Witam. Dziś ponownie, już nie wiem który raz napiszę o licytacji po własnym otwarciu 2♣. Niestety klubowicze którzy powinni czytać moje artykuły najwyraźniej tego nie robią ponieważ ich licytacja przypomina błądzenie niemowlęcia we mgle. W związku z tym zdecydowałem się po raz kolejny przypomnieć jak się należy zachować po takim otwarciu. Licytacja nie jest skomplikowana i przestrzeganie zapisów zawartych w KK (o ile jest ustawiona na stół , do czego zachęcam tych bardziej wygodnych) , zapewni jakie takie porozumienie Partnerów. Sukces zależy również od tzw. oceny karty ale bez przestrzegania reguł nie na wiele się  to zda.

Otwarcie 2 ♣ – Precision

 

Otwarcie 2 = 5 4 starsza lub 6+♣ siła 11-14PC.

Dalsza licytacja po otwarciu 2  :

–  ?

           pas = słaba ręka

pytanie o skład , używamy do ustalania kontraktu w kolorze starszym 4-4  lub forsing do dogranej na własnym kolorze lub z fitem

7-11 PC 5+ kierów

7-11 PC 5+ pików

2NT słaby transfer na trefle lub dwukolorówka /INV 55 lub  GF 55 lub GF z fitem

inwitowe z fitem, bez starszych czwórek

3  6+ w kolorze karowym , inwitowe

3  6+ w kolorze kierowym , inwitowe

3 ♠ 6+ w kolorze pikowym , inwitowe

3NT wybór kontraktu, siła i odpowiednie walory

♣ blokinwit

cue-bid szlemikowe

4  do gry

do gry

4NT Blackwood na uzgodnionych treflach

 

W przytoczonym przykładzie bez interwencji przeciwnika było łatwo i para NS uzyskała 90% za 110. Dowodzi to że zbyt ostrożna postawa obrońców jest bardzo szkodliwa bo mogliby uzyskać zapis 140 za wygrane 3♠. Gracz na pozycji W miał dwie szanse na zaistnienie w licytacji , zarówno bezpośrednio po otwarciu jak i na wygasającej.

Przejdźmy teraz do diagramu na którym pokażę czym kończy się nieprzestrzeganie limitów w podobnej sytuacji.

Zalicytowanie 2 jak wiemy to odzywka podobna do Staymana po otwarciu 1BA mająca na celu uzgodnienie koloru starszego 4-4 (jeśli to możliwe zagranie nawet końcówki) lub oznacza FORSING DO KOŃCÓWKI na własnym kolorze lub BA czyli 12(13)+ PC. Poniżej tej siły należy w zależności od składu zalicytować swój kolor na najniższej wysokości i nie będzie to forsowało. Rysiek najwyraźniej o tym nie miał pojęcia ponieważ na moje zastrzeżenia po wpadce stwierdził że nie może zalicytować 2 bo jest za silny !!!.

Drugą kwestią która wypłynęła po rozdaniu było stwierdzenie że odpowiedź 2BA świadczy o maksimum otwierającego. Niestety wobec dużej ilości wersji Wspólnego Języka te same odzywki znaczą co innego i tak się dzieje z dwoma odpowiedziami na pytanie 2. Część brydżystów uważa że lepiej przyporządkować odzywce 2BA znaczenie „sześć ♣ i ręka maksymalna” a 3♣ = „sześć ♣ i ręka minimalna”. W naszym klubowym WJ PBC przyjęliśmy inną stosowaną zasadę. Te dwie sprzężone odzywki wskazujące sześć trefli oznaczają „brak singla” lub „singiel” a więc 2BA oznacza rękę dobrą do bez atu a 3♣ rękę niedobrą do BA , bez rozróżniania siły. Wynikło to z faktu że po DRUGIM PYTANIU O SKŁAD w wersji silny/słaby nie da się sprzedać singla karowego poniżej 3BA.

pozdrawiam

Jacek – klima PL