Witam. Dziś chcę przedstawić Wam zalety i wady licytacji po otwarciu kolorem młodszym, zwłaszcza po otwarciu 1♣ i wejściu przeciwnika 1♥. W naszym klubowym systemie WJ PBC w wersji 7.0 przyjęliśmy że posiadając już cztery piki i odpowiednią siłę a więc co najmniej 7PC jesteśmy zobowiązani do zalicytowania 1♠. Na poniższym diagramie wyjaśnię dlaczego uważam że wejście już z czwórki jest korzystniejsze od KONTRY i w jakim zapisie się to opłaca.
W turnieju na zapis maksymalny wygranie licytacji młodszym kolorem przy wyrównanych siłach obu stron może decydować o maksie. Po otwarciu 1♣ informacja o posiadaniu obydwu młodszych fitów (a taką informację przynosi KONTRA na wejście 1♥) jest bezcenna zwłaszcza w sytuacji w której Otwierający posiada longera treflowego bez starszej czwórki z którą mógłby otworzyć 2♣.
Każdy kij ma jednak dwa końce i tak jest i w tej sytuacji. Rozwiązanie w którym KONTRA wskazuje cztery (i tylko cztery) a wejście 1♠ wskazuje pięć lub więcej pików jest bardziej przydatne przy podziale pików 5-3. Pozwala ono szybciej uzgodnić piki bez mozolnego powtarzania koloru jak to musi mieć miejsce w naszym klubowym WJ. Przy konstruowaniu KK musiałem wybrać jedno z dwóch rozwiązań i uznałem że na maksy lepiej będzie kontrować bez czwórki pikowej.
Wróćmy do diagramu. Jak widać Partner uznał że mam cztery piki pomimo że w KK jak byk stoi że KONTRA to brak czwórki pikowej. Jeśli kontra wskazywała by czwórkę pików to z ręką W nie ma wygodnej odzywki i pozostaje PAS a niekiedy taka KONTRA pozwala zmontować opłacalną obronę w korzystnych założeniach.
Zachęcam więc w turnieju indywidualnym w naszym klubie ustawiać KK w każdej rundzie co pozwoli uniknąć nieporozumień. Takich wieloznacznych rozwiązań jest we Wspólnym Języku oczywiście dużo więcej i z tego powodu Karta Konwencyjna została udostępniona klubowiczom. Jednym graczom pozwoli uporządkować już posiadaną wiedzę a innym przedstawi rozwiązania których nie znali.
Pozdrawiam
Jacek – klimaPL
23 grudnia 2018 r.