Witam. Dzisiaj postanowiłem omówić rozdanie w którym  można było zastosować wartościową konwencję nazywaną od nazwiska autora Gadżetem Martensa. W tej bardzo niewygodnej  pozycji licytacyjnej  można również stosować rozwiązania innych autorów np. Gazzilli albo BART jednak zdecydowałem się wprowadzić do naszego systemu rozwiązanie naszego galaktyka Krzysztofa MARTENSA (dociekliwych odsyłam do Googla , można tam znaleźć polskie tłumaczenie konwencji Gazzilli).

Ideą Gadżetu Martensa jest próba uzgodnienia kierów 5-3 lub 4-4 w jednej tylko sekwencji a mianowicie po otwarciu Partnera 1!s i półpozytywnej i na dodatek seminaturalnej odpowiedzi 1BA w licytacji jednostronnej. Równocześnie Gadżet ten nie wyklucza sprzedania innych układów ręki otwierającej.

Zatem do dzieła:

Ponieważ odpowiadający posiadając longer kierowy 5cio kartowy a nawet dłuższy często nie może go zgłosić w pierwszym okrążeniu ze względu na siłę do 11 PC, zmuszony jest zalicytować 1BA w sile 7-11 PC. Taka odzywka to cały worek rąk czasem nawet z renonsem bocznym, monokolorami różnej maści a nawet z dwukolorówkami.

Zadaniem otwierającego jest ustalić czy Partner posiada długie kiery bo jeśli ma co najmniej pięć  i górę na 1BA a my mamy fit i nadwyżki to wtedy jest duża szansa na zagranie bilansowej a nawet cienkiej końcówki.

W oparciu o to założenie definiujemy 2!c z ręki otwierającego jako PYTANIE o kolor kierowy (pięcio ale też i cztero kartowy) oraz o siłę bo tylko maksimum daje realne szanse na dograną. Odpowiedzi są drabinkowe ale do zlicytowania pytania potrzebne są nadwyżki i trzy kiery( jakie to podobne do odwrotki:). Czasem 2!c może być słabe naturalne z treflami i Gadżet uwzględnia również taką sytuację.

1!s – 1 BA

2!c Gadżet – ?

* 2? = nie mam pięciu kierów ale mogę mieć czwórkę kierów , (siła nieokreślona (ale jeśli nie mamy 4ki kierów to mamy 10-11 PC)

* 2? = mam pięć kierów w sile 7-9 PC

* 2? = nie mam ani 5 ani 4 kierów, mam albo 5-6 PC z fitem albo 7-9 (10) z dublem !s ( z siłą 10-11 PC lepiej zalicytować 2?)

* 2BA = mam 5 kierów w sile 10-11 PC.

* odpowiedzi na wys.3 są naturalne 5(6) kart w sile 9-11 PC.

Niektóre nowsze wersje Gadżetu definiują 2BA jako inwitowe 10-11 PC bez kierów ale ja uważam że ważniejsze jest rozgraniczenie siły z przedziału 7-11 na 7-9 i 10-11 bo wtedy łatwiej ocenić szanse końcówki.

To tyle teorii a teraz praktyczne zastosowanie tego rozwiązania – ZEROWE w przytaczanym rozdaniu , nikt poza naszym stołem nie wykorzystał potencjału tkwiącego w Gadżecie.

Najpierw krótki opis znaczenia odzywek na powyższym diagramie: 1!s naturalne, 1 BA zgodne z systemem ( nie wszyscy podzielili moje zdanie licytując 2!c a to GF albo inwit na 6+trefach a 11 PC to nie jest forsing do dogranej). I teraz 2!c co jest pytaniem o KIERY ale również może być słabe naturalne z niechęcią do gry bezatutowej.

Zdarzyło się sporo graczy którzy zalicytowali 2!c ale NIKT nie odpowiedział poprawnie 2? tylko odpychali się w 2!s które często kończyło licytację. W przytoczonym rozdaniu nie udało się uzgodnić kierów ponieważ odpowiadający nie posiadał piątki w kierach ale często zdarza się że Gadżet Martensa daje zaskakująco dobre wyniki ponieważ informuje o nadwyżkach.

Zalicytowanie w sekwencji 1!s-1BA-2? wskazuje skład 54 ale słabą rękę, z nadwyżkami należy przejść przez 2!c Martensa.

Sporo graczy podnosiło 2!c do 3!c mając jedynie czwórkę trefli i na maksy mieli słaby wynik, w piki szło 140 po trafnym wiście w !d albo 200 po każdym innym wiście.

Na zakończenie pokażę w jaki przypadkowy sposób trzy pary dobiegły i wygrały 4!s i inne bezsensowne akcje.

Gracz tooman miał chyba telefon z nieba  i skoczył na końcówkę nie zdając sobie sprawy o co jest pytany i czy otwierający nie ma słabej ręki na 54 w kolorach czarnych.

Następny zuch najwyraźniej uważa ze druga figura to już fit.

Nasz doświadczony kolega uważa że ma GF a jego urocza Partnerka niezrażona sama sobie fiituje piki , silne ale trochę krótkie.

A teraz zgrany duet: jeden przelicytowuje trefle a drugi niezrażony że ma singla karo repetuje 2BA ( co oznacza 15-17 PC- powinien zalicytować  2? =słaby bez szóstki pików) i oczywiście wywalają się bez jednej kasując zasłużoną karę 15%.

I to by było na tyle, pozdrawiam i do następnego rozdania.

Jacek – klimaPL