Dziś trafiło się na  indywidualnym turnieju porannym 22.01.2018 r. rozdanie które przysporzyło wiele kłopotów otwierającemu.

Gracz na pozycji S dostał 22 PC na 5? z 4? i singlem z boku więc nie miał za bardzo innej alternatywy niż otworzyć 1?. Gdyby miał siłę 18-20 PC to również otworzyłby 1!c  ale po najczęstszej odpowiedzi 1!d musiałby skoczyć na 3!d ponieważ 2!d jest w tej sekwencji zajęte na GF na nieznanym składzie ( nazywane popularnie ACOLEM).

Ręce w sile 18-21 PC z longerem karowym w  systemie  Wspólny Język sprawiają również kłopoty po  odpowiedzi starszym kolorem 1!h lub 1!s gdzie  sekwencja 1!c-1!s-2!d to ODWROTKA(MUSI być co najmniej 3 karty w kolorze Partnera-notorycznie ignorowany wymóg).W związku z tym wiele par zdecydowało się otwierać 1!d w rozszerzonym przedziale siły 11-21PC (strefa) który to zabieg eliminuje kłopoty związane z odwrotką przy posiadaniu koloru karowego niezbyt ładnego z którym niewygodnie skakać na 3!d. Licytowanie  2!d z karami i bez fitu 3 kartowego  to BŁĄD .

Ale wróćmy do naszego rozdania. Przeważały dwie kontynuacje po odpowiedzi 1!d

  1. 1!c-1!d-2BA
  2. 1!c-1!d-2!d dyskusyjne czy to jest ręka GF ACOL ??

Zdarzały się rebidy frywolne na przykład: 3BA oraz 1!h .Pozostawiam takie zabiegi bez komentarza.

Zajmijmy się sekwencją nr 1.

 Szczęśliwie dla pary NS dość łatwo uzgodnić  po transferze kolor pikowy i osiągnąć końcówkę.

Dużo trudniej byłoby gdyby odpowiadający nie miał  5ki w kolorze starszym. Wówczas musiałby się przedzierać przez 3!c który jest pytaniem o starszą piątkę (tzw.PUPPET STAYMAN- na 2 BA jest możliwa starsza piątka w składzie 5332). Trzeba wgłębić się w sekwencje po 2BA żeby umieć sfitować starszy kolor 4-4. Jeśli chcemy zagrać 3BA to musimy przejść przez 3!c nawet bez starszej czwórki ponieważ bezpośrednie podniesienie z 2BA na 3BA to układ 5!s4!h o czym poniżej.

Problemem na który warto zwrócić uwagę to licytacja odpowiadającego  w sile 4-6 PC z układem 5!s4!h. Prawidłowa licytacja wyglądałaby  wtedy :

1!c  – 1!d

2BA  –  3BA !!!!! skład 5!s 4!h (NIETYPOWE)

Skład 5!h 4!s licytuje się łatwiej bo

1!c  -1!d

2BA  -3!d ( transfer na !h)

3!h  –  3!s (naturalna 4ka)

Teraz wracam do sekwencji nr 2.

Według mnie to ręka w której jest  zbyt dużo lew przegrywających żeby ręka była Acolem.

Jeśli gracz jednak uznał że to jest ACOL to licytacja  wg starodawnej metody powinna wyglądać  następująco:

1!c  – 1!d

2!d –  2!s (naturalna piątka i karta niezerowa-( z 0-1(2) PC należy dać drugi negat 2!h)

4!s  – pasy

Metoda nowoczesna  (opisana w Karcie konwencyjnej) wygląda następująco:

1!c  – 1!d

2!d –  2!s (transfer na BA)

2ba ? 3!h (transfer na !s)

4!s – pas

Zyski z grania z dobrej ręki w tym rozwiązaniu nie wystąpią przy longerze pikowym ( ale przy posiadaniu longera kierowego jak najbardziej przy tej metodzie).

Pozdrawiam i do następnego rozdania

Jacek – klimaPL