Witam . Dziś trafiło się rozdanie w którym po otwarciu Partnera 2? odpowiadający posiadając 65 z starszych kolorach i siłę 8 PC błądzili jak niemowlaki we mgle.

Trafił się jeden klubowicz , najwyraźniej oczytany w systemie , ale niestety wiedza mu się nie przydała bo i tak wylądowali za wysoko i sukcesu nie było. Budujące jest to że w tym trudnym rozdaniu znalazł się ktoś kumaty i na dodatek rozumiejący jak się zachować po otwarciu Partnera 2?.

Nie sympatyzuję z otwarciem 2? ponieważ w moim odczuciu to otwarcie bardziej należy do grupy blokującej niż do grupy konstruktywnych otwarć.

Sporo klubowiczów myśli podobnie jak ja i otwierało 1? i licytacja toczyła się zupełnie inaczej i było więcej miejsca na odlicytowanie obydwóch starszych kolorów. Po otwarciu 2? nie ma tyle miejsca ale przewidziana jest odzywka systemowa pozwalająca prawie bezboleśnie sprzedać ten układ zarówno w sile inwitu jak i w sile GF. Oczywiście można dyskutować czy reka E mieści się w kategorii INWIT ale 8 PC z figurą trefl i skład 65 można zaliczyć do tej grupy.

Skoro to ustaliliśmy to czas wyjaśnić niezorientowanym jak się sprzedaje taką rękę. NIE TAK jak próbowało wielu przez 2? bo ta odzywka jest przeznaczona do szukania czwórek (jak Stayman po 1 BA) albo jest GF na własnym ale jednym tylko kolorze, również NIE przez zgłoszenie na wysokości nieforsująco któregoś swojego koloru bo wtedy zginie drugi starszy kolor.

Do tego służy chytra sztuczka a mianowicie odzywka 2BA( transfer na 3? ) mająca dwa znaczenia:

  • mam fit treflowy i chcę grać tylko 3? 
  • mam dwukolorówkę dowolną  co najmniej 55 w sile GF lub dwukolorówkę obie starsze w sile INWITU

Procedura jest taka: Otwierający  MUSI odejść w 3?  bo nie wie co knuje odpowiadający i jeśli nastąpi PAS to gramy 3? . Czasem krnąbrny Otwierający nie zastosuje się do tego nakazu ale musi mieć naprawdę poważny powód!!!!.

Jeśli odpowiadający nie spasuje 3?  to oznacza że ma dwukolorówkę. Drabinka jest podobna do układu kolorów po Wilkoszu z jedna zmianą polegającą na wpasowaniu INWITU na Starszych w środek drabinki (3?) i wyglada tak:

3? = GF na 5?/?

3? = INWIT 5?/5?

3? = GF 5?/5?

3BA = GF 5?/5?

Wg tej drabinki licytowała para na powyższym diagramie a ponieważ przeciwnicy się nie nadstawili to doszli do rozsądnego kontraktu tyle że nie idącego.

Teraz przykłady jak inni sobie radzili , raczej w sposób nieporadny i przypadkowy.

Powyżej rewers 3!s wskazuje dużo silniejszą rękę.

Powyżej otwierający trochę zaszalał ponieważ 2!s jest nieforsujące do 10 PC.

Powyżej z kolei odpowiadający przeszedł przez sztuczne 2!d i potem ujawnił swój kolor GF i na dodatek ukrył mocną piątkę pików a do GF ma dużo za mało.

Powyżej brydż zgadywany , nikt nic nie wie . Na następnym diagramie szczęśliwcy którzy zgadli że ostatnie co idzie to częściówka treflowa.

Dużo szczęścia mieli gracze którzy mieli aktywną opozycję i zamiast baranem zostali rzeźnikiem:

I na tym kończę te rozważania o otwarciu Precision 2!c i dalszej licytacji ze starszymi piątkami w sile inwitu.Pozdrawiam i do następnego rozdania.

Jacek – klimaPL