Witam. Dziś parę słów o zastosowania podobnych ale różnych sposobów licytacji po otwarciu Partnera i naszej odpowiedzi kolorem starszym. Zwykle pary grające Magistrem mają do dyspozycji tylko jedną odzywkę forsującą a mianowicie sztuczne 2?. Jest to pytanie o siłę i fit w kolorze odpowiedzi i w wersji silnej forsuje do końcówki a w wersji inwitowej forsuje do 3?.

W powyższym rozdaniu para WE przeprowadziła prawidłową licytację ale ponieważ zwykły magister ma na celu uzgodnienie koloru starszego pierwszej odpowiedzi to trudniej jest uzgodnić kolor młodszy aczkolwiek nie jest to niemożliwe.Gdyby po słabej odpowiedzi bez fitu 3 kartowego w kierach gracz E nie zamknął licytacji odzywką 3 BA ale zalicytował boczną czwórkę karową to być może para doszła by do szlemika karowego. Dużo większy komfort licytacji mają pary stosujące Podwójnego Magistra (Double Checkback). Polega on na rozdzieleniu odzywki 2? na dwie: 2? i 2?.

2? = mam co najmniej inwit na pięciu kierach ale nie mam karty forsująceej do dogranej, licytacja nie jest pytaniem ale transferem na kara po której licytacja wraca na tory naturalne.

2? = sztuczna odzywka informująca o karcie silnej i nie jest pytaniem więc dalsza licytacja jest naturalna i swobodna.

W tym rozdaniu para pokazała jak się posługiwać Podwójnym Magistrem i wykazała się dobrą oceną karty mając do tego lepsze narzędzie. Po standardowym początku licytacja potoczyła się następująco:

2? = GF, co najmniej 4 kiery, o reszcie nie wiadomo, można podejrzewać różne składy , nawet zrównoważony, a w przypadku dwukolorówki kiery będą dłuższe.

3? = naturalna czwórka, łatwo się licytuje bo wiemy że końcówka musi być osiągnięta.

4? = uzgodnienie kar i wywołanie serii cuebidów

4? i 5? -cuebidy

5? – do gry

6?  – nadwyżka (as w kolorze partnera, singiel As trefl)

Na moim stole nastąpiło całkowite nieporozumienie. Partnerka uznała że 2? to forsujący czwarty kolor mimo ustawionej KK gdzie jak byk jest napisane że oznacza do pasa na 5+?. Nie spotkałem w żadnej wersji Wspólnego Języka sugestii że po otwarciu 1? trefle mogą być traktowane jako kolor.

Śmieszne i smutne było że graliśmy częściówkę w kara podczas gdy idzie szlemik w ten kolor. Warto ustawiać KK ale jeszcze ważniejsze z niej korzystać bo wtedy ustawianie KK ma jakikolwiek sens.

Pozdrawiam

Jacek – klimaPL

10 lipca 2018