Witam.

Dziś na turnieju klubowym przydarzyło się rozdanie które wywołało dyskusję o otwarciach zaporowych.

Niestety nawet doświadczeni klubowicze z uporem maniaka stosują regułę (5322 lub 4322) do otwarć w sile 12-17 PC. To kiepska taktyka zwłaszcza w sytuacji gdy Partner jest przed pasem. Zostaje on skutecznie wyblokowany i brak jest przestrzeni do wymiany informacji. A teraz do rozdania:

Pomimo dużej siły odpowiadający obawiając się oddania dwóch pików może spasować nawet nie robiąc próby szlemikowej.

Ręce otwiarającego bliżej jest do GF niż do otwarcia zaporowego ponieważ ze względu na 2 asy i pełny kolor zawiera 8 lew x 3 pkt =24 punkty przeliczeniowe.

W pokazanym rozdaniu klubowicze otwierali 1 , 1♣ , i niestety bezkrytycznie 4.

Poniżej przekażę mniej doświadczonym klubowiczom reguły obliczania wysokości otwarcia zaporowego.

Otwarcie 3 i  3

Otwarcie 3 w starszy powinno wskazywać rękę w sile poniżej otwarcia, zapewniającą ilość lew wynikającą z prawa 5-3-2-2.(wersja agresywna) lub 4322 (wersja.optymalna).

Ręka otwierającego powinna zabezpieczać przed wpadką większą niż bez 4-5 w korzystnych założeniach, bez trzech – gdy obie strony są przed partią, a bez dwóch – gdy jesteśmy po partii..

Odpowiadający najczęściej podnosi kolor otwierającego na wysokość, wynikającą ze zbilansowania liczby lew w ręce i obiecanych otwarciem. Może też podejmować akcję, mające na celu dalsze blokowanie przeciwników. 3BA odpowiadającego jest licytacją zamykającą. Może być oparte na solidnym kolorze młodszym.

Nowy kolor (3, 4 lub 4) po 3 oraz (4 lub 4) po 3 forsuje na jedno okrążenie – z fitem otwierający podnosi kolor odpowiedzi lub daje cue bid krótkościowy, a bez fitu powraca na kolor otwarcia. Licytuje się tak w celu znalezienia najlepszej końcówki, bądź z karta szlemikową. Odpowiedź 4 po otwarciu 3 jest sign off, oznacza bardzo dobry kolor i nie powinna być próbą wykazania partnerowi wyższości koloru własnego nad kolorem otwarcia.

Po interwencji przeciwnika   KONTRA jest  KARNA

33 naturalne , forsuje

3 NT do gry, z fitem lub na dużej sile

4 cue bid

4 cue bid

          4 zaporowe

3 – 3 NT do gry, z fitem lub na dużej sile

4 cue bid

4 cue bid

          4 do gry

4 zaporowe

Otwarcie 3 NT (Gambling )

Otwarcie 3 NT przyrzeka siedmiokartowy kolor młodszy bez bocznego dojścia.

Odpowiedzi 4 i 5 to licytacja do koloru otwierającego – partner pasuje z treflami, a znosi w kara jeśli ma ten kolor. Odpowiedzi 4 i 4 są naturalne.

Odpowiedź 4 jest sztuczna – pytanie o krótkość. Otwierający licytuje kolor swojej krótkości w kolorze starszym, natomiast krótkość w kolorze młodszym licytuje poprzez 4BA. 5 i 5 oznaczają kolor i brak krótkości.

3NT – pas akceptacja

4 pasuj lub popraw

4 pytanie o krótkość

N

S

3NT

4

?

4 krótkość

4 krótkość

5 moim kolorem są trefle , singiel

5 moim kolorem są kara ) , singiel

4BA brak singla

 

Otwarcie 4 4

Otwarcie 4 lub 4 to zaporowe co najmniej siedmiokarty , często taktyczne,  w sile 6-10 PC

Otwarcie 4 NT

Otwarcie sztuczne, zaporowe na obydwu kolorach młodszych co najmniej 66

I to by było na tyle.

Jacek – klimaPL

7 lutego 2020 r.