Witam. Dziś rozdanie jak zwykle proste do licytacji ale pod jednym warunkiem: NALEŻY przestrzegać limitów punktowych żeby Partner rozumiał co mamy w karcie i licytował zgodnie z tymi informacjami.

Na początek licytacja poprawna i musze powiedzieć że dużo klubowiczów tak właśnie licytowało co wcale nie oznacza że reszta podzielała takie rozwiązanie.

Wszystko tu jest jasne:

  • 1BA= 18-21 PC skład w miarę zrównoważony
  • 2BA= inwit bez starszych czwórek a więc ok.5-6 PC bo tyle wystarcza do bilansu na 2BA ( każda lewa kosztuje 2 PC a więc 18+6=24/3=8 lew
  • Partner ma 2 PC nadwyżki to po prostu dopycha do 3BA, jeśli miałby 18 PC to spasuje.

Wszystko wydaje się logiczne i matematycznie uzasadnione ale nie dla wszystkich.

Szeryf jak na przedstawiciela władzy przystało uważa ze 20 PC to wystarczająco na skok na 2 BA (22-23 PC) a ponieważ 5 PC do 22 to wystarcza na 3BA więc Partner dopycha. Nic się nie stało, Polacy nic się nie stało jak skandują kibice. Ja uważam że się stało.

Jan to nasz kolego który dopiero zaczyna przygodę z brydżem w KLUBIE mimo już niemłodego wieku uznał że takie 20 oczek to już ACOL czyli GF. To nieprawda bo na składzie równym potrzeba na to co najmniej 24 PC i to do tego ładne.

Na sam koniec pokażę rozdanie na moim stole gdzie w świadomy sposób zalicytowałem niezgodnie z systemem (KK była nie ustawiona i znając zawiłości tej sekwencji wiedziałem na 99% że Partner niewłaściwie zrozumiałby moje zamiary).

Moje 3 BA to systemowe 5? 4 Dlaczego tak jest? Ano dlatego że ten układ licytowany klasycznie wyglądałby następująco:

1? –  1?

2BA – 3? (transfer na piki)

3? –  4 naturalna czwórka.

Wynieśliśmy partnera na wysokość 4 nie mając pewności czy starsze kolory się dobrze sfitują i na dodatek ominęliśmy 3BA , ostatni kontrakt który może iść.

Problem tego składu załatwia właśnie to sztuczne 3BA  po  2BA i nie oznacza wcale braku starszych czwórek. Jak zatem doprowadzić do 3BA? Prosto , zadać Staymana ( w wersji PUPPET-pytanie o starszą piątkę-Partner może ją posiadać w składzie 5332 jeśli chce pokazać siłę o piątka nie nadaje się do skoku i siła jest zbyt duża). Po dowolnej odpowiedzi zgłaszamy teraz 3BA i gramy co zamierzaliśmy a bezpośrednie 3BA służy powyżej opisanym celom.

Dlaczego tego nie zrobiłem? Bo znajomość tej sekwencji jest w naszym klubie ZEROWA i dowodem niech będzie że wszystkie pary w których nastąpił skok na 2BA zalicytowały bezpośrednio 3 BA.

Czy powinniśmy zrezygnować z tego rozwiązania? NIE WIEM, może system jest niekiedy zbyt skomplikowany i powinniśmy zrezygnować z wprawdzie dobrych ale  nienaturalnych sekwencji i to rzadko występujących.

Pozdrawiam

Jacek – klimaPL