Witam. Dziś znowu muszę ponarzekać na naszych klubowiczów. Zbyt wielu kolegów nie rozumie Wspólnego Języka, coś słyszeli, coś kiedyś przeczytali ale zapomnieli itd itp.
Jak sknocić prostą licytację w prostym rozdaniu pokażę na kilku przykładach ale najpierw przypomnienie co oznacza i kiedy MUSIMY otworzyć 1♦ mając kara z treflami.
1♦ otwieramy z trzema typami rąk, wszystkie w przedziale siły 11-17 PC (nie należy otwierać z minimum przy 11PC w składzie zrównoważonym bo to więcej szkodzi otwierającemu a ułatwia wejście obrońcom) :
- Pięć lub więcej kar ale KARA dłuższe od trefli 11-17 PC
- Cztery kara i pięć TREFLI ale tylko w przedziale 11-14 PC bo z 15+PC i pięcioma treflami mamy SYSTEMOWE otwarcie 1♣
- Cztery kara z singlem treflowym w składzie 4441 w przedziale w przedziale pełnym 11-17 PC bo nie możemy otworzyć 1BA z singlem
Niby wszystko jasne i ściśle określone. Nic bardziej mylnego – w naszym przykładzie prawie połowa graczy bezmyślnie otworzyła karami z 16 PC z dłuższymi treflami.
Gracz na pozycji odpowiadającego równie bezradny jak otwierający nie zwraca uwagi na fakt że otwierający może posiadać zarówno fit pikowy trzykartowy jak i czwórkę kierów , repetuje końcówkę bezatutową. Makabryczny brydż.
Ci gracze którzy chcieli ujawnić skład pięć pików z czwórką kierów również nie popisali się wiedzą o Wspólnym Języku. Nie wiedzieli że zgłaszając kiery w sposób naturalny, sygnalizują kartę w sile do 11PC.
Jak zatem MUSI się zachować SILNY odpowiadający: MUSI zalicytować FORSUJĄCĄ ale SZTUCZNĄ odzywkę 2♦. Inne odzywki NIE FORSUJĄ, chyba że KIERY/KARA zgłosimy z przeskokiem. Odpowiadający miał szczęście bo miałem ładny fit pikowy i stanęliśmy w normalnej końcówce (gdybym miał kartę ciut brzydszą mógł usłyszeć PAS). Kiery nie uciekną ponieważ po sztucznych 2♦ otwierający z czwórką kierów po prostu zalicytuje 2♥
Powyżej przykład całkowitej beznadziei brydżowej. W naszej wersji WJ PBC v 7,0 skok starszym kolorem w pierwszym okrążeniu sprzedaje 12+PC ale z kolorem tak silnym że można nim grać do renonsu Partnera.
I to na dzisiaj tyle. Pozdrawiam
Jacek – klimaPL
18 lutego 2019 r.