Analiza wczorajszego turnieju parami nasunęła mi smutne refleksje. Zdarzyło się rozdanie które pokazało jak słaba w klubie PBC jest znajomość licytacji w obronie. Zerknąłem do KK ver.7.0 i do Pełnego OPISU Systemu i zwróciłem uwagę że i tam jest zbyt mało miejsca poświęconego dalszej licytacji w obronie (zwłaszcza po naszej interwencji starszym kolorem na wysokości jednego).  Oczywiście informacje w opisie są wystarczające ale komentarza brakuje.

A więc do dzieła.  Poniżej diagram z wzorową licytacją z wykorzystaniem sztucznego pytania DRURY.

Po otwarciu przeciwnika i wejściu naszego Partnera kolorem starszym na wysokości jednego licytacja może przebiegać w sposób naturalny ale DWIE ODZYWKI zmieniają znaczenie w porównaniu z sytuacją gdyby Partner otworzył licytację a nie interweniował kolorem w obronie.

Są to 2? i 2BA, reszta jest naturalna  z tym zastrzeżeniem że odpowiedzi na wysokości dwóch są KONSTRUKTYWNE ale NIE FORSUJĄ DO KOŃCÓWKI ( tak jest tylko po otwarciu w licytacji jednostronnej).

2? to KONWENCJA DRURY (pytanie o siłę wejścia ? najczęściej z fitem 3 kartowym, siła 10+PC,  nie musi forsować do końcówki)  a 2BA to BLOK-INWIT z fitem  CZTERO-KARTOWYM.

 

Nie została opisana odzywka 3? ale łatwo się domyślić że musi to być blok ponieważ niżej mamy i DRURY i 2BA a więc bez sensu byłoby przypisywać jej znaczenie inwitowe. Niestety kilku klubowiczów taką sekwencję w opisywanym rozdaniu zastosowało i zalicytowało 3? zresztą bez kary bo partner był na tyle silny że podniósł do idącej końcówki.

 

Być może para WE uzgodniła że nie grają DRURY i wtedy 3? mogłoby mieć znaczenie inwitowe ale to tak jakby na ochotnika ustalić że nie gramy STAYMANEM, BLACKWOODEM czy CUE-BIDAMI.

Inne pary też się nie popisały licytując w ten sposób:

I tu znów bez kary bo partner był czujny i zainwitował.  A DRURY pozwala nie zgadywać tylko WIEDZIEĆ!!.

W mojej opinii konwencja DRURY jest nieodzowna ponieważ pozwala szybko ustalić czy Partner zalicytował ze słabą kartą i dobrym kolorem (na wist) czy też ma pełnowartościowe wejście od 12+PC.

Odpowiedzi na zapytanie DRURY są proste i w środowisku  brydżowym funkcjonują  dwie szkoły zgłaszania wejścia podlimitowego:

  • Pierwsza to sztuczne 2? = mam podlimit i dobry kolor, wszedłem na wist
  • Druga to odejście na swój kolor = znaczenie takie samo jak wyżej

Obie szkoły są tak samo skuteczne ale trzeba się umówić  na jedną z nich (w naszej KK7.0 przyjąłem wersję drugą-odejście na swój kolor najsłabsze).

O tym jak brak tej umowy albo nieustawienie KK ver.7.0 lub nietrzymanie się reguł z OPISU SYSTEMU jest szkodliwy niech świadczy następny diagram:

Tutaj również gracz E zrozumiał że Partner wszedł kierami podlimitowo na wist i spasował słusznie na 2?, ale Przeciwnicy równie nieświadomi błędu dociągnęli nieszczęśników do końcówki.

  Na koniec popis gracza który zakłada że na wejście kolorem na wysokości jednego potrzeba 12+PC (jak przy otwarciu). Tak grało się 50 lat temu a z upływem czasu agresywność w obronie znacznie się zwiększyła.

Na sam koniec trochę przynudzę i podam firmowy zestaw odpowiedzi na pytanie DRURY:

  • 2 ? = sztuczne, mam normalne wejście 12-14 PC z kolorem pięciokartowym
  • 2 w swój kolor (tu 2h) = wszedłem na wist , 6-11 PC , dobry kolor
  • 2/3 dowolne = 15-17 PC naturalne lub seminaturalne

Ważne jest oddzielenie strefy 15-17 PC od strefy 12-14PC w sytuacji gdy drugi obrońca jest silny i ma ambicje szlemikowe. Oczywiście można z tego zrezygnować i poza odzywką wskazującą podlimit (obojętnie czy 2d czy powrót na swój kolor) ustanowić pozostałe odpowiedzi w strefie 12-17 PC.

Pozdrawiam

Jacek ? klimaPL

12 czerwca 2018