STAYMAN czy TRANSFER

Witam wszystkich serdecznie w nowym dziale serwisu PBC_Gagusia. W dziale tym chcemy pokazywać ciekawe rozdania , ładne zagrania, trafne decyzje i wisty.Na pierwszy ogień postanowilem zaprezentować rozdanie nr.4 z porannego turnieju indywidualnego w dniu 5.01.2018 r w którym gracz na pozycji W miał do dyspozycji 3 kontynuacje z których tylko jedna była poprawna i prowadziła do korzystnego wyniku.

PO najbardziej poprawnym otwarciu N 1? gracze E wybierali  wejście X lub 1 BA.W mojej ocenie lepsza jest odzywka 1BA (przedział 15-18 PC), jednak 8 graczy zdecydowało się kontrować , a 12 wejść 1 BA.Po kontrze licytacje toczyły się bardzo różnie bo na ogół odpowiadający pasował a gracz W licytował 1? co pozwalało aktywiście z otwarcia zalicytować 2? czasem z marnym skutkiem i licytacja często kończyła się na 2? lub nawet 2 BA lub potem wypuszczanych 3BA .

Po preferowanym przeze mnie wejściu 1BA i pasie odpowiadajacego drugi obrońca w zależności od wyszkolenia lub nastroju miał do wyboru odzywki: 1)PAS, 2)Transfer na !H i 3) słabego STAYMANA na obu starszych kolorach. Pasa nie wybrał żaden z graczy i słusznie bo z singlem to kiepski pomysł, 7 graczy zalicytowało transfer 2? i uzyskali marny rezultat(15 %), 7 graczy zadało STAYMANA i uśmiechneło sie do nich szczeście bo trafili na cztery !S u partnera i uzyskali 55%. Jeden z graczy w odpowiedzi na transfer zalicytował 2BA co wymaga napiętnowania ponieważ tak się odpowiada z fitem i do tego bardzo solidnym (co najmniej dwie figury) ale nie został ukarany bo skasował 9 lew za 76%.

  pozdrawiam i do następnego rozdania

Jacerk – klimaPL