Licytacja z fitem po otwarciu 1? lub 1?

Witam ponownie.

Dziś chciałbym podzielić się z Wami problemami odpowiadającego  występującymi po otwarciu kolorem starszym w licytacji jednostronnej. Kiedyś dawno temu  było prosto: im wyższe podniesienie koloru otwarcia tym karta silniejsza. Obecnie licytacja jest bardziej precyzyjna , uwzględnia nie tylko punkty honorowe PC ale również  długość fitu i krótkości w kolorach  bocznych. Do tego dochodzi również taktyka turniejowa lub meczowa.

 Ilustracją do tych rozważań będzie rozdanie w którym dla otwierającego istotne było czy partner ma fit trzykartowy czy czterokartowy.

 

Gracz na pozycji W mając fit czterokartowy i znając ustalenia zawarte w KK naszego PBC powinien zastosować konwencję BERGENA czyli w sile 7-9 PC skoczyć na sztuczne 3!d. Informacja o ficie 4 kartowym dla posiadającego akurat w tym rozdaniu piękną kartę skłaniającą do próby szlemikowej jest decydująca. Zatem nie dziwię się że gracz na pozycji E zrezygnował  ze szlemika (nie licytując np.  4!c jako cuebid)  i zameldował końcówkę w pikach sądząc naiwnie że Partner ma tylko 3 karty w pikach.

 Nasi  klubowicze albo z niewiedzy albo ze strachu prawie nie stosują tej użytecznej Konwencji która często pozwala na osiągnięcie dogranej przy minimalnych rękach ale dobrze sfitowanych.

Ale do rzeczy. Postaram się przedstawić w tabelce pierwsze odzywki odpowiadającego w zależności od posiadanej siły i długości  fitu po otwarciu 1!s (identyczne zasady obowiązują po otwarciu 1!h):

 

 

Fit 3 kartowy

Fit czterokartowy

Fit pięciokartowy

5-6 PC

1BA(minipodniesienie)

3 !s(blokujące)

3!s/4!s(blokujące)

7-9 PC

2!s(zwykłe podniesienie)

3!d(sztuczne:Bergen)

4!s (zaporowe)

10-11 PC

2BA

3!c(sztuczne :Bergen)

3!c(sztuczne :Bergen)

12+ PC

2!c (wieloznaczne) z fitem lub bez fitu o ile nie mamy bocznego pięciokartu lub mamy trefle 4+

2!c (wieloznaczne) z fitem lub bez fitu o ile nie mamy bocznego pięciokartu lub mamy trefle 4+

2!c (wieloznaczne) z fitem lub bez fitu o ile nie mamy bocznego pięciokartu lub mamy trefle 4+

12+PC z singlem bocznym

brak

Kolor krótkości :

 4!c lub 4!d

Kolor krótkości :

 4!c lub 4!d

13-15 PC

3BA w składzie 4333

2!c

brak

 

**Niektórzy gracze odzywkę  3NT przeznaczają na  bilansowe ręce bez fitu lub na silnego splintera na !s ale do mnie nie przemawiają obydwa rozwiązania w przypadku stosowania BERGENÓW(wówczas słabe splintery trafiają do odzywki 3!c a 3!s jest mocnym naturalnym splinterem !s po otwarciu 1!h).

Spotykam się często na naszych turniejach z bezradnością graczy odpowiadających , licytujących końcówkę z siłą 12-15 PC ( lub nawet z bezpośrednim pytaniem o asy w pierwszym okrążeniu licytacji) i widzę męki otwierającego posiadającego 17 PC: nie wie czy partner ma rękę słabą z długim fitem czy jest to podniesienie bilansowe. Musi zgadywać czy iść wyżej  czy pasować, jeśli nie jest pewny umiejętności siedzącego naprzeciwko.

Warto tutaj stosować starą ale mądrą zasadę : masz dużo – licytuj powoli, masz mało – spiesz się jeśli cię na to stać.

Pozdrawiam i do następnego rozdania

Jacek- klimaPL