Witam. Dziś trafiło się rozdanie w którym (zgodnie zresztą z moimi przewidywaniami) klubowicze nie potrafili prawidłowo sprzedać składu 55 w młodszych kolorach z bardzo silną ręką na otwarciu.

Jeśli gracz uzna że ręka E jest w sile GF to ma systemowe odzywki  po otwarciu 1? (bez względu jaką otrzyma odpowiedź w pierwszym okrążeniu) na odlicytowaniu takiego składu. Po odpowiedzi starszym kolorem na wysokości jednego autor tego triku uznał że odzywki 2? i 3? dublują się a rozróżnienie w pierwszym okrążeniu licytacji  czy mamy 16+PC na treflach czy też 18+ na treflach to zbędna rozrzutność skoro 2? i tak FORSUJE na jedno okrążenie.

Ten spryciarz postanowił przypisać odzywce 3? inne znaczenie i to takie które się niewygodnie licytuje we Wspólnym Języku.

Chodzi o silne ręce  w składzie z karami bez fitu trzykartowego w kolorze odpowiedzi (wtedy możliwa jest odwrotka).

Skład 5+? wraz z 4+? jest tym składem mało przyjemnym do licytacji bo przeszkadza Odwrotka do ekonomicznego sprzedania kar i potem trefli zawyżając wysokość licytacji.

Obmyślił że sztuczny skok na 3? to będzie właśnie 5+? 4+?. Proste jak konstrukcja cepa i wydajne, jedną odzywką sprzedajemy to co trudne, jesteśmy nisko i nie rujnujemy znaczeń pozostałych odzywek.

Wracam do diagramu. Naprzeciwko mnie usiadła windy21 , pyskata krytykanka (często bezpodstawnie)  poczynań nie tylko moich ale też innych klubowiczów. Czujnie ustawiłem KK żeby nie było zlituj się, widać było znaczenie odzywek jak na dłoni. Ale to że były opisy odzywek to nie był wystarczający warunek pełnego porozumienia ponieważ trzeba jeszcze zdobyć się na wysiłek umysłowy i przeczytać znaczenie licytacji. Tak się nie stało bo po następnym (trochę ryzykownym) skoku na 6? wskazującym wydłużenie treflowe a więc co najmniej 5? i 5? nie zniosła w fit trzykartowy i graliśmy niewłaściwego szlemika w młodszy. Wygrałem go (za 70%) bo trefle się dzieliły ale szedł szlem w kara.

Warto zapamiętać ten trik albo dla złagodzenia niedogodności związanych z przeszkadzaniem odwrotki grać otwarcie 1? pełnostrefowe czyli 11-21 PC.

Pomysłowość klubowiczów w tym rozdaniu jest porażająca, oto niektóre przykłady;

Odwrotka z singlem??? Brrrrrr…..nieważne że 6BA nie szło, sposób licytacji naganny i bezradny.

4? to splinter z fitem kierowym co najmniej 4-kartowym ale co tam, rewers na wysokości sześciu i pas Partnera…..włos się jeży.

Tu trochę lepiej bo prawie naturalnie i Partner na szczęście przytomny.

Pełna zgaduj – zgadula i kontrakt prawidłowy (może ciut za niski). Kolejny dowód na to że WJot jest odporny na niedouczenie licytujących i naprawia każdą głupotę. 7 szlemików zostało wygranych, 7 przegranych, reszta zadowoliła się końcówka. Prawdziwe perełki to 7BA i 6?

Pozdrawiam , Jacek – klimaPL

Kraków, 25 maja 2018