Witam. Dzisiaj podobnie jak wczoraj i przedwczoraj i jeszcze wiele innych wczorajów staram się namówić klubowiczów do zaprzestania repetowania końcówek po otwarciu 1 w starszy z silną kartą (mniej więcej 12-15  PC), Niby wszyscy już wiedzą że powinno się przejść najpierw przez sztuczne 2? i po dowolnym rebidzie teraz zgłosić końcówkę. Partner wtedy wie że jest to końcówka siłowa a nie układowa i mając 16-17 PC może wykonać próbę szlemikową. Niech za przykład służy poniższe rozdanie:

Widać jak na dłoni że szlemik jest szansowny i powinno się próbować go zalicytować. Pierwszoręczny skok na 4? całkowicie uniemożliwia jakikolwiek ruch w tym kierunku bowiem ta sekwencja to słaby blokinwit a więc 6-9 PC z co najmniej czterokartowym fitem i układem.

Poniżęj przedstawię diagramy gdzie gracze dobiegli do szlemików ale w nie całkiem zadowalający sposób.

Gracz S nie wie o zasadzie FUNDAMENTALNEJ że jak masz dużo to licytuj powoli, jak masz mało to spiesz się. Nie widzę powodu żeby ukrywać piękny kolor kierowy tylko od razu ze słabym fitem licytować splintera co zresztą zostało całkowicie źle zrozumiane.

Bliżej doskonałości byli ci Panowie….

 I tu można się przyczepić że po GF 2? bulaj_m  zakończył na 3BA. Langsam, langsam,  aber sicher  jak mawiał  Kramer w kultowym VABANK. Wystarczy 2BA i będzie więcej miejsca na wymianę informacji, może jakieś cuebidy albo inne szatańskie wynalazki. Ale cóż, zwycięzców powinno  się chwalić a nie ganić a zwycięzców było tylko trzech.

Pozdrawiam i do następnego.

Jacek – klimaPL