Witam. Dziś po raz setny o licytacji z fitem po otwarciu kolorem starszym w licytacji jednostronnej. Mimo chyba najbardziej udokumentowanej licytacji po tym otwarciu wykorzystanie zapisów KK i Opisu jest dalej mizerne. Rozróżnianie fitu cztero-kartowego od trzy-kartowego, zakres siły dla poszczególnych sekwencji pozostawia wiele do życzenia. Stosowanie Bergenów, inwitowego 2BA i forsującego 2? i słabego skoku na końcówkę jest prawie ZEROWE. A teraz do rzeczy czyli do rozdania w którym Partner próbując usprawiedliwić swoją ignorancję w licytacji starał się oprotestować OTWARCIE.

Otwieranie lub nie otwieranie niekiedy zależy w granicznych kartach od temperamentu, sposobu zapisu (impy czy maksy czy mecz), czasem od poziomu graczy w opozycji a jeszcze kiedy indziej  od nastroju w danym dniu lub dotychczasowego dorobku w turnieju itd.

Wróćmy do rozdania i policzmy czy warto otworzyć:

  • jesteśmy w korzystnych założeniach
  • mamy dobry kolor który po pasie możemy nie mieć okazji ujawnić
  • opozycja nie wygląda na arcymistrzowską
  • uruchamiamy matematykę Petkova: 10 PC (brakuje oczka do standardu) +2 asy (4pkt) + dwa najdłuższe kolory (9 pkt) + różnica najdłuższego i najkrótszego (4pkt) =27 pkt

Powinniśmy wiedzieć że już 26 punków przeliczeniowych tzw. ZarPoints umożliwia OTWARCIE jako pełnowartościowe wynikające ze składu i szybkich lew (asy i króle to nie to samo co damy i walety).

Metoda Zarpointów pewnie nie jest doskonała ale na pewno lepsza od metody tylko Miltona Worka czy reguł 15 i 20.

Jak sie powinien zachować Partner otwierającego posiadając fit co najmniej trzy-kartowy?

Ma wiele możliwości które przytoczę bo znajomość tych podstaw jest w klubie niewystarczająca i po każdym turnieju mógłbym o tym pisać. Nieszczęście polega na tym że klubowicze czytający moje artykuły nie potrzebują tej wiedzy a ci oporni mają gdzieś wysiłek związany z wyczerpującym czytaniem ze zrozumieniem. Mimo tego mam jednak nadzieję że jakaś zbłąkana owieczka przeczyta ten tekst i zastosuje albo kogoś nawróci.

Licytacja z fitem:

1? – ?

  • 1ba – mini podniesienie (6-7 PC) z fitem – nie do odróżnienia w pierwszym czytaniu od zwykłego 7-10(11) bez fitu
  • 2? – SZTUCZNE ale może być forsing do dogranej z dowolnej długości fitem bez splintera
  • 2? – solidne podniesienie 7(8)- 10(11) PC
  • 2ba – inwitowe z fitem trzy-kartowym (11-12 PC)
  • 3? – SZTUCZNE zawsze wskazuje CZTERO-KARTOWY FIT i siłę 10-11 PC z nadzieją na końcówkę (zwykle prowadzi singla z boku) czasem pozwala na szlemika jeśli Partner ma maksimum
  • 3? – SZTUCZNE ale słabsze od 3? , 7-9 PC ale z FITEM CZTERO-KARTOWYM
  • 3? – słabe zaporowe , poniżej 6 PC z fitem najlepiej cztero-kartowym lub trzy-kartowym z figurą
  • 3BA – silne z fitem TRZY-KARTOWYM (13-15 PC) ale w składzie 4333 bez przebitki
  • 4? – SŁABE z długim fitem , najlepiej cztero-kartowym w sile do 6 PC, BLOKINWIT – wcale nie musimy tego przegrać a napsujemy krwi Przeciwnikom.

Najczęstsze błędy to repetowanie końcówki w pierwszym okrążeniu ze znaczną siłą (12-15 PC) -należy przejść przez SZTUCZNE 2?  lub 3BA bez fitu (13-15 PC) też należy przejść przez 2?.

Co powinien zatem zalicytować gracz W po tym cienkim (o czym nie wie) otwarciu 1? ?

Ma dwie prawidłowe odpowiedzi ale nie jest to 4? !!

2BA wygląda na bardziej prawidłowe ze względu na skład zrównoważony, 2?  jest moim zdaniem za mdłe. Niestety w tym rozdaniu 3?  nie idzie ale 3? lub 2? u przeciwników za 110 wygląda rozsądnie.

Jacek – klimaPL

8 grudnia 2018