Nie od dzisiaj wiadomo że blokowanie licytacji przez obrońców utrudnia złapanie bilansu przez stronę otwierającą. Dlatego stosowanie konwencji Lebensohla oraz ścisłe stosowanie się do limitów stało się koniecznością dla solidnej gry.

W dzisiejszym turnieju w ostatnim rozdaniu wystąpiła pozycja w której znajomość systemu i właściwa ocena siły karty miała decydujące znaczenia dla wyniku.

Musimy zadać sobie pytanie co chcemy grać w tym rozdaniu po bloku pikami. Odpowiedź jest prosta :

  1. jeśli Partner ma słabe (11-14 PC) przygotowawcze otwarcie to nie chcemy grać nic więcej niż 3 kier.
  2. jeśli Partner ma lepsze otwarcie (15+ PC lub 18+ PC) to szansa na końcówkę w BA lub w kiery jest bardzo duża.

Mamy do dyspozycji kilka odzywek:

  • PAS ? wyczekujący, trochę pasywny ale ze względu na brak wysokich blotek i kiepski kolor kierowy pas jest do przyjęcia
  • KONTRA ? ostra ale jeszcze do zaakceptowania
  • 2BA ? Lebensohl  w wersji słabej  w założeniu mający doprowadzić do kontraktu 3 kier
  • 3kier ? INWITOWE naturalne na co najmniej piątce a na to jesteśmy za słabi

W moim przekonaniu PAS jest najlepszy pomimo 2 asów i koloru pięciokartowego. Kolor jest słaby a blok pikami pozwala przypuszczać że kiery mogą się żle dzielić. Tak ocenił swoją kartę gracz zenek2wj  i został nagrodzony MAKSEM za wpadkę przeciwników.

Inaczej ocenił potencjał swojej ręki  tuchajbej.  8PC na kiepskiej piątce to na pewno nie jest karta INWITOWA. Jego partner zapewne sądził że 3? jest forsingiem do dogranej  (tak gra wiele par nawet te posługujące się Lebensohlem ale w naszym klubie to nie więcej niż inwit – GF jest umieszczony w kontrze lub w Lebensohlu w zależności od stopera pikowego).

 Na moim stole gracz W złapał się we własne sidła:

Kontra wprawdzie zbyt ostra ale jeszcze do zaakceptowania ma jedną wadę: sprzedaje tylko czwórkę kierów i nie pozwala sprzedać piątki przez powtórzenie koloru bo to już GF. Trzeba spasować 3? a kiery kuszą. Zabawne że wpadka za -300 dała zapis 52% co świadczy o kłopotach jakie napotykali nasi klubowicze.

pozdrawiam

Jacek – klimaPL