Witam. Dziś trafiło się rozdanie po którym Partner przyznał że nie do końca zrozumiał licytację po zastosowaniu Konwencji MAGISTER. Skłoniło mnie to do ponownego opisania tej pożytecznej konwencji i pokazanie kontynuacji z różnymi rękami w zależności od układu kolorów oraz siły.

Magistra stosuje się z trzema typami rąk:

  1. siła INWITU (9-11 PC) i  pięciokart w kolorze pierwszej odpowiedzi
  2. słaba ręka 7-9 PC i skład niezrównoważony z czwórką starszą i 5+? z którą nie chcemy grać w BA (zwykle singiel z boku)
  3. dowolny GF z czwórką lub więcej kart w kolorze pierwszej odpowiedzi (z wyłączeniem składu 5?5? – taki układ sprzedajemy skokiem na wysokość trzech)

WAŻNE !!. Po zastosowaniu Magistra każda odzywka ODPOWIADAJĄCEGO inna niż 2? lub 3? FORSUJE DO DOGRANEJ.

Inne ręce licytujemy bez magistra czyli są to zwykle ręce w miarę zrównoważone z siłą zaledwie inwitu lub ręce słabe np w sekwencji 1? – 1? – 1BA -2? (5+? słabe do 8 PC) lub 1? – 1? – 1BA -2BA  (inwitowe 9/10- 11 PC w składzie zrównoważonym bez piątki pikowej).

Na diagramie pokazuję rękę graniczną, 9 PC niektórzy uznają jako rękę inwitową, niektórzy jako słabą. Uznałem że względu na singla kierowego  lepszym kontraktem niż 1BA będzie doprowadzenie do kontraktu 3? (ze względu na Magistra 2? nie da się zatrzymać w kontrakcie treflowym na wysokości dwóch).

1? – 1?

1BA -2? =MAGISTER

2? (słaby z fitem) – 3? = czwórka pikowa i 5+? , do pasa, zniesienie z BA

O ile odpowiedź na Magistra była poprawna to 3? zostało zrozumiane jako forsujące a w istocie jest do PASA. Forsujące są odzywki różne od powtórzenia trefli (słabe) oraz pików (inwitowe). Pokażę na dalszych diagramach jak powinien licytować odpowiadający z różnymi typami rąk co pozwoli bardziej zrozumieć do czego służy Magister.

Z silną kartą i dłuższymi treflami najpierw licytujemy dłuższy kolor (w naszym systemie nie ma preferencji koloru starszego).

Przy dużej sile i pikach dłuższych lub równych z treflami najpierw zgłaszamy piki i w drugim okrążeniu nie przechodzimy przez magistra ale robimy przeskok treflami na wysokość trzech (konieczny jest układ 55)

Wprawdzie można by przejść przez Magistra ale i tak doprowadzi on do 3BA więc lepiej zalicytować ten kontrakt od razu unikając ewentualnej kontry wistowej.

Z rękami inwitowymi bez pięciokartu pikowego podnosimy do 2BA które Partner pasuje z minimum lub podnosi do 3BA z maksimum.

Z kartą zawierającą pięć lub więcej pików MUSIMY (z siłą inwitową)  przejść przez magistra i w następnym okrążeniu powtórzyć swój kolor. Z taką kartą w przypadku mniejszej siły (7-9 PC) powtarzamy swój kolor bez przechodzenia przez Magistra. W ten sposób rozróżniamy strefę INWITU (10-11 PC) od strefy 7-9 PC.

Pozdrawiam z nadzieją że Konwencja Magister będzie częściej stosowana w naszym klubie.

Jacek – klimaPL

19 grudnia 2018 r.