Witam. Dziś ponownie, już nie wiem który raz napiszę o licytacji po własnym otwarciu 2♣. Niestety klubowicze którzy powinni czytać moje artykuły najwyraźniej tego nie robią ponieważ ich licytacja przypomina błądzenie niemowlęcia we mgle. W związku z tym zdecydowałem się po raz kolejny przypomnieć jak się należy zachować po takim otwarciu. Licytacja nie jest skomplikowana i przestrzeganie zapisów zawartych w KK (o ile jest ustawiona na stół , do czego zachęcam tych bardziej wygodnych) , zapewni jakie takie porozumienie Partnerów. Sukces zależy również od tzw. oceny karty ale bez przestrzegania reguł nie na wiele się to zda.
Otwarcie 2 ♣ – Precision
Otwarcie 2♣ = 5♣ 4 starsza lub 6+♣ siła 11-14PC.
Dalsza licytacja po otwarciu 2 ♣ :
2 ♣ – ?
pas = słaba ręka
2 ♦ pytanie o skład , używamy do ustalania kontraktu w kolorze starszym 4-4 lub forsing do dogranej na własnym kolorze lub z fitem
2 ♥ 7-11 PC 5+ kierów
2 ♠ 7-11 PC 5+ pików
2NT słaby transfer na trefle lub dwukolorówka ♥/♠ INV 55 lub GF 55 lub GF z fitem
3 ♣ inwitowe z fitem, bez starszych czwórek
3 ♦ 6+ w kolorze karowym , inwitowe
3 ♥ 6+ w kolorze kierowym , inwitowe
3 ♠ 6+ w kolorze pikowym , inwitowe
3NT wybór kontraktu, siła i odpowiednie walory
4 ♣ blokinwit
4 ♦ cue-bid szlemikowe
4 ♥ do gry
4 ♠ do gry
4NT Blackwood na uzgodnionych treflach
W przytoczonym przykładzie bez interwencji przeciwnika było łatwo i para NS uzyskała 90% za 110. Dowodzi to że zbyt ostrożna postawa obrońców jest bardzo szkodliwa bo mogliby uzyskać zapis 140 za wygrane 3♠. Gracz na pozycji W miał dwie szanse na zaistnienie w licytacji , zarówno bezpośrednio po otwarciu jak i na wygasającej.
Przejdźmy teraz do diagramu na którym pokażę czym kończy się nieprzestrzeganie limitów w podobnej sytuacji.
Zalicytowanie 2♦ jak wiemy to odzywka podobna do Staymana po otwarciu 1BA mająca na celu uzgodnienie koloru starszego 4-4 (jeśli to możliwe zagranie nawet końcówki) lub oznacza FORSING DO KOŃCÓWKI na własnym kolorze lub BA czyli 12(13)+ PC. Poniżej tej siły należy w zależności od składu zalicytować swój kolor na najniższej wysokości i nie będzie to forsowało. Rysiek najwyraźniej o tym nie miał pojęcia ponieważ na moje zastrzeżenia po wpadce stwierdził że nie może zalicytować 2♥ bo jest za silny !!!.
Drugą kwestią która wypłynęła po rozdaniu było stwierdzenie że odpowiedź 2BA świadczy o maksimum otwierającego. Niestety wobec dużej ilości wersji Wspólnego Języka te same odzywki znaczą co innego i tak się dzieje z dwoma odpowiedziami na pytanie 2♦. Część brydżystów uważa że lepiej przyporządkować odzywce 2BA znaczenie „sześć ♣ i ręka maksymalna” a 3♣ = „sześć ♣ i ręka minimalna”. W naszym klubowym WJ PBC przyjęliśmy inną stosowaną zasadę. Te dwie sprzężone odzywki wskazujące sześć trefli oznaczają „brak singla” lub „singiel” a więc 2BA oznacza rękę dobrą do bez atu a 3♣ rękę niedobrą do BA , bez rozróżniania siły. Wynikło to z faktu że po DRUGIM PYTANIU O SKŁAD w wersji silny/słaby nie da się sprzedać singla karowego poniżej 3BA.
pozdrawiam
Jacek – klima PL