Witam. Dziś ponownie odżył temat kontynuacji po otwarciu Partnera 2?. Mimo chyba już czterech artykułów na temat tego otwarcia nadal wiedza o dalszych okrążeniach licytacji jest w klubie ZNIKOMA.

Często licytacja nawet doświadczonych graczy wyglądała tak bezradnie jak w powyższym diagramie. Zwracam uwagę że 2BA po uprzednim 2? jest NIE FORSUJĄCA (10-11 PC) zazwyczaj z czwórką pików.

Jak widać na diagramie 6BA i 6? jest do rzucenia. 7? również idzie ponieważ są sprzyjające układy ale trudno oczekiwać takiego kontraktu na 31 PC i dodatkowo trzeba zgadnąć który impas stoi.

Przeglądnąłem wszystkie zalicytowane szlemiki (a było ich 8 na 19 stołów) i ANI JEDNA licytacja nie powaliła mnie na kolana. Zwykle odbywało się to na zasadzie: albo idzie albo wypuszczą.

Inni gracze przechodzili przez pytanie 2? i potem  używali Blackwooda.

Szlemik zalicytowany, nic się nie stało, następne rozdanie. Ja myślę że jednak się stało i warto porozmawiać jak dojść do szlemika w cywilizowany sposób. Do tego jednak jest potrzebna rzetelna znajomość SYSTEMU i odwaga. Partner może nie rozumieć o co nam chodzi i pewnie tak by się stało ponieważ licytacja po otwarciu 2? jest dość skomplikowana i na ogół nieznana, przytaczam te kontynuacje na zasadzie ciekawostki ze względu na małą częstotliwość występowania i praktycznie bezużyteczność w turniejach indywidualnych.

JEST TO WYWOŁANIE DOROSZEWICZA.

Po wypytaniu o skład stosuje się  Wywołanie końcowe Doroszewicza. Polega ono na tym,  że  pytający o skład, gdy zdecydował  się zagrać końcówkę inną  niż 3BA,  licytuje  4 ?.  Jego partner obowiązkowo licytuje 4 ?, a pytający ustala kolor i wysokość kontraktu końcowego licytując: pas, 4 ? , 5 ? , 5 ?. Inne odzywki pytającego niż 4 ?, to pytanie o pięć  wartości (4 asy + król atutowy). Kolorem atutowym jest kolor pytania  (4 ? –  uzgadnia  trefle,  4 ? ?  uzgadnia  kiery,  4 ? ?  uzgadnia  piki,  4BA ? uzgadnia kara).

Jak zatem mogłaby wyglądać licytacja w naszym rozdaniu?

2?  –  2?

2?  –  2?

2BA –  4?

4?   – ?

  • 2? pytanie o skład
  • 2? naturalna czwórka kierów
  • 2? dalsze pytanie (tu o trójkę)
  • 2BA skład 5422
  • 4? uzgodnienie trefli i pytanie o asy na treflach
  • 4? 2 wartości z pięciu z damą atu bez króla bocznego

W celu uzyskania informacji o figurach w bocznym kolorze, pytający, po odpowiedzi na pytanie o pięć  wartości, licytuje interesujący go kolor. Odpowiedzi są  następujące, wg schematu Doroszewicza:
 
1 szczebel = brak figur lub AKD
2 szczebel = D lub AK
3 szczebel = K lub AD
4 szczebel = A lub KD

W zależności od uporu pytającego może on przepytać jeszcze o piki ale chyba ma już dość informacji do zalicytowania 6? lub 6 BA.

Jasne jest że ta metoda może być stosowana w parach o sporym doświadczeniu i grających stale ze sobą, nie polecam do turniejów indywidualnych gdyż na pewno doprowadzi do nieporozumień.

pozdrawiam

Jacek – klimaPL