Witam ponownie. Dziś chcę zaprezentować Wam jedno z rozdań z turnieju indywidualnego z dnia 8.01.2018 w którym gracze napotkali trudności po otwarciu 2? Precision.

 

Otwierający na pozycji N ma systemowe wg punktów otwarcie 2? (PRECISION-11-14 PC, 6+!c lub 5+!c ze starszą czwórką-[niektórzy wynalazcy w dobrym tego słowa znaczeniu dodają do tego otwarcia również 5+!c z czwórką kar odciążając w ten sposób otwarcie 1? z niewygodnego składu 4!d z 5+!C].

Ręka N wg niektórych otwierających nadaje się do otwarcia 1? z powodu długości koloru która rekompensuje brak 2 PC(przypominam zapominalskim że 1? w wersji z treflami jest 15+PC lub słabe BA (11-14 w składzie 5332 bez możliwości zgłoszenia trefli w 2 okrążeniu licytacji). Z innymi składami w przedziale punktowym 11-14 PC jesteśmy zobowiązani do otwierania PRECISION 2?.

Wracając do rozdania (pominę dokonania po otwarciu 1? mimo ze kilku graczy osiągnęło dobre końcowe rezultaty)  po otwarciu 2? pierwszy  obrońca pasował i odpowiadający stawał przed pytaniem JAK DALEJ?

Wzorowo zachowała się para 1karol1 z duchem co widać na diagramie, nastąpiło pytanie o starsza czwórkę 2(jest szansa ze dostaniemy satysfakcjonującą odpowiedź 2?) ale niestety następuje niewygodna odpowiedź 3? mówiąca o szóstce trefli bez starszej czwórki. Teraz biedny pytający nie ma lekko bo 3? nie jest naturalne tylko pytanie o singla ( tak jest w systemie że po odpowiedzi szóstką na drugie pytanie odpowiadamy singlem , a po odpowiedzi starszą czwórką następne pytanie jest o trójkę).

Odpowiadający zachował się przytomnie licytując 3? (pytanie o singla ), w ten sposób pośrednio mógł się dowiedzieć czy kara są uzgodnione, dostał prawidłową odpowiedź 3? (singiel kierowy) i zakładając skład otwierającego 6331  można zaryzykować 3 BA lub 4? lub 5?. W jednym przypadku pytanie 3? zostało zrozumiane jako naturalne kara i otwierający zalicytował 5? i zostało wygrane:)

PRZYPOMNIENIE!!!!

Po otwarciu PRECISION w licytacji jednostronnej odpowiadający ma w zasadzie tylko dwie odzywki forsujące do dogranej:

1). sztuczne 2!d : dwuznaczne, próba uzgodnienia koloru starszego 4-4 zakończona częściówką albo końcówką LUB FORSING DO KOŃCÓWKI na własnym kolorze lub składzie zrównoważonym ( po dowolnej odpowiedzi zgłaszamy swój kolor co najmniej pięciokartowy w sposób naturalny lub końcówkę w BA.

2).sztuczna odzywka 2 BA będąca słabym transferem na trefle albo inwitem na 55 w kolorach starszych LUB FORSING DO KOŃCÓWKI na składzie 55 w kolorach dowolnych bez trefli

W zwiazku z takim ustawieniem licytacji forsującej pierwsza  odpowiedź z przeskokiem to tylko inwit a nie więcej.

Przy okazji przypominam że po pierwszej odpowiedzi na pytanie 2? drugim pytaniem jest następny kolor po odpowiedzi, np po odpowiedzi 2? pytaniem jest 2BA, po odpowiedzi 2? pytaniem jest 2?, a po odpowiedzi 3? pytaniem jest 3?(sztuczne) ale już 3? lub 3? to naturalny forsing do dogranej na własnym kolorze co najmniej pięciokartowym.

 pozdrawiam i do następnego rozdania

 klimaPL