Witam. Dziś ponownie, już nie wiem który raz napiszę o licytacji po własnym otwarciu 2?. Niestety klubowicze którzy powinni czytać moje artykuły najwyraźniej tego nie robią ponieważ ich licytacja przypomina błądzenie niemowlęcia we mgle. W związku z tym zdecydowałem się po raz kolejny przypomnieć jak się należy zachować po takim otwarciu. Licytacja nie jest skomplikowana i przestrzeganie zapisów zawartych w KK (o ile jest ustawiona na stół , do czego zachęcam tych bardziej wygodnych) , zapewni jakie takie porozumienie Partnerów. Sukces zależy również od tzw. oceny karty ale bez przestrzegania reguł nie na wiele się  to zda.

Otwarcie 2 ? – Precision

 

Otwarcie 2? = 5? 4 starsza lub 6+? siła 11-14PC.

Dalsza licytacja po otwarciu 2 ? :

? –  ?

           pas = słaba ręka

? pytanie o skład , używamy do ustalania kontraktu w kolorze starszym 4-4  lub forsing do dogranej na własnym kolorze lub z fitem

? 7-11 PC 5+ kierów

? 7-11 PC 5+ pików

2NT słaby transfer na trefle lub dwukolorówka ?/? INV 55 lub  GF 55 lub GF z fitem

? inwitowe z fitem, bez starszych czwórek

3 ? 6+ w kolorze karowym , inwitowe

3 ? 6+ w kolorze kierowym , inwitowe

3 ? 6+ w kolorze pikowym , inwitowe

3NT wybór kontraktu, siła i odpowiednie walory

? blokinwit

? cue-bid szlemikowe

4 ? do gry

? do gry

4NT Blackwood na uzgodnionych treflach

 

W przytoczonym przykładzie bez interwencji przeciwnika było łatwo i para NS uzyskała 90% za 110. Dowodzi to że zbyt ostrożna postawa obrońców jest bardzo szkodliwa bo mogliby uzyskać zapis 140 za wygrane 3?. Gracz na pozycji W miał dwie szanse na zaistnienie w licytacji , zarówno bezpośrednio po otwarciu jak i na wygasającej.

Przejdźmy teraz do diagramu na którym pokażę czym kończy się nieprzestrzeganie limitów w podobnej sytuacji.

Zalicytowanie 2? jak wiemy to odzywka podobna do Staymana po otwarciu 1BA mająca na celu uzgodnienie koloru starszego 4-4 (jeśli to możliwe zagranie nawet końcówki) lub oznacza FORSING DO KOŃCÓWKI na własnym kolorze lub BA czyli 12(13)+ PC. Poniżej tej siły należy w zależności od składu zalicytować swój kolor na najniższej wysokości i nie będzie to forsowało. Rysiek najwyraźniej o tym nie miał pojęcia ponieważ na moje zastrzeżenia po wpadce stwierdził że nie może zalicytować 2? bo jest za silny !!!.

Drugą kwestią która wypłynęła po rozdaniu było stwierdzenie że odpowiedź 2BA świadczy o maksimum otwierającego. Niestety wobec dużej ilości wersji Wspólnego Języka te same odzywki znaczą co innego i tak się dzieje z dwoma odpowiedziami na pytanie 2?. Część brydżystów uważa że lepiej przyporządkować odzywce 2BA znaczenie „sześć ? i ręka maksymalna” a 3? = „sześć ? i ręka minimalna”. W naszym klubowym WJ PBC przyjęliśmy inną stosowaną zasadę. Te dwie sprzężone odzywki wskazujące sześć trefli oznaczają „brak singla” lub „singiel” a więc 2BA oznacza rękę dobrą do bez atu a 3? rękę niedobrą do BA , bez rozróżniania siły. Wynikło to z faktu że po DRUGIM PYTANIU O SKŁAD w wersji silny/słaby nie da się sprzedać singla karowego poniżej 3BA.

pozdrawiam

Jacek – klima PL