Witam. Na turnieju porannym 7 lutego 2018 roku zdarzyło się rozdanie w którym wybór otwarcia wpłynął na końcowy wynik.

Jestem dość tolerancyjny jeśli chodzi o taktyczne odejście od norm punktowych PC na otwarciu pod warunkiem że taka akcja ma uzasadnienie. Dla przykładu podam kiedy to jest uzasadnione.

Wyobraźmy sobie rękę w której Piatnik przydzielił nam 17 PC w składzie 5!h i 4!c w składzie 5422. Jeśli zgodnie z systemem otworzymy 1!h, Partner zalicytuje 1!s lub 1BA to jesteśmy zmuszeni do zalicytowania 2!c z czwórki które jest słabo forsujące a przecież mamy 17 PC i chciałoby się żeby partner nie spasował.Musimy iść na kompromis i skoczyć na 3!c a na to już system WJ nie pozwala.Tak się licytuje ze składem 55. Co zatem robić? Ano albo ustalić z Partnerem że nowy kolor na wysokości dwóch forsuje na jedno okrążenie, albo nagiąć system i skoczyć w 3!c( a co jak kolor słaby ?)albo przewidując co może się stać i od razu otworzyć 1!c.

Wszystkie te zabiegi mogą przynieść szkodę i tak licytujący musi być przygotowany na konsekwencje w postaci marnego wyniku i brać to na klatę mając przygotowane czarodziejskie słówko „Przepraszam Partnerze”- kiwka się nie udała.

Dla ilustracji pokażę na 3 diagramach jak odejście od systemu wpłynęło na wynik rozdania:

W zaprezentowanym rozdaniu opatrzonym analizą GIBa widać jak na dłoni że kolega czewal01 jak wielu innych w podobnej pozycji uporczywie otwiera z czwórki 1!d , bez uzasadnienia ponieważ ma honory porozrzucane po wszystkich kolorach i nie ma powodu żeby nie otworzyć systemowe 1!c. Finalnie dobiegają do kontraktu 2!d kasując 110 za 48%. Mała kara za odejście od standardu . Ale jak będzie tak samo kiepsko rozgrywał jak otwierał to za 8 lew dostanie 26%.

Teraz drugi przykład: arrach i kilku innych  otwiera z 14 PC 1BA ignorując że posiada otwarcie na trzech damach i walecie , jego Partner ma czystego Staymana i potem z 10 PC repetuje prawidłowe 3BA . Jaki rezultat? 10 %. bo trafiony na wiście daleko nie ujdzie.

Na koniec prawidłowa licytacja, za salą , w takich przypadkach nawet przy niekorzystnych układach dostajemy 50% bo wszyscy będą mieli takie same karty, a jak się wykażemy dobrą rozgrywką to może uda się coś więcej nagrać.

Stajemy w prawidłowej częściówce , bierzemy nadróbkę za 78% a jak przeciwnicy coś puszczą to będziemy nagrodzeni 90%.

I to by było na tyle .Do następnego rozdania, pozdrawiam

Jacek -klimaPL