Witam. Dziś na turnieju porannym jeden z klubowiczów zarzucił mi błędy w Karcie Konwencyjnej i jako przykład przytoczył sekwencję obronną po otwarciu przeciwnika 1? , pasie, i odpowiedzi 1BA. W Karcie Konwencyjnej zapisałem postępowanie drugiego obrońcy które wydawało się dla tego klubowicza błędne i pozbawione sensu. W związku z tym uznałem za konieczne przedstawienie idei tego rozwiązania ponieważ jest ono sztuczne i może budzić wątpliwości. Zilustruję to poniższym diagramem:

Otwierający E ma standardowe otwarcie 1? , pierwszy obrońca jest za słaby na jakąkolwiek akcję, odpowiadający W licytuje 1BA i teraz drugi obrońca staje przed trudnym zadaniem. W rozdaniu tym optymalnym kontraktem jest 2? za 110. 1BA wprawdzie da się obłożyć bez jednej ale to tylko 100 (jeśli skontrujemy) i do tego trzeba czujnie wistować żeby nie wypuścić.

Gracz na pozycji N może spasować bez walki i skasować + 50 po dobrym rozwistowaniu lub wypuścić za -90 i obydwa te zapisy będą marne bo moglibyśmy zgarnąć co najmniej 90 za wygrane 2?  lub co najmniej 110 za wygrane 2?.

Gracz N bardziej agresywny ale nie wyposażony w odpowiednie narzędzia zapewne zalicytuje NATURALNE 2? (ryzykując kontrę jeśli otwarcie było na treflach) a Partner spasuje za słaby na cokolwiek innego. Wynik będzie nieco lepszy niż pas na 1BA ale daleki od ideału bo przecież idzie 2?.

I teraz dochodzimy do sedna problemu. Jaka obrona przeciwko tej sekwencji jest lepsza od licytacji naturalnej?

Idea jest taka: ponieważ odpowiadający nie ma starszych czwórek (bo zalicytował 1BA) to szansa uzgodnienia przez obrońców koloru starszego 4-4 jest duża a ryzyko skontrowania nikłe jeśli obie strony mają siły wyrównane. W związku z tym musimy na skład „obie starsze” przeznaczyć najbliższą odzywkę czyli 2? i reszta odzywek wg. klucza Jassema po otwarciu 1BA (ignorując że padło otwarcie 1?)

 1?   pas   1BA  – ?

  • kontra = piątka młodsza i czwórka starsza
  • 2? =  oba starsze kolory co najmniej 44
  • 2?  = MULTI czyli starszy nieznany sześciokart
  • 2? = 5+? z młodszą czwórką
  • 2? = 5+? z młodszą czwórką

Jak funkcjonuje takie ustalenie popatrzcie na poniższe diagramy: Gracz N mając obie starsze czwórki ale nie wyposażony w powyżej przytoczone ustalenia spasuje albo skontruje wywoławczo a jego Partner może to ukarnić za 100 a w najlepszym przypadku zalicytować bliższą czwórkę i modlić się żeby kolor się sfitował.

W daleko lepszej sytuacji jest gracz wyposażony w nasze uzgodnienia ponieważ usłyszy zamiast enigmatycznej kontry , ściśle zdefiniowaną odzywkę 2?:

Nie musiał zgadywać i wybrał lepszy starszy kolor i sukces gwarantowany. Gdyby nie miał starszych czwórek ma większe możliwości np. pas z długimi treflami lub odejście w 2? (Partnerze wybierz sobie starszy- mam starsze jednakowej długości)

I to by było na tyle jak mawiał klasyk. Jestem przekonany że obrona inna niż klasyczna NATURALNA jest skuteczniejsza bez względu na to jak zdefiniujemy kolejne odzywki.

Jacek – klimaPL

20 listopada 2018 r,