Witam ponownie.

Dziś na tapecie otwarcie zaporowe 2? w naszym klubie oznacza klasyczne zaporowe na szóstce. Dalsze sekwencje i postępowanie różni się znacznie od sekwencji po otwarciu 2? mimo że obydwa otwarcia są z tego samego worka zaporowego na szóstkach. Wynika to z faktu że czasem takie otwarcie 2utrudnia odpowiadającemu życie jeśli ma misfit kierowy a posiada dobry kolor 6+ pikowy.

Z rękę W były 3 główne kontynuacje:

1.Pas

2. podniesienie kierów do 3 a nawet do 4? 

3.próba uzgodnienia pików

Pomińmy dwie pierwsze jako mało ciekawe i zastanówmy się jak przekonać Partnera do gry w piki jeśli ma fit. Gra w piki a nie w kiery może być lepsza ze względu na niebezpieczeństwo podcięcia kar na pierwszym wiście a nawet trefli co może nie zdarzyć przy grze w piki.Nie tracimy oczywiście możliwości zagrania 3? a nawet 4? .

Gracze zabierali się do tego w kilku przypadkach całkowicie bezradnie licytując naturalnie 2!s ignorując fakt że jest to sztuczne pytanie o singla.Prawidłowa akcja to sztuczna odzywka 2BA pokazująca silną rękę na 5+!s.Problemem jest tu że odpowiedzi są drabinkowe i oznaczają stopień sfitowania pików .Bibcia niestety z pośpiechu nie przeczytała co będzie oznaczała jej odpowiedź i zameldowała 3? co oznacza fit pikowy 3 kartowy i brak bocznej krótkości.Może to i zbyt skomplikowana drabinka zwłaszcza dla niezaawansowanych graczy ale powinniśmy równać do najlepszych wzorców a nie grać jak popadnie bez ustaleń. Lepsze jakiekolwiek ustalenia niż żadne więc zachęcam gorąco do STOSOWANIA i USTAWIANIA KARTY KONWENCYJNEJ w każdej rundzie naszego turnieju.

Na diagramie jak widać nie było fitu i finalnie zagraliśmy głupawkę za 24%, pas na 2? wart był 85% a przegranie 4bez jednej  za 58%.

Pokażę jak wyglądają odpowiedzi po 2BA:

2 – 2BA forsing na 1 okrążenie z 5+!s

?

3!c  = brak fitu pik , słabe kiery

3?  = brak fitu pik , dobre kiery

3?  = fit pikowy bez krótkości bocznej

3!s = fit pikowy , singiel !c

3BA = fit pikowy , singiel !d

Przypominam że pytaniem o singla po otwarciu 2!h jest całkowicie sztuczna odzywka 2!s i zgłasza się po niej singla w naturalny sposób. Kilku graczy zalicytowało 2!s jako naturalne piki:

 

Nawet gdybym się mylił i 2!s było pytaniem o singla to odpowiedź 3!h pokazuje brak singla ponieważ odpowiedzi są następujące:

2?  – 2!s

?

2BA = singiel pikowy

3!c = singiel treflowy

3? = singiel karowy

3 = brak singla

I to by było na tyle. Do następnego rozdania.

Pozdrawiam Jacek -klimaPL