Witam ponownie. Dzisiaj ponownie wracam do opisanego  kilka tygodni temu postępowania po otwarciu Partnera 2♣. Prawdopodobnie  kiepsko licytujący klubowicze nie wiedzą że warto przychodzić na stronę Polskiego Klubu Brydżowego (PBC =  ang.Polish Bridge Club).

Staram się w czasie analizy wszystkich rozdań rozegranych w danym turnieju wyłapywać rozdania w których najwięcej  klubowiczów  popełnia takie same błędy.

Licytacja po otwarciu 2!c PRECISION , otwarcie 1!d z czwórki w zrównoważonym składzie  i sekwencje 1!s-4!s  z  siła 12+PC   i  1!s -3BA bez fitu są najczęstszymi  błędami.

Postaram się na kilku przykładach przedstawić ideę i schemat licytacji po otwarciu Partnera 2!c w licytacji jednostronnej.

Na początek wzorowa licytacja i poprawny kontrakt:

2!d – pytanie-próba uzgodnienia pików , 2!h czwórka, 2!s pytanie o trójką, 2BA skład 5422 ,  można zaryzykować 3BA.

Gdyby Partner sprzedał trójkę kar to dyskusyjne czy powinno się grać 3BA z kiepskim trzymaniem pikowym.

Po otwarciu Partnera 2!c zamierzeniem odpowiadającego powinna być próba uzgodnienia koloru starszego  4-4 (jeśli oczywiście sam posiada taką czwórkę). Oprócz tego ma on narzędzie do wskazania swojej silnej ręki 12+PC na własnym kolorze lub dwukolorówce.

To narzędzie to wieloznaczna odpowiedź 2!d: Jest to pytanie o skład i siłę Otwierającego coś podobnego do Staymana po otwarciu 1BA.

2!c  –  2!d

?

  • 2!h/2!s = czwórka , nie wyklucza 6ki trefli
  • 2BA = 6ka trefli bez singla
  • 3!c = 6ka trefli z singlem , minimum PC
  • 3!d = 6ka trefli i 4ka kar , maksimum otwarcia
  • 3!h = 6ka trefli i singiel !h , maksimum otwarcia
  • 3!s = 6ka trefli i singiel !s, maksimum otwarcia

Proste jak konstrukcja cepa i najczęściej albo uzgadniamy kolor starszy 4-4, hamujemy na 3!c lub przy dobrym bilansie gramy 3BA.

Zdarza się czasem że potrzebujemy dodatkowych informacji o składzie otwierającego co może pomóc w wybraniu właściwego kontraktu. Przy okazji przypominam że po pierwszej odpowiedzi na pytanie 2 drugim pytaniem jest następny kolor po odpowiedzi, np po odpowiedzi 2♠ pytaniem jest 2BA, po odpowiedzi 2 pytaniem jest 2♠, a po odpowiedzi 3♣ pytaniem jest 3(sztuczne).Zasada jest taka : na drugie pytanie odpowiadamy naturalnie trójką jeśli wcześniej wyjawiliśmy skład 54  lub odpowiadamy singlem jeśli ujawniliśmy 6kę trefli.

Często zdarza się że do otwarcia 2!c Odpowiadający ma sam mocną rękę 12+ PC opartą o swój kolor. Jakie ma możliwości?

  1. Zalicytować 2!d i po dowolnej odpowiedzi zalicytować swój kolor, będzie to wskazywać GF i naturalny kolor.
  2. Zalicytować 2!d i po odpowiedzi zadać drugie pytanie i potem wybrać kontrakt lub ( nie w naszym systemie) użyć Wywołanie Końcowe  Doroszewicza – dość skomplikowana koncepcja i chyba już wymierająca.
  3. Zalicytować 2BA jako transfer na 3!c i odejść z 3!c na odzywkę podobną do drabinki po Wilkoszu wskazując GF na dwukolorówce(czasem INWIT na 55 stare)

 
N  S
2 c  2NT
3 c  automat      ?
 
Pas   słabe z fitem
3 !d     GF 55 !d!h
3 !h     INV 55 !h !s UWAGA -to tylko INWIT
3 !s    GF 55 !s !d
3NT    GF 55 !h !s
4 !c   fit  trefl szlemikowe
 

Tutaj bardzo ważna uwaga : każda skacząca odpowiedź na otwarcie 2!c to ręka INWITOWA ale ani grama więcej mimo że nastąpił przeskok. Z ręką GF tylko poprzez jedną z trzech wymienionych powyżej kontynuacji.

Poniżej inna droga do 3BA i również wzorowa współpraca w parze, może nawet lepsza niż w poprzednim diagramie.

Tutaj gracz E nie będąc pewien czy otwierający ma minimum czy maksimum otwarcia jemu pozostawia decyzję co do kontraktu poprzez inwit 2BA, otwierający ma na dopchnięcie z 14 PC.

Inny klubowicz sam ryzykuje 3BA nie mając pewności  czy Partner  ma minimalną czy maksymalną rękę i czy piki są trzymane dostatecznie , ot taka zgaduj zgadula.

 

A teraz  przykłady bezradności naszych klubowiczów:

11 PC to zbyt dużo na pasa, ręka warta chociaż próby uzgodnienia pików.