Witam. Dziś znowu muszę ponarzekać na naszych klubowiczów. Zbyt wielu kolegów nie rozumie Wspólnego Języka, coś słyszeli, coś kiedyś przeczytali ale zapomnieli itd itp.

Jak sknocić prostą licytację w prostym rozdaniu pokażę na kilku przykładach ale najpierw przypomnienie co oznacza i kiedy MUSIMY otworzyć 1? mając kara z treflami.

1? otwieramy z trzema typami rąk, wszystkie w przedziale siły 11-17 PC (nie należy otwierać z minimum przy 11PC w składzie zrównoważonym bo to więcej szkodzi otwierającemu a ułatwia wejście obrońcom) :

  1. Pięć lub więcej kar ale KARA dłuższe od trefli 11-17 PC
  2. Cztery kara i pięć TREFLI ale tylko w przedziale 11-14 PC bo z 15+PC i pięcioma treflami mamy SYSTEMOWE otwarcie 1?
  3. Cztery kara z singlem treflowym w składzie 4441 w przedziale w przedziale pełnym 11-17 PC bo nie możemy otworzyć 1BA z singlem

Niby wszystko jasne i ściśle określone. Nic bardziej mylnego – w naszym przykładzie prawie połowa graczy bezmyślnie otworzyła karami z 16 PC z dłuższymi treflami.

Gracz na pozycji odpowiadającego równie bezradny jak otwierający nie zwraca uwagi na fakt że otwierający może posiadać zarówno fit pikowy trzykartowy jak i czwórkę kierów , repetuje końcówkę bezatutową. Makabryczny brydż.

Ci gracze którzy chcieli ujawnić skład pięć pików z czwórką kierów również nie popisali się wiedzą o Wspólnym Języku. Nie wiedzieli że zgłaszając kiery w  sposób naturalny, sygnalizują kartę w sile do 11PC.

Jak zatem MUSI się zachować SILNY odpowiadający: MUSI zalicytować  FORSUJĄCĄ ale SZTUCZNĄ odzywkę 2?. Inne odzywki NIE FORSUJĄ,  chyba że KIERY/KARA zgłosimy z przeskokiem. Odpowiadający miał szczęście bo miałem ładny fit pikowy i stanęliśmy w normalnej końcówce (gdybym miał kartę ciut brzydszą mógł usłyszeć PAS). Kiery nie uciekną ponieważ po sztucznych 2? otwierający z czwórką kierów po prostu zalicytuje 2?

Powyżej przykład całkowitej beznadziei brydżowej. W naszej wersji WJ PBC v 7,0 skok starszym kolorem w pierwszym okrążeniu sprzedaje 12+PC ale  z kolorem tak silnym że można nim grać do renonsu Partnera.

I to na dzisiaj tyle. Pozdrawiam

Jacek – klimaPL

18 lutego 2019 r.