Jerzy Czekański, jeden z założycieli PZBS. Jako zawodnik występował początkowo w parze ze Stefanem Łowińskim. Groźna sława z okresu przed powstaniem Związku i liczne sukcesy sportowe (m. in. zwycięstwo w pierwszych Drużynowych Mistrzostwach Polski w 1957, drużyna „Orbis”) sprawiły, że powszechnie uważano ich za najsilniejszą polską parę.
Impas Czekańskiego, czekanka zwany także impasem wstecznym to rozgrywka w której rozgrywającemu brakuje dwóch honorów (najczęściej damy i dziesiątki) i opiera on swoją rozgrywkę na założeniu, że dama znajduje się poza impasem:
Henryk Niedźwiecki, Jan Wieczorkiewicz, Jerzy Czekański, Stefan Łowiński, Aleksander Rożecki i Stanisław Bitner – czyli legendy polskiego brydża
Normalnym zagraniem rozgrywającego jest impas damy waletem zakładając, że znajduje się ona pod impasem. Jeżeli istnieją jednak jakieś przesłanki, że dama jest za waletem (na przykład z licytacji) to może on zdecydować się zagrać na impas Czekańskiego grając waleta. Jeżeli obrońca pobije tę kartę damą, to rozgrywający bierze ją asem i impasuje dziesiątkę grając małe do dziewiątki .
Taka właśnie pozycja nastąpiła w dzisiejszym turnieju. Do wygrania 3 BA po morderczym wiście pikowym potrzebne jest zgadnięcie czy grać na zwykły impas czy na impas Czekańskiego. Jak widać na diagramie zwykły impas nie stoi a impas Czekańskiego daje 9 lew (2trefle+2kara+4kiery+1pik)
Pozdrawiam
Jacek – klimaPL , 25 lipca 2018