Witam ponownie.

W  turnieju indywidualnym 26.012018 pojawiło się rozdanie które skłoniło mnie do napisania analizy ponieważ wystąpiły tam nieporozumienia zarówno strony otwierającej jak i braki wiedzy obrońców.

W tym rozdaniu po najzwyklejszym otwarciu 1BA obrońca  S ma do rozważenia czy pokazywać longer pikowy czy przepasować. 7 graczy z uwagi na fakt że strona NS jest w założeniach niekorzystnych spasowało pozwalając stronie WE komfortowo sprzedawać swoje składy.Wydaje mi się że gracz S może zaryzykować w turnieju (zwłaszcza indywidualnym) POKAZANIE a nie ZALICYTOWANIE niezłej szóstki pikowej ponieważ trudno oczekiwać że przy niesprzyjających rozkładach zostanie skutecznie ukarany. Natomiast zysk w utrudnieniu licytacji wydaje się być wart tej świeczki.

I tu pierwsze schody: jak pokazać kolor starszy sześciokartowy bez czwórki bocznej.Niestety gracze nie wiem z jakich przyczyn nie zapoznają się z ustaleniami systemowymi które od wielu lat wiszą na stronce internetowej i są zapisane w Karcie Konwencyjnej (zachęcam gorąco do jej używania).

W obronie mamy następujące możliwości:

  1. 2!c = obydwa starsze kolory , co najmniej 54+(niekiedy 44+ ale z siłą stosowną do założeń żeby w razie nieszczęścia nie postawić za dużo)
  2. 2!d = MULTI czyli dowolny starszy sześciokart
  3. 2!h = naturalna 5+!h z młodszą 4+nieznaną
  4. 2!s =  naturalna 5+!s z młodszą 4+nieznaną
  5. 2BA = obie młodsze 55+
  6. KONTRA = 5+ nieznany młodszy i 4ka starsza nieznana

Nie pomyślcie że to jest prosta drabinka.Nagminnie gracze licytują bezpośrednio naturalnie  swój starszy kolor sześcio-kartowy  nie posiadając z boku młodszej czwórki.

W omawianym rozdaniu 2!s zalicytowało aż 6 graczy , spasowało 7 graczy a poprawną licytację 2!d wykonało jedynie 4 graczy. Byli to agcez, ankier ,morbela, i maro73. Brawo Panowie, tak trzymać- ktoś musi dawać przykład innym kolegom którzy licytują byle jak byle prędzej. Dziś licytujących niepoprawnie niezgodnie z systemem  i pasujących nie wymienię bo jestem w pobłażliwym nastroju.

Ciekawy problem licytacyjny powstaje po interwencji 2!d wskazującej nieznany starszy sześciokart .Odpowiadający musi być nie najgorzej oczytany i liczyć że otwierający też będzie czujny.

Karta odpowiadającego na pozycji W spełnia warunki GF (forsująca do końcówki) ponieważ na GF wystarcza już ładne 9 oczek .Problemem jest słaba piątka w kierach.

Nie powinno się zatem licytować naturalne 2!h bo jest to licytacja nieforsująca ale sprzedająca kolor pięciokartowy (NIE JEST TO TRANSFER). Trzeba zatem zalicytować coś innego, moim zdaniem wchodzą w grę dwie możliwości:

1. kontra = sprzedajemy piątkę !h jako czwórkę ( w KK kontra jest zdefiniowana jako Stayman – podobnie jak po interwencji 2!c)

2. 2BA = Lebensohl, na razie nie wiadomo czy słabe na 5+!c czy GF na 4+!h

Trzecią możliwością jaką można sobie wyobrazić jest 3!h ale w naszym systemie jest to najwyżej inwit a mamy trochę więcej (niektórzy uważają że takie 3!h to GF na piątce ale wówczas inwity musiałyby znaleźć się albo w Lebensohlu 2BA albo w kontrze- nie twierdzę że tak się nie da grać).

Jak widać na diagramie odpowiadający zalicytował pasywnie a otwierający zamiast spasować przyjął transfer.Komedia pomyłek .Ale jak to często bywa gracze licytują czego nie mają  a system i tak wygrywa.

Na koniec przedstawię na diagramie  jak brak interwencji ułatwił  licytację stronie otwierającej.

Najpierw transfer a potem naturalna 4+!c  i 3!d naturalne bez fitu kierowego z obawą o piki i finalnie 3BA.Proszę pamiętać że po każdym transferze po otwarciu 1NT druga odzywka na wys 3 odpowiadającego jest FORSUJĄCA. Po transferze z kartą inwitową musimy zalicytować 2BA lub nawet niewygodne 3 w swój kolor (tutaj 3!h), nawet z boczną młodszą czwórką w składzie 5431.

I to by było na tyle

pozdrawiam

Jacek – klimaPL