Witam. Dziś opiszę rozdanie z pozoru proste ale sprawiające sporo kłopotów klubowiczom.

Ale najpierw trochę teorii ponieważ bez tego ani rusz. W nowoczesnej wersji Wspólnego Języka (a taką wersją posługujemy się w klubie) po otwarciu 1♣ i pozytywnej odpowiedzi starszym kolorem  (w naszym przykładzie będzie to 1♠) gracze otwierający na treflach w przedziale 15+PC i 18+PC chcąc rozróżnić te strefy uznają że z kartą silniejszą należy wykonać przeskok. Nic bardziej mylnego. Wynika to z faktu że już 2♣ FORSUJE NA JEDNO OKRĄŻENIE i szkoda zajmować 3♣ na pokazanie trefli przy większej sile.

Krzysztof  Jassem słusznie zauważył tą właściwość i zdecydował że przeskok na 3♣ powinien oznaczać coś innego ale z treflami . To coś to niewygodna konfiguracja trefli z karami które trudno sprzedać bo przeszkadza ODWROTKA. I tak urodziła się odzywka 3♣ o znaczeniu 5+ wraz z co najmniej czwórką trefli w sile FORSINGU DO DOGRANEJ.

1♣  –  1♠

?

1 NT : 12-14 PC, skład zrównoważony bez  4♠.

2 : 15+ PC, skład  5+ ♣, możliwa czwórka kierowa lub karowa, forsuje na 1 okrążenie, nie wyklucza fitu pikowego 3 kartowego w sile 18+PC (dalej 2 odpowiadającego sztuczny  forsing do dogranej, inne  nie forsujące).

: Odwrotka , sztuczne pytanie o skład, konieczne 18+ PC i co najmniej trójka pikowa !!!!

: 18+ PC, kolor 5+ , forsuje do dogranej, mogą być 3 piki  (z czwórką pików odwrotka).

2 ♠ : 11-14 PC,  4♠ nie forsuje, potem 2NT odpowiadającego forsuje i pyta o opis ręki.

2 NT : 18-+ PC, bez trójki  ♠ ,  (z trzema pikami odwrotka), może być skład 5422 z dłuższymi treflami..

♣ : 18+ PC, 5+ 4+♣ GF

3 : 18+ PC , 6+ , GF

sztuczne !!!!  splinter kierowy z dobrym fitem pikowym, 18+PC

♠ : 15-17 PC, inwitowe 4♠ 5♣

3 NT : 15-17 PC na solidnym młodszym

♣ : 18+ PC cuebid, superfit ♠.

4 : 18+ PC cuebid,  superfit ♠.

 

Teraz do rozdania:

Na moim stole rozdanie wywołało dyskusję kto zawinił. Wg mojej oceny licytacja gracza W trzyma parametry ponieważ wybrał jedną z dwóch możliwych kontynuacji (drugą było 2♣). Karta ze względu na nożycowe zatrzymania w pozostałych kolorach, dubla pik i siłę 18+PC jak najbardziej nadaje się na taki skok. Gracz E popełnił  błąd powtarzając piki TYLKO z pięciokartem nie zważając że 2BA w praktyce wyklucza trzy karty w pikach (brak odwrotki). Dyskusyjne jest czy gracz W powinien zalicytować 4♣ czy raczej 3BA ale to pochodna zajęcia 2BA i ukrycia  longera treflowego .

Jak błądzili inni zobaczmy :

Jak napisałem na wstępie odzywka 3♣ oznacza kombinację pięciokartu KAROWEGO z co najmniej CZTEREMA treflami (mało który klubowicz zwraca na to uwagę) uważając że to silna ręka na treflach. Tak była ta odzywka zdefiniowana w poprzednich wersjach Wspólnego Języka.

Prawidłową licytację zaprezentował Wojtek Giżyński  a jak licytował (nie tylko on ale jeszcze kilku klubowiczów) zobaczcie poniżej:

Spokojnie, schludnie i na temat.

Pozdrawiam

Jacek – klimaPL