Witam.Dzisiaj rozdanie dla naturszczików bardzo łatwe niestety dla WJotowców nieprzyjemne w licytacji. Przewidujący dalszą licytację powinni już na etapie otwarcia zastanowić się nad możliwymi dalszymi krokami.

Mamy 19 PC ale niestety dla nas na longerze karowym a w związku z tym że w Wspólnym Języku druga odzywka otwierającego to po odpowiedzi starszym kolorem to ODWROTKA a na nią potrzebne jest oprócz siły 18+ PC co najmniej trzy karty w kolorze Partnera.To poważna przeszkoda i dlatego wiele par grających WJ otwarcie 1!d zmienia na limit 11-21 PC ( tak jest w strefie, sayc, i innych naturalnych systemach). Jestem zwolennikiem tej zmiany , sam grałem tak  wiele lat i nawet wczoraj w realu grałem Wspólnym Językiem ze zmienionym 1!d. W naszym systemie nie ma tej zmiany i akurat w tym rozdaniu klubowicze napotykali trudności a jak je rozwiązali to pokażę na kilku przykładach.

Na powyższych diagramie z licytacji zuberek dostaje dwójkę z minusem. Dlaczego? Ano dlatego że sekwencja 1!c-1!d-2!d to tzw . ACOL czyli mówiąc po ludzku FORSING DO DOGRANEJ na nieznanym składzie  a takie byle jakie 19 oczek i na dodatek z singlowym królem bardziej przypomina otwarcie naturalne (11-17 PC) niż GF na nieznanym składzie. Jego partner nie jest wcale taki święty jak wskazuje jego nick ponieważ jego 2!h to powtórny negat czyli karta prawie bezwartościowa  a ma nie dość że asa to jeszcze obie starsze czwórki ( już nawet Dxxxx definiowana jest jako ręka wartościowa po acolu). W mojej opinii powinien dać 2!s które w naszym systemie jest transferem na BA i po 2BA Partnera zalicytować 3!c Puppet Stayman jako próbę uzgodnienia któregoś starszego koloru. Próba oczywiście by się nie udała bo otwierający nie miał tego co odlicytował.

Inni otwierający wybierali również wybiostą drogę:

Tutaj widać jak na dłoni jak ten skład przeszkadza w licytacji Wspólnym Językiem, w licytacji naturalnej otwiera się po prostu 1!d i potem licytuje 3!c jeśli partner nie spasuje a spasować może tylko przy słabej ręce 0-4(5) oczek. Rybaj po wiście pikowym musiał się wywalić bez dwóch ale ponieważ przepuścił pierwszego pika to w nagrodę wywalił się bez trzech ponieważ zmieniłem atak na kierowy.

Teraz inne kontynuacje:

Otwarcie fantazyjne ponieważ powinien być skład 6-6  co prawda na młodszych i ma charakter zaporowy a 19 oczek trudno uznać za zaporowe a jeśli to zapiera dech w piersiach Partnera i przeciwników.

Inni obmyślali taki plan:

Druzgocąca licytacja ale jak głupio by gracze nie licytowali to system sam to naprawia. Tutaj 2!d już omówione co oznacza a nowator ankier pasuje FORSING DO DOGRANEJ na nieznanym składzie . Nie wiem skąd odpowiadający wiedział że otwierający ma kara więc albo miał tzw.telefon z nieba albo powinien zmienić zawód i zostać wróżką bo na pewno klientów by mu nie brakowało.

Teraz parę przykładów par którym się  prawie udało. 

Daniusia (bib_pl) wiedziała doskonale że nie wolno jej powiedzieć 2!d więc zrobiła co mogła licytując nieforsujące 2!c ale po interwencji musiała zrewersować kara i wylądowała za wysoko.

Wreszcie dochodzimy do par przewidujących że nie będą mieli na odwrotkę ani na Acola. Otworzyli po prostu 1!d mając nadzieję że będą mieli jeszcze szansę sprzedania trefli z przeskokiem.

Wylądowali na cztery łapy i należy się uznanie.

Rrysio12  gracz bardzo ostrożny też otworzył mięciutko a przeciwnicy uznali że szkoda się kopać a może byli zajęci kawką z drożdżówkami.

I to by było dziś na tyle .Pozdrawiam i do następnego rozdania.

Jacek – klimaPL