Witam ponownie.

Dziś nawinęło się rozdanie z pozoru proste niemniej po przeglądnięciu wszystkich stołów zorientowałem się jak spore kłopoty napotkali licytujący i jak wielki strach przed pasem Partnera niesie kontra negatywna.

Poniżej podam definicję kontry negatywnej i wysokość do jakiej ją stosujemy. Znam i przyjaźnię się z jednym topowym graczem o którym mówię żartobliwie że ten miłośnik kontry negatywnej stosuje ją do wysokości 7BA. Najczęściej gracze stosują kontrę negatywną do wysokości 4!h, rzadziej do 4!d, niektórzy do 3!s a w zamierzchłych czasach lat 60- tych XX wieku grałem do 2!s. Wszystkie kontry z pozycji odpowiadającego powyżej tych ustaleń noszą znamiona kontry propozycyjnej lub karnej.

KONTRA NEGATYWNA – kontra, licytowana przez odpowiadającego po wejściu pierwszego broniącego kolorem, nie niosąca informacji o wartościach w kolorze wejścia, nie mająca przez to charakteru karnego, a przekazująca informacje o innych kolorach.
       
N E S (ja) Układ
1? 1? X 7+PC. obie starsze czwórki7+PC.
1?/? 1? X 7+PC brak 4ki ?  i trzymania kier
1?/? 1? X 7+PC. Czwórka kierów lub 11+PC 5+ kierów. 7-10PC i 5+ kierów to 2?
1?/? 2?/? X 9+PC. Druga starsza 4 lub młodsza piątka
1? 2? X 7+PC. Przynajmniej jedna starsza czwórka lub 11+PC i 5+ w starszym
1? 1? X 7+PC 4-4 w młodych lub 11+PC i 5+ w młodszym 
1? 2? X 7+PC 4-4 w młodych lub 11+PC i 5+ w młodszym lub 10-12 z fitem i składem NT
1?/? 2?/? X 7+PC. Druga starsza 4 lub 11+PC 5+ w drugiej starszej.
1?/? 3?/? X 10+PC 4-4 na młodych bez trzymania w kolorze interwencji
1?/?/?/? 3?/? X 10+PC 4 lub 4-4 w nielicytowanym starszym bez trzymania w kolorze interwencji
1? 2? x 9+PC 4+4+ młodsze bez trzymania w kolorze interwencji

Jak widać  na przykładach w tabelce kontra negatywna służy do zaakcentowania siły na swoim kolorze (siła większa niż nieforsująca odzywka na wysokości dwóch) albo sprzedanie dwóch pozostałych kolorów. To oczywiście bardzo uproszczony opis kontry negatywnej ale przytaczam te przykłady żeby rozwiać wątpliwości kolegów co do charakteru takich kontr. TO NIE SĄ KONTRY KARNE.

W rozdaniu na diagramie tylko dwóch graczy skontrowało interwencję 2!h wskazując możliwość gry w obydwa młodsze kolory i doprowadziło to do zalicytowania cienkiej końcówki treflowej.

Nagroda to ok 70 % z rozdania.

Inni gracze radzili sobie różnie. Jedni licytowali 3!d zgodnie z zasadą że przy dwóch longerach pięciokartowych najpierw zgłaszamy wyższy a dopiero jak będzie to możliwe to drugi kolor. Jest to zabieg niebezpieczny ponieważ mimo że licytacja na wysokości trzech forsuje na jedno okrążenie to otwierający pasowali i kalafior był gotowy. Szczęśliwie obrońca ratował odzywką 3!h i udawało się uzgodnić trefle. OBROŃCY pamiętajcie, PASS to też odzywka i często najważniejsza.

Inna grupa specjalistów wybierała odzywkę 3!c, szczęśliwie partner miał tu fit i nie było problemu z uzgodnieniem kontraktu, czasem na wysokości 4!c.

Jeszcze inni pasowali na 2!h, nie bardzo rozumiem gdy z dwoma asami i składem 55 strach może mieć tak wielkie oczy.

Kuriozalną akcją popisał się gracz pawelm555 który zalicytował po 2!h odzywkę 2BA wbrew logice bez trzymania kierowego żeby grać ze złej ręki gdyby przyszło grać 3BA a potem ustalili z Partnerem mało ambitny kontrakt częściowy 4!c nagrodzony zasłużenie wynikiem 13%.

 

I to by było tyle na dzisiaj.

Pozdrawiam

Jacek – klimaPL