Witam. Dziś trafiło się rozdanie po którym Partner przyznał że nie do końca zrozumiał licytację po zastosowaniu Konwencji MAGISTER. Skłoniło mnie to do ponownego opisania tej pożytecznej konwencji i pokazanie kontynuacji z różnymi rękami w zależności od układu kolorów oraz siły.

Magistra stosuje się z trzema typami rąk:

  1. siła INWITU (9-11 PC) i  pięciokart w kolorze pierwszej odpowiedzi
  2. słaba ręka 7-9 PC i skład niezrównoważony z czwórką starszą i 5+♣ z którą nie chcemy grać w BA (zwykle singiel z boku)
  3. dowolny GF z czwórką lub więcej kart w kolorze pierwszej odpowiedzi (z wyłączeniem składu 5♠5♣ – taki układ sprzedajemy skokiem na wysokość trzech)

WAŻNE !!. Po zastosowaniu Magistra każda odzywka ODPOWIADAJĄCEGO inna niż 2♠ lub 3♣ FORSUJE DO DOGRANEJ.

Inne ręce licytujemy bez magistra czyli są to zwykle ręce w miarę zrównoważone z siłą zaledwie inwitu lub ręce słabe np w sekwencji 1♣ – 1♠ – 1BA -2♠ (5+♠ słabe do 8 PC) lub 1♣ – 1♠ – 1BA -2BA  (inwitowe 9/10- 11 PC w składzie zrównoważonym bez piątki pikowej).

Na diagramie pokazuję rękę graniczną, 9 PC niektórzy uznają jako rękę inwitową, niektórzy jako słabą. Uznałem że względu na singla kierowego  lepszym kontraktem niż 1BA będzie doprowadzenie do kontraktu 3♣ (ze względu na Magistra 2♣ nie da się zatrzymać w kontrakcie treflowym na wysokości dwóch).

1♣ – 1♠

1BA -2♣ =MAGISTER

2♠ (słaby z fitem) – 3♣ = czwórka pikowa i 5+♣ , do pasa, zniesienie z BA

O ile odpowiedź na Magistra była poprawna to 3♣ zostało zrozumiane jako forsujące a w istocie jest do PASA. Forsujące są odzywki różne od powtórzenia trefli (słabe) oraz pików (inwitowe). Pokażę na dalszych diagramach jak powinien licytować odpowiadający z różnymi typami rąk co pozwoli bardziej zrozumieć do czego służy Magister.

Z silną kartą i dłuższymi treflami najpierw licytujemy dłuższy kolor (w naszym systemie nie ma preferencji koloru starszego).

Przy dużej sile i pikach dłuższych lub równych z treflami najpierw zgłaszamy piki i w drugim okrążeniu nie przechodzimy przez magistra ale robimy przeskok treflami na wysokość trzech (konieczny jest układ 55)

Wprawdzie można by przejść przez Magistra ale i tak doprowadzi on do 3BA więc lepiej zalicytować ten kontrakt od razu unikając ewentualnej kontry wistowej.

Z rękami inwitowymi bez pięciokartu pikowego podnosimy do 2BA które Partner pasuje z minimum lub podnosi do 3BA z maksimum.

Z kartą zawierającą pięć lub więcej pików MUSIMY (z siłą inwitową)  przejść przez magistra i w następnym okrążeniu powtórzyć swój kolor. Z taką kartą w przypadku mniejszej siły (7-9 PC) powtarzamy swój kolor bez przechodzenia przez Magistra. W ten sposób rozróżniamy strefę INWITU (10-11 PC) od strefy 7-9 PC.

Pozdrawiam z nadzieją że Konwencja Magister będzie częściej stosowana w naszym klubie.

Jacek – klimaPL

19 grudnia 2018 r.