Witam ponownie. Dzisiaj ponownie wracam do opisanego  kilka tygodni temu postępowania po otwarciu Partnera 2?. Prawdopodobnie  kiepsko licytujący klubowicze nie wiedzą że warto przychodzić na stronę Polskiego Klubu Brydżowego (PBC =  ang.Polish Bridge Club).

Staram się w czasie analizy wszystkich rozdań rozegranych w danym turnieju wyłapywać rozdania w których najwięcej  klubowiczów  popełnia takie same błędy.

Licytacja po otwarciu 2!c PRECISION , otwarcie 1!d z czwórki w zrównoważonym składzie  i sekwencje 1!s-4!s  z  siła 12+PC   i  1!s -3BA bez fitu są najczęstszymi  błędami.

Postaram się na kilku przykładach przedstawić ideę i schemat licytacji po otwarciu Partnera 2!c w licytacji jednostronnej.

Na początek wzorowa licytacja i poprawny kontrakt:

2!d ? pytanie-próba uzgodnienia pików , 2!h czwórka, 2!s pytanie o trójką, 2BA skład 5422 ,  można zaryzykować 3BA.

Gdyby Partner sprzedał trójkę kar to dyskusyjne czy powinno się grać 3BA z kiepskim trzymaniem pikowym.

Po otwarciu Partnera 2!c zamierzeniem odpowiadającego powinna być próba uzgodnienia koloru starszego  4-4 (jeśli oczywiście sam posiada taką czwórkę). Oprócz tego ma on narzędzie do wskazania swojej silnej ręki 12+PC na własnym kolorze lub dwukolorówce.

To narzędzie to wieloznaczna odpowiedź 2!d: Jest to pytanie o skład i siłę Otwierającego coś podobnego do Staymana po otwarciu 1BA.

2!c  –  2!d

?

  • 2!h/2!s = czwórka , nie wyklucza 6ki trefli
  • 2BA = 6ka trefli bez singla
  • 3!c = 6ka trefli z singlem , minimum PC
  • 3!d = 6ka trefli i 4ka kar , maksimum otwarcia
  • 3!h = 6ka trefli i singiel !h , maksimum otwarcia
  • 3!s = 6ka trefli i singiel !s, maksimum otwarcia

Proste jak konstrukcja cepa i najczęściej albo uzgadniamy kolor starszy 4-4, hamujemy na 3!c lub przy dobrym bilansie gramy 3BA.

Zdarza się czasem że potrzebujemy dodatkowych informacji o składzie otwierającego co może pomóc w wybraniu właściwego kontraktu. Przy okazji przypominam że po pierwszej odpowiedzi na pytanie 2? drugim pytaniem jest następny kolor po odpowiedzi, np po odpowiedzi 2? pytaniem jest 2BA, po odpowiedzi 2? pytaniem jest 2?, a po odpowiedzi 3? pytaniem jest 3?(sztuczne).Zasada jest taka : na drugie pytanie odpowiadamy naturalnie trójką jeśli wcześniej wyjawiliśmy skład 54  lub odpowiadamy singlem jeśli ujawniliśmy 6kę trefli.

Często zdarza się że do otwarcia 2!c Odpowiadający ma sam mocną rękę 12+ PC opartą o swój kolor. Jakie ma możliwości?

  1. Zalicytować 2!d i po dowolnej odpowiedzi zalicytować swój kolor, będzie to wskazywać GF i naturalny kolor.
  2. Zalicytować 2!d i po odpowiedzi zadać drugie pytanie i potem wybrać kontrakt lub ( nie w naszym systemie) użyć Wywołanie Końcowe  Doroszewicza – dość skomplikowana koncepcja i chyba już wymierająca.
  3. Zalicytować 2BA jako transfer na 3!c i odejść z 3!c na odzywkę podobną do drabinki po Wilkoszu wskazując GF na dwukolorówce(czasem INWIT na 55 stare)

 
N  S
2 c  2NT
3 c  automat      ?
 
Pas   słabe z fitem
3 !d     GF 55 !d!h
3 !h     INV 55 !h !s UWAGA -to tylko INWIT
3 !s    GF 55 !s !d
3NT    GF 55 !h !s
4 !c   fit  trefl szlemikowe
 

Tutaj bardzo ważna uwaga : każda skacząca odpowiedź na otwarcie 2!c to ręka INWITOWA ale ani grama więcej mimo że nastąpił przeskok. Z ręką GF tylko poprzez jedną z trzech wymienionych powyżej kontynuacji.

Poniżej inna droga do 3BA i również wzorowa współpraca w parze, może nawet lepsza niż w poprzednim diagramie.

Tutaj gracz E nie będąc pewien czy otwierający ma minimum czy maksimum otwarcia jemu pozostawia decyzję co do kontraktu poprzez inwit 2BA, otwierający ma na dopchnięcie z 14 PC.

Inny klubowicz sam ryzykuje 3BA nie mając pewności  czy Partner  ma minimalną czy maksymalną rękę i czy piki są trzymane dostatecznie , ot taka zgaduj zgadula.

 

A teraz  przykłady bezradności naszych klubowiczów:

11 PC to zbyt dużo na pasa, ręka warta chociaż próby uzgodnienia pików.