Witam. Dziś trafiło się rozdanie w którym współpraca obrońców powinna zaowocować uniknięciem katastrofy. Po rozdaniu zorientowałem się na podstawie wypowiedzi Partnera że zbyt małą uwagę przywiązuje do kolejności zrzucania blotek atutowych w obronie.

Pierwsza uwaga to licytacja po kontrze :

  • podniesienie otwarcia po kontrze jest SŁABE – do 6 PC oczywiście z fitem i to z honorem (bez sensu jest podnoszenie koloru skontrowanego z blotkami bo takie zachowanie może spowodować kiepski wist otwierającego)
  • w przedziale 7-10 PC po kontrze mając fit licytujemy SZTUCZNE 1 BA (odpowiednik 1? -2? bez kontry)

W przytaczanym rozdaniu Partner agresywnie licytujący może podnieść skontrowany kolor otwarcia ale będąc skrajnie słaby może spasować i za takie zachowanie głowy mu urwać nie sposób.

Przeciwnicy szybko dochodzą do końcówki w piki i teraz dochodzimy do tytułowego Lavinthala w atu.

Klubowicze nie przykładają wagi do kolejności  zrzucania  blotek do zgrywanego atu przez przeciwnika. Zasada jest taka:

  • zrzucenie blotek atutowych w kolejności  starsza – młodsza wskazuje posiadanie wartości w wyższym z  kolorów  pozostałych (czasem sugeruje brak zainteresowania kolorem pierwszego wistu)
  • w przypadku posiadania wartości w kolorze niższym lub braku wartości należy dodawać atuty w kolejności  młodsza – starsza.

Wyposażeni w takie ustalenie zobaczmy jak powinien zrzucać blotki atutowe drugi obrońca po wiście z singla treflowego przez Partnera.

Do zagranej damy pikowej zabitej królem i poprawionej asem POWINIEN dołożyć NAJSTARSZE atu a więc 6? a w następnie 4?. Niby nieważny sygnał ale bardzo pożyteczny dla pierwszego obrońcy który dochodzi na waleta atutowego i musi trafić w co zagrać. Ponieważ nie ma informacji o ficie w kolorze otwarcia !!! i nie wie kto ma damę kierową więc jest w kłopocie. Odejście w kiera może przynieść frajerską lewę  rozgrywającemu a nie ściągniecie kar może spowodować wyrzucenie ich na trefle.

Przy stoliku drugi obrońca rzucił niechlujnie atuty od małej poczynając i po dojściu na waleta atu nastąpiła próba ściągnięcia kar zakończona wynikiem 12%.

Prawidłowe zrzutki przedstawiam na następnym diagramie:

Po dojściu na króla atutowego obrońca odszedł w kiera i obrońcy uniknęli złego zapisu.

Jacek – klimaPL

28 lutego 2019 r.