Witam ponownie.

Dziś przedstawię Wam rozdanie w którym licytacja bardzo wielu graczy wskazuje na to  że nie stosują się do zapisów Karty Konwencyjnej. Jest to zachowanie o tyle niebezpieczne że Partner tak licytującego może wysnuć niewłaściwy wniosek zakładając ( a tak powinien zrobić) , że licytujący wie co oznacza jego własna licytacja. Problem dzisiejszy dotyczy licytacji z mocną ręką po otwarciu Partnera 1 w kolor starszy. A zatem do dzieła?

 

Prawidłowa licytacja w PBC , zgodna z systemem który wisi na stronce od wielu miesięcy , powinna wyglądać następująco:

1!h  –  2!c (forsing do dogranej z fitem lub bez fitu lub inwit na 6+!c)

2BA (nadwyżkowe)  –  3BA

Moim zdaniem  ( i tak gra wielu moich kolegów) lepszym rozwiązaniem jest zlikwidowanie dwuznaczności odpowiedzi 2!c na rzecz jednoznacznego GF z fitem lub bez fitu ( bez dopuszczania rąk inwitowych). Stwarza to komfort licytacji odpowiadającemu , który zwłaszcza z rękami szlemikowymi nie musi się obawiać niespodziewanego pasa przed osiągnięciem dogranej.

Wracając do rozdania muszę wyjaśnić  że wprowadziłem do kontynuacji po 2!c pewne rozwiązanie które nie znajduje się w standardowym Wspólnym Języku. Standardowo z rękami słabymi w WJ powtarza się kolor otwarcia nawet z kolorem tylko 5- cio kartowym. Często odpowiadający ma dubla i nie wie czy kolor jest już uzgodniony. Jest na to prosty sposób: ze słabymi rękami ale bez szóstki w kolorze otwarcia zgłaszamy sztuczne 2!d a z 6+ w kolorze otwarcia licytujemy 2 w kolor otwarcia. Inne rebidy takie jak 2BA, 2 w drugi starszy czy dowolne odzywki na wysokości  3 wskazują nadwyżki.

To naprawdę działa .

 Gracze którzy zalicytowali prawidłowo to:

1.michał35 ? swiety55

2.peterwnuk4 ? jerzyszcz

3.galamw ? zenek2wj

Niestety wśród graczy PBC,  oprócz solidnych i stosujących system PBC , jest wielu którzy pykają dla zabicia czasu frustrując Partnerów nie zważając  co oznaczają ich  własne odzywki.

Dla przykładu aż 13 graczy po otwarciu 1!h odmeldowało 3BA nie zważając na opis w KK. A tam wyraźnie jest napisane że to skład 4333 , 13-15 PC  a zatem z fitem 3 kartowym bez ambicji szlemikowych. Może to i nietypowe rozwiązanie ale nawet w standardzie WJ jest to sztuczny splinter a wiec nie może być  bez fitu a tak było właśnie w tym rozdaniu. Chcąc dojść do 3 BA MUSIMY przejść przez 2!c ( o ile nie posiadamy własnego longera w sile GF).

 Nie podaję ników tych ekspertów ponieważ zabrakło by mi miejsca na ważniejsze rzeczy i nie lubię bez potrzeby robić komuś przykrość.

Pozdrawiam i do następnego rozdania

Jacek-klimaPL