Witam. Dziś emocjonującą dyskusję na czacie turniejowym wywołało rozdanie w którym 90% klubowiczów zadało odwrotkę z dublem w kolorze Partnera.

Napisałem już trzy artykuły o ODWROTCE w każdym podkreślając że nie posiadając trzech kart w kolorze Partnera NIE WOLNO zalicytować ODWROTKI w naszym klubowym systemie (jak również w wielu standardowych wersjach Wspólnego Języka).

https://gagusia.pl/nowosci/352-odwrotka-omowienie.html

https://gagusia.pl/analizy/275-znow-krzywa-odwrotka-w-akcji.html

https://gagusia.pl/analizy/197-krzywa-odwrotka.html

Jednak w parach z stałym Partnerem niektórzy gracze uzgadniają nietypowe rozwiązanie pozwalające zadać odwrotkę w sile 21+PC z dublem ale wymaga to zmian w drabince odpowiedzi. To rozwiązanie nie jest pozbawione sensu ale nie może być zastosowane w turniejach indywidualnych PBC.

Dramatyczne jest to że z powodu braku wiedzy (w jaki sposób radzić sobie z silną ręką ale bez trzykartowego fitu w kolorze partnera ) nasi klubowicze LICYTOWALI wbrew zasadom.

Podpowiadam zatem że rozwiązanie jest proste i w zupełności wystarczające do uzgodnienia koloru 6-2. Zasada składa się z dwóch punktów:

  1. Ujawnienie siły otwarcia 18+PC po odpowiedzi pozytywnej na OTWARCIE 1? FORSUJE DO KOŃCÓWKI !!!!!!
  2. Brak odwrotki może wskazywać brak fitu więc POWTÓRZENIE koloru pierwszej odpowiedzi wskazuje KOLOR SZEŚCIOKARTOWY !!!!

Przytoczę dwa diagramy na których będzie widać mechanizm opisany powyżej:

Jak widać na diagramie powyżej nastąpiło FORSUJĄCE 18+PC z dublem w kolorze odpowiedzi i prawidłowe powtórzenie koloru odpowiedzi wskazujące wydłużenie koloru 6+. Prawidłowy Blackwood uzgadniający KIERY ponieważ nastąpił z przeskokiem. Niestety zawiodła ocena karty i zagrano tylko 5BA.

Teraz przykład niezrozumienia idei ODWROTKI a ponadto nieznajomość odpowiedzi ponieważ 4? to  odpowiedź wykraczająca poza klucz 44556677 (powinno nastąpić 3? – siedmiokart w sile 7-10 PC). Rozbrajająca bezradność.

Jacek – klimaPL

4 lutego 2019 r.