Witam.

Dziś kolejny raz o licytacji po własnym otwarciu 2?. Mimo wielu !!!! artykułów o licytacji po tym otwarciu, klubowicze nadal nie znają niuansów tego krytykowanego  przez wielu brydżystów Otwarcia. Niestety we Wspólnym Języku nie łatwo pozbyć się tego systemowego otwarcia bez przeładowania i tak już wieloznacznego 1?.

Warto jednak jeśli się już tym otwarciem gra, przestrzegać sztywnych limitów, zwłaszcza przez Odpowiadającego.

Należy rękę Odpowiadającego zakwalifikować ze względu na siłę do strefy DOGRANEJ lub do INWITU lub do NIEFORSUJĄCEJ.

Zwykło się uważać że ręka FORSUJĄCA do DOGRANEJ to ręka z którą otworzylibyśmy licytację naturalnie jeślibyśmy byli na otwarciu czyli ok 11 PC w składzie niezrównoważonym lub 12 PC w składzie mniej więcej równym.

Przypomnę zatem jak powinien postępować gracz który usłyszy otwarcie 2?:

  • jeśli ma 12(13)+PC TO musi ZALICYTOWAĆ  sztuczne 2?. Jest to pytanie o skład, szczególnie o starszą czwórkę. Może być również ręka jednokolorowa FORSUJĄCA DO DOGRANEJ z którą po dowolnym rebidzie otwierającego zgłaszamy swój KOLOR na wysokości trzech.
  • jeśli ma 7+PC w składzie zrównoważonym ale posiada starszą czwórkę to zadaje pytanie 2? jako pytanie o skład. Wniosek jest taki że 2? jest dwuznaczne :  albo SILNE NA WŁASNYM KOLORZE albo coś podobnego do Staymana po BA. Pozwala to uzgodnić starszy kolor 4-4 na właściwej wysokości.
  • jeśli ma 10-11 PC czyli w sile INWITU to może zalicytować z przeskokiem swój kolor co najmniej sześciokartowy. Mimo przeskoku nie może być SILNY.
  • jeśli ma mniej niż 10 PC i ma starszy ładny kolor co najmniej pięciokartowy to może go zgłosić na wysokości dwóch i taka odzywka NIE FORSUJE i zwykle licytacja się kończy.
  • pozostaje jeszcze odzywka 2BA , dwuznaczna która jest transferem na trefle do gry lub DWUKOLORÓWKA bez trefli w sile INWITU jeśli są to obie starsze lub dowolna jeśli FORSING DO DOGRANEJ.
  • Zatem bezpośrednie 3? jest w sile inwitu bo słabe z fitem licytujemy przez 2BA.

Reguły są przejrzyste, nic tylko stosować. I tu zaczynają się schody jak mawiała babcia. Liczenie punktów i ocena czy mamy kartę inwitową czy GF daje naszym klubowiczom pole do popisu.

Powyżej przykład bardzo płochliwego gracza który zakwalifikował rękę do strefy NIEFORSUJĄCEJ (czyli takiej z którą nie otworzyłby licytacji). Otwierający POWINIEN spasować ponieważ ręka nieforsująca to również 7 PC a 3 kartowy fit i przestrzelone trefle nie upoważniają do zalicytowania końcówki a nawet podniesienia koloru.

Powyżej wzorowa licytacja: sztuczne 2? z zamiarem ujawnienia GF na swoim kolorze i ujawnienie go na wysokości trzech.

Powyżej inna ocena karty, przeskok kolorem w pierwszym okrążeniu to INWIT  na szóstce. Dyskusyjne ale głowy nie można urwać takiemu licytującemu bo asy są łyse a kolor kiepski.

Powyżej chciałbym zwrócić uwagę że w systemie są dwie odzywki wskazujące szóstkę trefli: jest to 3? lub 2BA. Dlaczego tak i co oznaczają:

  • w naszym systemie 3? to karta niedobra do BA a 2BA karta nadająca się do gry bezatutowej
  • w innych wersjach WJ gracze uważają że kwestia nadawania się do BA jest mniej ważna niż siła i 2BA oznacza lepszą rękę czyli 13-14 PC a 3? to minimum czyli 11-12 PC.

Powyższy diagram zamieściłem dla ostrzeżenia: Po otwarciu 1? ujawnienie pięciu trefli w następnym okrążeniu to 15+PC i kropka. 12PC to nie jest 15 PC i nie wolno tak otwierać mając do dyspozycji systemowe 2?.

Pozdrawiam

Jacek – klimaPL

30 kwietnia 2019 r.