Witam ponownie. Dziś chcę zaprezentować Wam jedno z rozdań z turnieju indywidualnego z dnia 8.01.2018 w którym gracze napotkali trudności po otwarciu 2♣ Precision.

 

Otwierający na pozycji N ma systemowe wg punktów otwarcie 2♣ (PRECISION-11-14 PC, 6+!c lub 5+!c ze starszą czwórką-[niektórzy wynalazcy w dobrym tego słowa znaczeniu dodają do tego otwarcia również 5+!c z czwórką kar odciążając w ten sposób otwarcie 1 z niewygodnego składu 4!d z 5+!C].

Ręka N wg niektórych otwierających nadaje się do otwarcia 1♣ z powodu długości koloru która rekompensuje brak 2 PC(przypominam zapominalskim że 1♣ w wersji z treflami jest 15+PC lub słabe BA (11-14 w składzie 5332 bez możliwości zgłoszenia trefli w 2 okrążeniu licytacji). Z innymi składami w przedziale punktowym 11-14 PC jesteśmy zobowiązani do otwierania PRECISION 2♣.

Wracając do rozdania (pominę dokonania po otwarciu 1♣ mimo ze kilku graczy osiągnęło dobre końcowe rezultaty)  po otwarciu 2♣ pierwszy  obrońca pasował i odpowiadający stawał przed pytaniem JAK DALEJ?

Wzorowo zachowała się para 1karol1 z duchem co widać na diagramie, nastąpiło pytanie o starsza czwórkę 2♦ (jest szansa ze dostaniemy satysfakcjonującą odpowiedź 2♠) ale niestety następuje niewygodna odpowiedź 3♣ mówiąca o szóstce trefli bez starszej czwórki. Teraz biedny pytający nie ma lekko bo 3 nie jest naturalne tylko pytanie o singla ( tak jest w systemie że po odpowiedzi szóstką na drugie pytanie odpowiadamy singlem , a po odpowiedzi starszą czwórką następne pytanie jest o trójkę).

Odpowiadający zachował się przytomnie licytując 3 (pytanie o singla ), w ten sposób pośrednio mógł się dowiedzieć czy kara są uzgodnione, dostał prawidłową odpowiedź 3(singiel kierowy) i zakładając skład otwierającego 6331  można zaryzykować 3 BA lub 4 lub 5. W jednym przypadku pytanie 3 zostało zrozumiane jako naturalne kara i otwierający zalicytował 5 i zostało wygrane:)

PRZYPOMNIENIE!!!!

Po otwarciu PRECISION w licytacji jednostronnej odpowiadający ma w zasadzie tylko dwie odzywki forsujące do dogranej:

1). sztuczne 2!d : dwuznaczne, próba uzgodnienia koloru starszego 4-4 zakończona częściówką albo końcówką LUB FORSING DO KOŃCÓWKI na własnym kolorze lub składzie zrównoważonym ( po dowolnej odpowiedzi zgłaszamy swój kolor co najmniej pięciokartowy w sposób naturalny lub końcówkę w BA.

2).sztuczna odzywka 2 BA będąca słabym transferem na trefle albo inwitem na 55 w kolorach starszych LUB FORSING DO KOŃCÓWKI na składzie 55 w kolorach dowolnych bez trefli

W zwiazku z takim ustawieniem licytacji forsującej pierwsza  odpowiedź z przeskokiem to tylko inwit a nie więcej.

Przy okazji przypominam że po pierwszej odpowiedzi na pytanie 2 drugim pytaniem jest następny kolor po odpowiedzi, np po odpowiedzi 2♠ pytaniem jest 2BA, po odpowiedzi 2 pytaniem jest 2♠, a po odpowiedzi 3♣ pytaniem jest 3(sztuczne) ale już 3 lub 3♠ to naturalny forsing do dogranej na własnym kolorze co najmniej pięciokartowym.

 pozdrawiam i do następnego rozdania

 klimaPL