Witam.

Dzisiaj postanowiłem przypomnieć wartościową konwencję nazywaną od nazwiska autora Gadżetem Martensa. Konwencja ta ma zastosowanie tylko w jednej jedynej sytuacji a mianowicie po naszym otwarciu 1?  i bardzo wieloznacznej odpowiedzi 1BA w licytacji jednostronnej.

Odpowiadający posiadając longer kierowy 5-cio kartowy a nawet dłuższy często nie może go zgłosić w pierwszym okrążeniu ze względu na siłę do 11 PC, zmuszony jest zalicytować 1BA w sile 7-11 PC. Taka odzywka to cały worek rąk czasem nawet z renonsem bocznym, monokolorami różnej maści a nawet z dwukolorówkami.

W tej bardzo niewygodnej  pozycji licytacyjnej  można również stosować rozwiązania innych autorów np. Gazzilli albo BART, jednak zdecydowałem się wprowadzić do naszego systemu rozwiązanie naszego galaktyka Krzysztofa MARTENSA (dociekliwych odsyłam do Googla, można tam znaleźć polskie tłumaczenie konwencji Gazzilli).

Ideą Gadżetu Martensa jest próba uzgodnienia kierów 5-3 lub 4-4. Równocześnie Gadżet ten nie wyklucza sprzedania innych układów ręki otwierającej.

Zadaniem otwierającego jest ustalić czy Partner posiada długie kiery bo jeśli ma co najmniej pięć  i górę na 1BA a my mamy fit i nadwyżki to wtedy jest duża szansa na zagranie bilansowej a nawet cienkiej końcówki.

W oparciu o to założenie definiujemy 2? z ręki otwierającego jako PYTANIE o kolor kierowy (pięcio ale też i cztero kartowy) oraz o siłę bo tylko maksimum daje realne szanse na dograną. Odpowiedzi są drabinkowe ale do zalicytowania pytania potrzebne są nadwyżki i  i co najmniej trzy kiery a często cztery kiery.

Efektem ubocznym tego ustalenia jest to że otwierający ze składem 5? i 4? ale ze słabą ręką 11-13 PC licytuje naturalne kiery bezpośrednio po 1BA, a z lepszą ręką MUSI przejść przez SZTUCZNE 2?.  Czasem 2? może być słabe naturalne z treflami i Gadżet uwzględnia również taką sytuację.

1?  –  1 BA

2? (Gadżet ) – ?

  • 2? = nie mam pięciu kierów ale mogę mieć czwórkę kierów
  • 2? = mam pięć kierów w sile 7-9 PC
  • 2? = nie mam ani 5 ani 4 kierów, mam albo 5-6 PC z fitem albo 7-9 (10) z dublem ? (z siłą 10-11 PC lepiej zalicytować 2?)
  • 2BA = mam 5 kierów w sile 10-11 PC.
  • odpowiedzi na wysokości 3 są naturalne 5(6) kart w sile 9-11 PC.

Nowsza wersja Gadżetu definiuje 2BA jako inwitowe 10-11 PC bez kierów ale ja uważam że ważniejsze jest rozgraniczenie siły z przedziału 7-11 PC z piątką kierową  na 7-9 PC i 10-11 PC bo wtedy łatwiej ocenić szanse na końcówkę.

System systemem a w naszym klubie wykorzystanie Gadżetu Martensa nawet przez doświadczonych graczy jest znikome. Powodem tego prawdopodobnie jest strach przed przypadkowym pasem u Partnera ponieważ u par nie grających tym Gadżetem odzywka 2? nie jest forsująca i może zawierać zarówno 11 PC jak i 17 PC.

Można na wzór SAYC umówić się że nowy kolor młodszy na wysokości dwóch forsuje (new minor forsing) ale w WJ standardowo nie forsuje. Dlatego gracze ratują się skokiem na wysokość trzech nowym kolorem mimo że wymagany jest skład 55. Inni gracze z 17 PC otwierają 1zamiast 1? uważając że to mniejsze odstępstwo od systemu.

 W rzeczywistości w tym rozdaniu licytacja była zupełnie inna:

Można oczywiście dyskutować czy z 18 PC powinno się z ręką E otwierać 1? czy 1?.

Niekiedy otwarcie 1?  skutecznie utrudnia wejście przeciwnikom w obronie, a po otwarciu 1? mają jeszcze dość odwagi żeby się zameldować w licytacji.

Większość graczy otwierała 1? i po odwrotce dojście do końcówki kierowej nie było trudne.

Niemało graczy pomimo nędznego koloru kierowego i bocznego dubla z królem zdecydowało się otworzyć na 1 ręce Wilkoszem. Po tym otwarciu osiągnięcie końcówki kierowej też nie przedstawiało problemu.

Ja dziś nie miałem szczęścia ponieważ partner nie przestrzegał dwóch podstawowych reguł:

  • po otwarciu 1? i odpowiedzi pozytywnej lub 1BA pozycja jest sforsowana do dogranej jeśli zostanie ujawniona SILNA (18+PC) wersja otwarcia.
  • należy pilnie policzyć PC i długość koloru w celu prawidłowej odpowiedzi na odwrotkę.

Przy okazji zwracam uwagę że w naszym klubowym WJ PBC z pięciokartem pikowym i trzema kierami można zadać odwrotkę bo po prawdopodobnej odpowiedzi 2? zalicytujemy 2? (oznacza pięciokartowy kolor) i jeśli partner będzie miał fit to zagramy piki z silniejszej ręki. Podobnie mając cztery piki lepiej nie zadawać odwrotki tylko zalicytować FORSUJĄCE 1? a odwrotkę zalicytować z czwórką pików tylko jeśli mamy również cztery kiery i wiemy że kiery są uzgodnione.

Pozdrawiam

Jacek – klimaPL

07 czerwca 2019 r.