Witam . Dziś o rozdanku w którym pierwsze skrzypce gra Pani Danuta Bitte o wdzięcznym niku ?Bite Danke? i flagą niemiecką w profilu. Jak pamiętam ze szkoły nik ten oznacza ?proszę-dziękuję? i podejrzewam że w tym rozdaniu wykorzystała tylko część niku ?dziękuję?. A działo się tak:

Pani Danuta dała kontrę właściwie bez podstaw bo licytacja wskazywała całkowicie bilansowe 3BA więc mogła się spodziewać 9+ lew. Ale od czego jest kobieca intuicja, przeciwnicy nie mieli w karcie tego co obiecywali bo 9PC to w żadnym wypadku nie jest GF . Prawidłowa akcja to 3!d o znaczeniu systemowym 9-11 PC na ładnym sześciokarcie. Fraski powinien zresztą (tak na marginesie) zalicytować 2!h bo Partner może mieć dowolną starsza czwórkę. Może uważał ze lepiej rozgrywa BA, kto go tam wie. Tak czy siak zderzyli się z bojowo nastawioną kobietą i to nie mogło się dla nich dobrze skończyć. Brak szybkich asów i normalny a nie wydumany wist przyniósł 300 o 93% . Myślę sobie że falconek musiał pomyśleć : dziękuję Danuta J

Zupełnie inaczej potoczyło się na moim stole a w akcji też wystąpiła kobieta.

Tu po wątpliwej kontrze zastanawiałem się co zeznać. Po kontrze sprawa się ma inaczej niż bez kontry ponieważ wszystkie odzywki na wysokości 1 i 3 forsują a na wysokości 2 nie forsują ale tyczy to odzywek zwykle po interwencji kolorem a nie kontrą. Rozpaczliwie zacząłem szukać co zostało zapisane w KK po takiej kontrze z obawy że Partner  się może spodziewać tego co tam sam napisałem. Tu nie dość że była kontra TO NA DODATEK 3!D BYŁOBY ZE SKOKIEM. Słusznie założyłem że kontra nie powinna zmieniać znaczeń skoków na wysokości trzech. Nie wiem czy Partnerka też tak pomyślała ale zalicytowała 3BA mimo że opozycja jeszcze ryzykownie i wg mnie zbyt ryzykownie z 6 PC zmieściła się po partii w 3!s z kolorem kiepściutkim (co mogło spowodować krzywy wist). Ku mojemu zdumieniu nastąpił wist spod trzeciego waleta kierowego !! i nawrót w pika. Współpraca rozgrywającej ze skrzydłowymi była wzorowa, 10 lew i 90% . I jak tu nie powiedzieć ?dziękuję? Idziu J.

?Proszę i dziękuję? to czarodziejskie słowa, używajmy je jak najczęściej podobnie  jak ? dzień dobry? na początku każdej rundy turnieju. Będzie mniej złej atmosfery i pyskówek a więcej kultury.

Pozdrawiam i do następnego rozdania.

Jacek – klimaPL