Witam . Dziś trafiło się rozdanie w którym po otwarciu Partnera 2♣ odpowiadający posiadając 65 z starszych kolorach i siłę 8 PC błądzili jak niemowlaki we mgle.

Trafił się jeden klubowicz , najwyraźniej oczytany w systemie , ale niestety wiedza mu się nie przydała bo i tak wylądowali za wysoko i sukcesu nie było. Budujące jest to że w tym trudnym rozdaniu znalazł się ktoś kumaty i na dodatek rozumiejący jak się zachować po otwarciu Partnera 2♣.

Nie sympatyzuję z otwarciem 2♣ ponieważ w moim odczuciu to otwarcie bardziej należy do grupy blokującej niż do grupy konstruktywnych otwarć.

Sporo klubowiczów myśli podobnie jak ja i otwierało 1♣ i licytacja toczyła się zupełnie inaczej i było więcej miejsca na odlicytowanie obydwóch starszych kolorów. Po otwarciu 2♣ nie ma tyle miejsca ale przewidziana jest odzywka systemowa pozwalająca prawie bezboleśnie sprzedać ten układ zarówno w sile inwitu jak i w sile GF. Oczywiście można dyskutować czy reka E mieści się w kategorii INWIT ale 8 PC z figurą trefl i skład 65 można zaliczyć do tej grupy.

Skoro to ustaliliśmy to czas wyjaśnić niezorientowanym jak się sprzedaje taką rękę. NIE TAK jak próbowało wielu przez 2 bo ta odzywka jest przeznaczona do szukania czwórek (jak Stayman po 1 BA) albo jest GF na własnym ale jednym tylko kolorze, również NIE przez zgłoszenie na wysokości nieforsująco któregoś swojego koloru bo wtedy zginie drugi starszy kolor.

Do tego służy chytra sztuczka a mianowicie odzywka 2BA( transfer na 3♣ ) mająca dwa znaczenia:

  • mam fit treflowy i chcę grać tylko 3♣ 
  • mam dwukolorówkę dowolną  co najmniej 55 w sile GF lub dwukolorówkę obie starsze w sile INWITU

Procedura jest taka: Otwierający  MUSI odejść w 3♣  bo nie wie co knuje odpowiadający i jeśli nastąpi PAS to gramy 3♣ . Czasem krnąbrny Otwierający nie zastosuje się do tego nakazu ale musi mieć naprawdę poważny powód!!!!.

Jeśli odpowiadający nie spasuje 3♣  to oznacza że ma dwukolorówkę. Drabinka jest podobna do układu kolorów po Wilkoszu z jedna zmianą polegającą na wpasowaniu INWITU na Starszych w środek drabinki (3) i wyglada tak:

3 = GF na 5/

3 = INWIT 5/5♠

3♠ = GF 5♠/5

3BA = GF 5/5♠

Wg tej drabinki licytowała para na powyższym diagramie a ponieważ przeciwnicy się nie nadstawili to doszli do rozsądnego kontraktu tyle że nie idącego.

Teraz przykłady jak inni sobie radzili , raczej w sposób nieporadny i przypadkowy.

Powyżej rewers 3!s wskazuje dużo silniejszą rękę.

Powyżej otwierający trochę zaszalał ponieważ 2!s jest nieforsujące do 10 PC.

Powyżej z kolei odpowiadający przeszedł przez sztuczne 2!d i potem ujawnił swój kolor GF i na dodatek ukrył mocną piątkę pików a do GF ma dużo za mało.

Powyżej brydż zgadywany , nikt nic nie wie . Na następnym diagramie szczęśliwcy którzy zgadli że ostatnie co idzie to częściówka treflowa.

Dużo szczęścia mieli gracze którzy mieli aktywną opozycję i zamiast baranem zostali rzeźnikiem:

I na tym kończę te rozważania o otwarciu Precision 2!c i dalszej licytacji ze starszymi piątkami w sile inwitu.Pozdrawiam i do następnego rozdania.

Jacek – klimaPL