Witam. Dziś opiszę rozdanie z pozoru proste ale sprawiające sporo kłopotów klubowiczom.
Ale najpierw trochę teorii ponieważ bez tego ani rusz. W nowoczesnej wersji Wspólnego Języka (a taką wersją posługujemy się w klubie) po otwarciu 1♣ i pozytywnej odpowiedzi starszym kolorem (w naszym przykładzie będzie to 1♠) gracze otwierający na treflach w przedziale 15+PC i 18+PC chcąc rozróżnić te strefy uznają że z kartą silniejszą należy wykonać przeskok. Nic bardziej mylnego. Wynika to z faktu że już 2♣ FORSUJE NA JEDNO OKRĄŻENIE i szkoda zajmować 3♣ na pokazanie trefli przy większej sile.
Krzysztof Jassem słusznie zauważył tą właściwość i zdecydował że przeskok na 3♣ powinien oznaczać coś innego ale z treflami . To coś to niewygodna konfiguracja trefli z karami które trudno sprzedać bo przeszkadza ODWROTKA. I tak urodziła się odzywka 3♣ o znaczeniu 5+♦ wraz z co najmniej czwórką trefli w sile FORSINGU DO DOGRANEJ.
1♣ – 1♠
?
1 NT : 12-14 PC, skład zrównoważony bez 4♠.
2 ♣ : 15+ PC, skład 5+ ♣, możliwa czwórka kierowa lub karowa, forsuje na 1 okrążenie, nie wyklucza fitu pikowego 3 kartowego w sile 18+PC (dalej 2 ♦ odpowiadającego sztuczny forsing do dogranej, inne nie forsujące).
2 ♦ : Odwrotka , sztuczne pytanie o skład, konieczne 18+ PC i co najmniej trójka pikowa !!!!
2 ♥ : 18+ PC, kolor 5+ ♥, forsuje do dogranej, mogą być 3 piki (z czwórką pików odwrotka).
2 ♠ : 11-14 PC, 4♠ nie forsuje, potem 2NT odpowiadającego forsuje i pyta o opis ręki.
2 NT : 18-+ PC, bez trójki ♠ , (z trzema pikami odwrotka), może być skład 5422 z dłuższymi treflami..
3 ♣ : 18+ PC, 5+♦ 4+♣ GF
3 ♦ : 18+ PC , 6+♦ , GF
3 ♥ : sztuczne !!!! splinter kierowy z dobrym fitem pikowym, 18+PC
3 ♠ : 15-17 PC, inwitowe 4♠ 5♣
3 NT : 15-17 PC na solidnym młodszym
4 ♣ : 18+ PC cuebid, superfit ♠.
4 ♦ : 18+ PC cuebid, superfit ♠.
Teraz do rozdania:
Na moim stole rozdanie wywołało dyskusję kto zawinił. Wg mojej oceny licytacja gracza W trzyma parametry ponieważ wybrał jedną z dwóch możliwych kontynuacji (drugą było 2♣). Karta ze względu na nożycowe zatrzymania w pozostałych kolorach, dubla pik i siłę 18+PC jak najbardziej nadaje się na taki skok. Gracz E popełnił błąd powtarzając piki TYLKO z pięciokartem nie zważając że 2BA w praktyce wyklucza trzy karty w pikach (brak odwrotki). Dyskusyjne jest czy gracz W powinien zalicytować 4♣ czy raczej 3BA ale to pochodna zajęcia 2BA i ukrycia longera treflowego .
Jak błądzili inni zobaczmy :
Jak napisałem na wstępie odzywka 3♣ oznacza kombinację pięciokartu KAROWEGO z co najmniej CZTEREMA treflami (mało który klubowicz zwraca na to uwagę) uważając że to silna ręka na treflach. Tak była ta odzywka zdefiniowana w poprzednich wersjach Wspólnego Języka.
Prawidłową licytację zaprezentował Wojtek Giżyński a jak licytował (nie tylko on ale jeszcze kilku klubowiczów) zobaczcie poniżej:
Spokojnie, schludnie i na temat.
Pozdrawiam
Jacek – klimaPL