Witam ponownie.

Dzisiaj zdarzyły się dwa rozdania w których gracze popełniali kardynalne błędy , często wynikające z nieznajomości ustaleń w KK , często z nieznajomości systemu i prawdopodobnie najczęściej z nieumiejętności czytania lub nieustawienia w rozdaniu Karty Konwencyjnej.

Na powyższym diagramie pokazałem rozdanie w którym dyskusyjne jest czy gracz na pozycji N ma na otwarcie czy niema. Otóż z takimi granicznymi rękami do rozstrzygnięcia czy otwierać czy pasować pomocne są reguły:

1.reguła 15  – polega ona na zsumowaniu PC i ilości pików: jeśli wychodzi 15 należy otworzyć (tutaj 14 więc wg tej reguły powinniśmy na początku spasować).

2. reguła 20 (Bergena) – polega na zsumowaniu PC i dwóch najdłuższych kolorów:jeśli wychodzi 20 należy otworzyć(tutaj 19 więc powinniśmy spasować)

3.reguła 26 Petkowa (Zar Points) – polega na zsumowaniu PC, sumy 2 najdłuższych kolorów, różnicy najdłuższego i najkrótszego, oraz dodaniu 1pkt za każdego króla i 2 pkt za każdego asa (tutaj 11+8+3+4=26 -powinniśmy otworzyć .

Oczywiście sposobów jest znacznie więcej do obliczania otwarcia, ja osobiście w rozdaniach z rękami granicznymi stosuję obliczenia Petkova w przypadku posiadania 10-11 PC nieco zmodyfikowane tzn. jeśli wychodzi mi 26 to sprawdzam czy suma kart w starszych kolorach przewyższa sumę kart w młodszych kolorach, jeśli przewyższa to otwieram.

Jak napisałem powyżej obliczenia nie dają jednoznacznej odpowiedzi , w przykładowym rozdaniu otworzyłem ze względów taktycznych i z obawy ze jak spasuję to nie będę miał drugiej okazji podłączyć się do licytacji. Prawie połowa graczy spasowała a druga połowa postąpiła podobnie jak ja. Dalsze okrążenia licytacji są bardzo interesujące ponieważ ustalenia w KK nieco odbiegają od standardowego Wspólnego Języka.Wprowadziłem mianowicie zmianę polegającą na sprzężeniu dwóch odzywek po odpowiedzi 2!c (wieloznacznej:GF z fitem lub bez fitu lub na treflach oraz INWIT (9-11PC na 6+!C).Zauważyłem że często silny odpowiadający (12+PC) ma dubla w kolorze otwarcia i dla niego ważne jest czy otwierający ma 5 czy 6 kart. Należy więc pokazać mu mimo ze mamy minimum otwarcia czy kolor jest uzgodniony.Jest na to proste rozwiązanie nie występujące w klasycznym WJ.

1) ODZYWKA 2!d jest sztuczna i pokazuje minimum otwarcia (11-13 PC) i informuje że nie mamy 6ki w kolorze otwarcia.

2) Powtórzenie koloru otwarcia wskazuje również minimum otwarcia ale informuje że mamy 6kę w kolorze.

Proste jak konstrukcja cepa i tak zostało to wprowadzone do KK.Niestety większość licytujących nie zapoznała się z tym trikiem i powtarzała kolor otwarcia z pięciokartem. Kilku graczy bardziej oczytanych zastosowało się do KK i zalicytowało w tym rozdaniu poprawne 2!d(minimum i brak szóstki !h). Byli to ankier, pzbs11801, chojne, cuia7viawj.

Teraz pokaże kilka diagramów gdzie gracze licytowali całkowicie ignorując zapisy w KK.

 

3BA jest 13-15 PC w składzie 4333 z fitem 3 kartowym. Tak zalicytowali koledzy malimakow i czewal01 i oczywiście elka26 z diagramu powyżej.

 Pas z 13 PC należy traktować jako ciekawostkę.

Przytoczę jeszcze jedno rozdanie w którym pojawiły się niedociągnięcia w znajomości systemu.

Sekwencja 1!s-4!s jest sekwencją słaba ( do 11 PC ) więc żeby dojść do końcówki należy z GF najpierw zalicytować 2!c a dopiero w drugim okrążeniu zalicytować 4!s lub iść do szlemika gdyby Partner miał rękę maksymalną naprzykład.

Tutaj 2BA jest nieprawidłowe ponieważ  wskazuje co najwyżej inwit z fitem a mamy 13 PC , to jest karta GF.Kiedyś dawno grało się że 2BA to conajmniej inwit ale w naszym klubowym WJ GF z fitem jest umieszczony w 2!c.

 

I na koniec kwiatuszek często rosnący na poletku klubowym. Gracz na pozycji S 1 13 oczkami otwiera 1!c podczas gdy prawidłowe jest otwarcie 1!d.

Po raz kolejny przypominam kiedy otwieramy 1!d z czwórki:

1) skład 4441 z singlem !c w sile 11-17 PC

2) skład 4!d 5!c w sile 11-14 PC.

Niie powinniśmy otwierać 1!d z czwórki jeśli mamy skład 434!d2!c  w sile 11-14 PC oraz 324!d4!c w sile 11-14 PC. Z taką kartą należy otworzyć 1!c i kropka. Niektórzy sympatyzują z otwarciem 1!d z czwórki mając 4!c i singla w kolorze starszym ze względu na wygodny rebid 2!c ale system to system, może niedoskonały ale powinniśmy się go trzzymac.

I to by było na tyle, do nastepnego rozdania

Jacek – klimaPL