Witam. Dziś opiszę rozdanie z pozoru proste ale sprawiające sporo kłopotów klubowiczom.

Ale najpierw trochę teorii ponieważ bez tego ani rusz. W nowoczesnej wersji Wspólnego Języka (a taką wersją posługujemy się w klubie) po otwarciu 1? i pozytywnej odpowiedzi starszym kolorem  (w naszym przykładzie będzie to 1?) gracze otwierający na treflach w przedziale 15+PC i 18+PC chcąc rozróżnić te strefy uznają że z kartą silniejszą należy wykonać przeskok. Nic bardziej mylnego. Wynika to z faktu że już 2? FORSUJE NA JEDNO OKRĄŻENIE i szkoda zajmować 3? na pokazanie trefli przy większej sile.

Krzysztof  Jassem słusznie zauważył tą właściwość i zdecydował że przeskok na 3? powinien oznaczać coś innego ale z treflami . To coś to niewygodna konfiguracja trefli z karami które trudno sprzedać bo przeszkadza ODWROTKA. I tak urodziła się odzywka 3? o znaczeniu 5+? wraz z co najmniej czwórką trefli w sile FORSINGU DO DOGRANEJ.

1?  –  1?

?

1 NT : 12-14 PC, skład zrównoważony bez  4?.

2 ? : 15+ PC, skład  5+ ?, możliwa czwórka kierowa lub karowa, forsuje na 1 okrążenie, nie wyklucza fitu pikowego 3 kartowego w sile 18+PC (dalej 2 ? odpowiadającego sztuczny  forsing do dogranej, inne  nie forsujące).

? : Odwrotka , sztuczne pytanie o skład, konieczne 18+ PC i co najmniej trójka pikowa !!!!

? : 18+ PC, kolor 5+ ?, forsuje do dogranej, mogą być 3 piki  (z czwórką pików odwrotka).

2 ? : 11-14 PC,  4? nie forsuje, potem 2NT odpowiadającego forsuje i pyta o opis ręki.

2 NT : 18-+ PC, bez trójki  ? ,  (z trzema pikami odwrotka), może być skład 5422 z dłuższymi treflami..

? : 18+ PC, 5+? 4+? GF

3 ? : 18+ PC , 6+? , GF

? sztuczne !!!!  splinter kierowy z dobrym fitem pikowym, 18+PC

? : 15-17 PC, inwitowe 4? 5?

3 NT : 15-17 PC na solidnym młodszym

? : 18+ PC cuebid, superfit ?.

4 ? : 18+ PC cuebid,  superfit ?.

 

Teraz do rozdania:

Na moim stole rozdanie wywołało dyskusję kto zawinił. Wg mojej oceny licytacja gracza W trzyma parametry ponieważ wybrał jedną z dwóch możliwych kontynuacji (drugą było 2?). Karta ze względu na nożycowe zatrzymania w pozostałych kolorach, dubla pik i siłę 18+PC jak najbardziej nadaje się na taki skok. Gracz E popełnił  błąd powtarzając piki TYLKO z pięciokartem nie zważając że 2BA w praktyce wyklucza trzy karty w pikach (brak odwrotki). Dyskusyjne jest czy gracz W powinien zalicytować 4? czy raczej 3BA ale to pochodna zajęcia 2BA i ukrycia  longera treflowego .

Jak błądzili inni zobaczmy :

Jak napisałem na wstępie odzywka 3? oznacza kombinację pięciokartu KAROWEGO z co najmniej CZTEREMA treflami (mało który klubowicz zwraca na to uwagę) uważając że to silna ręka na treflach. Tak była ta odzywka zdefiniowana w poprzednich wersjach Wspólnego Języka.

Prawidłową licytację zaprezentował Wojtek Giżyński  a jak licytował (nie tylko on ale jeszcze kilku klubowiczów) zobaczcie poniżej:

Spokojnie, schludnie i na temat.

Pozdrawiam

Jacek – klimaPL