Witam. Dziś ponownie o częstym otwarciu z 6+treflami i  5 treflami ze starszą czwórką w sile 11-14 PC. Zdawać by się mogło że w tak szczegółowo sprecyzowanych warunkach licytacja nie powinna sprawiać kłopotów klubowiczom ale to naiwność tak sądzić. Masowo gracze otwierają z taką siłą i takim składem proste 1?. Nie wiem dlaczego tak się dzieje, czy to wina lenistwa umysłowego i nie liczenia punktów czy tez przyzwyczajenia z gry systemem naturalnym. Również CEL stosowania pytania o skład 2? jest dla graczy całkowicie niezrozumiały. A cel i konsekwencje z tego pytania wynikające są następujące:

  • pytanie 2? służy podobnie jak Stayman po otwarciu 1BA do uzgodnienia starszych czwórek LUB jest przejściową odzywką do ujawnienia SWOJEGO KOLORU w sile forsingu do dogranej czyli 12+PC na kolorze co najmniej pięciokartowym.
  • konsekwencją powyższego ustalenia jest to że inne odzywki (poza 2BA – transfer na 3?/dwukolorówki) nie mogą być silne a co najwyżej INWITOWE nawet jeśli są licytowane z przeskokiem.

A teraz do rozdania w którym oprócz zacytowanej powyżej wiedzy zasadnicze znaczenie ma OCENA KARTY świadcząca o temperamencie gracza:

Odzywka 2? jest zdefiniowana jako nieforsujące zgłoszenie swojego koloru pięciokartowego i właściwie jeśli otwierający ma dubla to pasuje lub znosi w trefle jeśli ma kolor sześciokartowy. Tutaj 2 asy i solidny kolor pikowy zasługuje na coś więcej niż na mdłe zgloszenie 2?.

Na tym stole tak samo gracz ocenił walory swojej ręki ale skończyło się szczęśliwie bo Partner podtrzymał licytację a nie musiał i na dodatek dopchnął końcówkę.

A teraz dwa przykłady w których gracze inaczej (tzn.lepiej) ocenili potencjał swojej karty. Jeden skoczył w 3? co jest inwitem na ładnym kolorze najczęściej sześciokartowym a drugi przedzierał się przez pytanie 2?.

Prosto, elegancko, miłe dla oka.

Tak nie powinno się licytować, to zgadywanka najczęściej wynikająca ze strachu albo braku elementarnej wiedzy o licytacji, albo co najgorsze lekceważenie Partnera.

Tu inna koncepcja, bardziej agresywna bo karta graniczna do GF i do 3? było wszystko poprawnie ale po 4? nagła zmiana w ocenie karty. Skoro zakwalifikowaliśmy rękę do kategorii GF to pas na częściówkę nie wchodzi w grę. Prawdopodobnie licytująca nie zdawała sobie sprawy z tego że ujawnienie swojego koloru po pytaniu 2? MUSI doprowadzić licytację do końcówki.

I to tyle na dziś, pozdrawiam i do następnego problemu.

Jacek – klimaPL , 28 maja 2018