Witam . Dzisiaj zdarzyło się rozdanie w którym wielu klubowiczów a w tym mój chwilowy Partner wykazali się nieznajomością jednej bardzo przydatnej sekwencji w licytacji dwustronnej. Bardzo często zdarza się wejście Przeciwnika 1 po naszym otwarciu 1?. Jak licytować z obydwoma starszymi kolorami co najmniej 44+? Kilku naszych klubowiczów wie i zalicytowało dobrze ale większość nie zdała egzaminu.

Para NS zalicytowało zgodnie z systemem. Kontra pokazuje obydwa starsze kolory co najmniej 44+. Taka licytacja pozwala zagrać właściwy kolor z dobrej (silniejszej) ręki i nie wyklucza zagrania 1/2/3ba również z dobrej ręki. Limit tej odzywki jest od 7+PC – góra nie zamknięta. W pokazanym diagramie gracze nie doszli do wykładanej końcówki w piki (idzie 12 lew) ani do końcówki w kiery (idzie 11 lew) ale to nie była sprawa systemu ale oceny karty. Ręka S zasługuje na coś więcej niż mdłe 2?.

Jak źle licytować taki skład i jakie są konsekwencje pokażę na poniższych diagramach.

Gracz N właściwie nie powinien zalicytować 1? (S może mieć 4kę pików tylko w przypadku składu 6? 4? – szansa mała a zajęcie BA z trzymaniem karowym w składzie równym jak najbardziej pożądane). W tym rozdaniu skończyło się szczęśliwie ale nie zawsze tak będzie i zalicytowanie pików postawi gracza przed problemami i czasem zmusi do gry w BA ze złej ręki.

Tutaj Judyta  rozsądnie powiedziała 1 BA (ja również powiedziałem 1 BA – ale o tym później), niestety jej Partner wybrał najgorszą odzywkę powtarzając kiery. Powinien skontrować negatywnie (trudno sobie wyobrazić że to kontra karna) albo zrewersować przez 2? ale na to jest za słaby. Tak widać że tylko KONTRA w pierwszym okrążeniu właściwie oddaje zarówno skład jak i siłę . Zginęły piki  a wiadomo że lepiej grać na kolorze rozłożonym 4-4 niż 5-3 bo z długiego koloru można coś wyrzucić przegrywającego.

Andrut  zastosował kolor przeciwnika, to zła droga bo NIE WSKAZUJE starszych kolorów jak często bywa w podobnych licytacjach ale wręcz przeciwnie = BRAK STARSZYCH kolorów i pytanie o zatrzymanie lub ogólny GF.

Na koniec tego wywodu przedstawię co się zdarzyło na moim stole i opiszę tok myślenia mojego vis a vis.

  • 1BA = skład zrównoważony, bez przebitki, dobre trzymanie w kolorze wejścia.
  • 2? = bezradne nieforsujące powtórzenie własnego koloru, najgorsza odzywka z możliwych
  • 2BA = nieforsujące do gry
  • 5? = na wiwat
  • 5? = niby nic się nie stało ale zęby bolą od takiej licytacji

Po rozdaniu Partner na moje  zarzuty o nieestetycznej licytacji zeznał co następuje: Partnerze , nie masz fitu, nie masz pików to musisz mieć trefle więc „golę końcówkę”. Rozumowanie kiepskie i nieprawdziwe ponieważ mogę mieć  3?2?5?3? i zalicytowanie końcówki z taką słabą kartą to dowód braku obecności przy stole i zapędy pokerowe rodem z kasyna.