Witam ponownie. Dziś przedstawię rozdanie w którym nieprawidłowe otwarcie spowodowało u sporej ilości graczy kiepski rezultat a u innych rozdanie to obnażyło braki w licytacji na poziomie podstawowym.

Na początek licytacja na moim stole również nie pozbawiona błędów.

Krótka analiza otwarcia którą POWINIEN przeprowadzić każdy szanujący Partnera gracz. Mamy 11 PC w składzie zrównoważonym a więc rękę która rzadko daje możliwość otwarcia na pierwszej ręce. Obliczenia pokazują że wg reguły 15 -mamy 14 pkt. wg reguły 20 -19 pkt, wg reguły 26 – mamy 25. NIE MA OTWARCIA. Zachęcam do wspomagania się tymi obliczeniami  zwłaszcza na pierwszej ręce  w sile 10-12 PC w celu uniknięcia przelicytowania  ostatecznego kontraktu ponieważ jeszcze nie wiemy jak silny jest Partner.

Na przedstawionym powyżej diagramie urządziłem polowanie z nagonką na lekkomyślnego przeciwnika ale niestety Partner miał nie nabitą dubeltówkę. Przeciwnik najwyraźniej bojowo nastawiony po dwóch pasach i trzecio-ręcznym otwarciu uznał że brzydkie jak noc 9 PC wystarcza do kontry. I tu zaczęło się polowanie ponieważ rekontra wskazuje najczęściej górę pasa a więc 11-12 PC z misfitem kierowym i chęć kontrowania lekkomyślnych przeciwników. Gracz E przytomnie zalicytował ratunkowe 2!c i teraz otwierający bezmyślnie odpuścił rozdanie licytując 2? i to na dodatek ze słabego koloru. Idzie wprawdzie 140 ale jaki ma sens zakończenie polowania kiedy można wziąć  300? Krzywdy nie miał mimo że wziął 110 to i tak mieliśmy zapis za 74%.

Teraz czas na specjalistów na innych stołach.

Na diagramie widać kompletny brak kontroli nad rozdaniem .Gracz 1karol1 zamiast spasować to otworzył i to nieprawidłowo z 4ki kar (temat rzeka – ankieta wskazuje że klubowicze chcą zachować otwarcia z 5ki z dwoma wyjątkami-przy singlu i piątce trefli). Niefortunnie odpowiadający jest dostatecznie silny żeby przeć do końcówki i trzeba przyznać że zabrał się do tego prawidłowo. 2!c to Magister w celu sprawdzenia fitu kierowego ale jego Partner słyszał że magister to tytuł naukowy a nie konwencja brydżowa i bez sensu podniósł trefle do 3!c , 3 BA zakończyło licytację. Wywalił się tylko bez jednej za 24% a inni gracze przegrywali już 1 BA też bez jednej. Widać jak na dłoni do czego doprowadza cienkie i nieprawidłowe otwieranie na pierwszej ręce.

Nie myślcie że to jedyne błędy które da się zrobić w takim prostym rozdaniu.Teraz akcja o nazwie REWERS .Rewers w brydżu to licytacja koloru powyżej własnego koloru otwarcia i zawsze oznacza rękę maksymalną czyli tutaj 15-17 PC.

Przemiły motylek z 12 oczkami zamiast szybko spasować bo partner jest po pasie i licytuje słabe 1BA o sile 7-9 PC ( w porywach do 11 PC) licytuje rewersowe 2!s i trudno się dziwić że lądują w beznadziejnym kontrakcie 3BA podobnie jak w poprzednim diagramie ale zupełnie z innego powodu.

Podobnych akcji było więcej na pozostałych stołach.

Na odzywkę 2? potrzebna jest piątka kar i 12 PC ale po pasie można by na to przymknąć oko ale rewers to już duże nieporozumienie, należy powtórzyć kolor otwarcia z minimalną ręką.

I to by było na tyle, do następnego rozdania, pozdrawiam

Jacek – klimaPL