , ponieważ w składach  zrównoważonych nie ma innej drogi do wskazania silnego Trefla. Niekiedy taka kontra może być kontrą negatywną wskazującą pozostałe kolory . W pierwszym czytaniu Partner kontrującego przyjmuje że jest to kontra wskazująca 3 kartowy fit. Kiedyś taka kontra wskazywała co najmniej lekką nadwyżkę ale w dobie agresywności licytacji wymóg ten przestał obowiązywać.

Co do licytacji to przedstawię swój punkt widzenia podkreślając że lepiej grać kontrakt na składzie 4-4 niż 5-3 bo na blotki longera często da się coś wyrzucić .

Poprawna licytacja mogłaby wyglądać następująco:

N E S W
pas pas pas 1?
1? 1? 2? x
pas 2? pas pas
pas      

 

Zamiast  nadwyżkowego 2? (moim zdaniem do przyjęcia-mamy wszak 10 PC a nie 7 PC) można zalicytować 2? i wtedy licytacja zakończy się chyba że opozycja ją podtrzyma. Tak więc ustalenie lepszego koloru do gry leży w rękach gracza E bo otwierający jest granicznie słaby.