Witam. Dziś emocjonującą dyskusję na czacie turniejowym wywołało rozdanie w którym 90% klubowiczów zadało odwrotkę z dublem w kolorze Partnera.

Napisałem już trzy artykuły o ODWROTCE w każdym podkreślając że nie posiadając trzech kart w kolorze Partnera NIE WOLNO zalicytować ODWROTKI w naszym klubowym systemie (jak również w wielu standardowych wersjach Wspólnego Języka).

https://gagusia.pl/nowosci/352-odwrotka-omowienie.html

https://gagusia.pl/analizy/275-znow-krzywa-odwrotka-w-akcji.html

https://gagusia.pl/analizy/197-krzywa-odwrotka.html

Jednak w parach z stałym Partnerem niektórzy gracze uzgadniają nietypowe rozwiązanie pozwalające zadać odwrotkę w sile 21+PC z dublem ale wymaga to zmian w drabince odpowiedzi. To rozwiązanie nie jest pozbawione sensu ale nie może być zastosowane w turniejach indywidualnych PBC.

Dramatyczne jest to że z powodu braku wiedzy (w jaki sposób radzić sobie z silną ręką ale bez trzykartowego fitu w kolorze partnera ) nasi klubowicze LICYTOWALI wbrew zasadom.

Podpowiadam zatem że rozwiązanie jest proste i w zupełności wystarczające do uzgodnienia koloru 6-2. Zasada składa się z dwóch punktów:

  1. Ujawnienie siły otwarcia 18+PC po odpowiedzi pozytywnej na OTWARCIE 1♣ FORSUJE DO KOŃCÓWKI !!!!!!
  2. Brak odwrotki może wskazywać brak fitu więc POWTÓRZENIE koloru pierwszej odpowiedzi wskazuje KOLOR SZEŚCIOKARTOWY !!!!

Przytoczę dwa diagramy na których będzie widać mechanizm opisany powyżej:

Jak widać na diagramie powyżej nastąpiło FORSUJĄCE 18+PC z dublem w kolorze odpowiedzi i prawidłowe powtórzenie koloru odpowiedzi wskazujące wydłużenie koloru 6+. Prawidłowy Blackwood uzgadniający KIERY ponieważ nastąpił z przeskokiem. Niestety zawiodła ocena karty i zagrano tylko 5BA.

Teraz przykład niezrozumienia idei ODWROTKI a ponadto nieznajomość odpowiedzi ponieważ 4♦ to  odpowiedź wykraczająca poza klucz 44556677 (powinno nastąpić 3♠ – siedmiokart w sile 7-10 PC). Rozbrajająca bezradność.

Jacek – klimaPL

4 lutego 2019 r.