Witam. Dziś chciałbym pokazać jaka jest różnica między licytowaniem rąk inwitowych (na młodszych kolorach sześciokartowych) po otwarciach kolorami młodszymi i starszymi.
Powinniśmy wiedzieć że po otwarciu 1♥ lub 1♠ skok na wysokość trzech kolorem młodszym 3♣ lub 3♦ to sztuczny BERGEN czyli karta w sile inwitu z fitem czterokartowym w kolorze otwarcia.
Oczywiście można licytować inaczej jak w starych wersjach WJ czyli tzw. kolor+fit i wielu zwłaszcza starszych graczy trzyma się tego nienowoczesnego rozwiązania. Jeszcze inni uważają że taki skok to Forsing do Dogranej na własnym kolorze. Każdy znajdzie coś dla siebie.
W naszym klubowym WJ ver.7,0 taki skok jest tylko wtedy jako kolor+fit jeśli jesteśmy po PASIE (odpadają wtedy BERGENY) albo po KONTRZE przeciwnika (również odpadają wtedy BERGENY).
Całkowicie inna sytuacja jest po otwarciu młodszym kolorem i to zarówno 1♣ jak i 1♦ (ale tylko z inwitowymi treflami bo sekwencja 1♦ – 3♦ to blok).
Jak zatem licytować z kartami w sile inwitu 9-11 PC i ładnymi sześciokartami?
System ma na to rozwiązanie :
1♣ – 3♣
1♣ – 3♦
1♦ – 3♣
to ręce w przedziale 9-11 PC z ładnymi szóstkami. Z takiego ustawienia systemu wynika INNA WAŻNA właściwość:
1♣ – 2♣ jest NATURALNE i FORSUJE DO DOGRANEJ i może zawierać starszą czwórkę (zupełnie inaczej niż po otwarciu 1♥ i 1♠ gdzie 2♣ może ale nie musi być naturalne i najczęściej jest w sile GF z fitem lub bez fitu i czasem w sile inwitu z sześciokartem (bo bezpośredni skok na 3♣ to BERGEN).
W dzisiejszym turnieju tylko dwóch graczy zalicytowało poprawnie:
Na moim stole zdecydowałem się z przyzwyczajenia do otwarcia karami na obu młodszych czwórkach (ze względu na znany problem z trudnościami uzgodnienia kar po otwarciu 1♣). Powinienem otrzymać odpowiedź 3♣ ale…..naprawdę zdarzyła się licytacja poniżej która zbulwersowała Bogumiła Macierzyńskiego (i słusznie).
A POWINNO BYĆ tak:
Bardzo wielu (zbyt wielu) graczy odpowiedziało 2♣ (FORSING do DOGRANEJ) i kontrakty były za wysokie lub odpowiadali 1BA mając do dyspozycji bardziej prawidłową odzywkę systemową 3♣.
Po odpowiedzi 1BA łatwiej jest obrońcy znaleźć się w licytacji (zauważcie że idzie końcówka w starszy na linii WE.
Powyżej trudno się dziwić że po 2♣ para NS dobiegła do końcówki za -300.
Pozdrawiam
Jacek – klimaPL
17 maja 2019r.