Witam ponownie.

Dziś znalazłem dla klubowiczów ( a może nie tylko) rozdanie w którym naruszana była zasada forsującej odzywki na wysokości jednego i trzech w licytacji dwustronnej .  

Kilkunastu graczy nie słyszało albo ignorowało zasadę która określa kiedy odpowiedź  Partnera po interwencji Przeciwnika  jest forsująca a  kiedy jest słabsza.

ZASADA jest niezwykle PROSTA a przestrzeganie jej jest KONIECZNE żeby para się rozumiała. Brzmi ona tak:

Po naszym otwarciu i nieskaczącej interwencji Przeciwnika nasza odzywka  zalicytowana na wysokości  DWÓCH  jest NIEFORSUJĄCA  a odzywka zalicytowana na wysokości  TRZECH FORSUJE.

Jak widać na diagramie mający zawsze wiele do powiedzenia gracz rybaj powinien mniej gadać a więcej poświęcić  czasu na opanowanie systemu. Podobnie do niego zachowało się niestety zbyt wielu graczy co wskazuje że nie mieli ustawionej KK ani nie posługiwali się opisem systemu. Tam jest ta zasada opisana i powinno się jej przestrzegać ponieważ jak słusznie zauważył nasz doświadczony kolega  bobi_2  niestosowanie ustalonych reguł prowadzi  do zgadywanego brydża.

Teraz powróćmy do gracza na pozycji N i zastanówmy się nad możliwymi odzywkami  po interwencji 2!h.  Ma kara pancerne jak pociąg pancerny z II wojny światowej ale niestety ma też cztery piki  i w przypadku  fitu 4kartowego u Partnera trzeba rozważyć możliwość końcówki pikowej.

Gracze wybierali dwie drogi:

1.KONTRA ? wskazuje 4!s ale w karcie KK jest zapisane że do kontry oprócz 4ki pików potrzeba trzy kiery żeby mieć przewagę atutową.

2.3!d ? forsuje ale czy Partner będzie to wiedział?

Jak się okazuje często nie wiedział i 3!d zbiegało w 8 przypadkach   wprawdzie za 63 % ale przecież idzie 3BA .

Konsultowałem ten zapis o kontrze i wymogu  trzech kart w kolorze skontrowanym z arcymistrzem  Włodkiem WALĄ ( kto nie zna  ? jest to krakowski gracz i selekcjoner kadry seniorów Polski) . Na pytanie jakie znaczenie ma w jego systemie taka kontra po interwencji 2!h powiedział że to czwórka pików ale nie określa ilości kierów. Dłuższa dyskusja przekonała mnie że warto zmienić zapis w KK i Opisie co do ilości kart w kolorze kontrowanym. Zapraszam do dyskusji.

Zatem najpierw diagram z kontrą:

Jak widać otwierający może podjąć decyzję o PASIE KARNYM i pobrać należne 500 ponieważ opozycja jest po partii. Wypłata 85%.

Mniej ryzykanccy otwierający znosili w 2BA i  mądry kontrujący  ustalał 3BA .

Przykład prawidłowego zrozumienia odzywki na wysokości trzech po interwencji  poniżej na diagramie:

 

I to by  było na tyle na dzisiaj. Pamiętajcie o tej zasadzie , często przychodzi taka pozycja i trzeba wiedzieć  jak się zachować.

Pozdrawiam i do następnego rozdania

Jacek -klimaPL